1. Haberler

  2. TKDK PROJE BAŞVURU ŞARTLARINI YENİLEDİ
TKDK PROJE BAŞVURU ŞARTLARINI YENİLEDİ

TKDK PROJE BAŞVURU ŞARTLARINI YENİLEDİ

8. başvuru çağrı ilanına çıkan Tarım ve kırsal Kalkınmayı Desteleme Kurumu (TKDK) IPARD (Katılım Öncesi Yardım Aracı Kırsal Kalkınma Bileşeni) Programında birtakım değişiklikler yapıldığını duyurdu.

A+A-

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU; TKDK İl Koordinatörlüğü olarak 8.Başvuru Çağrı Dönemine çıktıklarını belirterek, bugüne kadar geçen altı başvuru çağrı döneminde proje veren yatırımcıların projelerinin değerlendirildiğini, 7. Başvuru çağrı dönemine ait proje başvurularının da değerlendirilmekte olduğunu söyledi. TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü USLU 2012 yılı içinde yaklaşık 24 Milyon TL’lik yatırım sözleşmesi imzaladıklarını ve bu sözleşmeler karşılığında 10,5 milyon TL hibe vereceklerini vurgulayarak, “2013 yılının TKDK için yatırım yılı olmasını temenni ettiğini ve proje kabulüne aralıksız devam edeceklerini” belirtti. USLU, ilk hibe ödemelerini Aralık ayı içinde yapmayı ümit ettiklerini belirtti. Avrupa Komisyonu tarafından onaylanan ve şu anda yürürlükte olan IPARD Programında yatırımcılara yönelik olumlu değişikliklerin yapıldığını da vurgulayan USLU  “Yatırımcılarımız için çok önemli olduğunu düşündüğümüz bu değişiklerle proje başvurularının daha da artacağını düşünüyoruz. Yapılan bu değişiklikler 8. Başvuru Çağrı Dönemi dahil olmak üzere bundan sonra proje sunulacak tüm dönemlerde geçerlidir” dedi.

 

Yapılan Bazı Önemli Değişikler Şunlar

Süt Üreten Tarımsal İşletmeler ve Et Üreten Tarımsal İşletmeler ile ilgili yatırımlar için Kırsal Alan sınırlaması kaldırıldı. Bu tip yatırımlar il genelinde İl Özel İdaresi ve Belediyelerin ruhsat verdiği tüm alanlarda süt ve et çiftliği yatırımı gerçekleştirilebilecek.

Süt üreten tarımsal işletmeler yatırım konusunda hayvancılık işletmesindeki kapasite 10-100 baş sağmal süt ineği iken yapılan değişiklik ile bu miktar 10-120 baş sağmal süt ineğine çıkartıldı. Yine süt üreten koyun ve keçi işletmelerinde kapasiteler 50-300 baş koyun/keçi ile sınırlı iken bu miktar 50-500 baş süt veren koyun/keçi olarak arttırıldı.

Süt üreten tarımsal işletmeler, et üreten tarımsal işletmeler ve çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi (dış mekan-iç mekan süs bitkisi yetiştiriciliği, seracılık ve tıbbi aromatik bitki üretim, işleme ve pazarlama) ile ilgili yatırımlar için yapılacak başvurularda traktör alımı uygun olmayan harcama iken yapılan değişiklik ile maksimum 80 KW yani yaklaşık 110 HP güce sahip traktör ve ekipmanlarının alımı destek kapsamına alındı.

Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili yatırımlar kapsamında, süt işleme tesislerinin kapasiteleri en az 10 ton/gün en fazla 70 ton/gün olarak devam ederken, özellikle üretici örgütleri tarafından süt toplama tesisleri kurulurken alt sınır olan 10 ton/gün süt toplama kapasitesi kaldırıldı ve alt limit aranmadan üst limitin 70 ton/gün kurulu kapasite olması kararlaştırıldı.

Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması alanındaki yatırımlarda, yapılan değişiklik ile büyükbaş ve küçükbaş kesimhaneleri, kırmızı et işleme tesisleri, kanatlı eti kesimhaneleri ve kanatlı eti işleme tesisleri için dört farklı yatırım konusunda ayrı ayrı yatırım yapılabileceği gibi entegre tesis olarak ta başvuru yapma fırsatı doğdu. Bu şekilde büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için hem kesimhane hem de kırmızı et işlemenin olduğu bir entegre tesis (kombina) veya kanatlı eti için hem kesimhane hem de kanatlı eti işlemenin olduğu entegre tesis kurulmasının önü açılmış oldu.

Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili yatırımlar için sadece 552 sayılı KHK ile tanımlı meyve ve sebze sektöründeki üretici örgütleri destekten faydalanabiliyordu. Yapılan değişiklikle 5957 sayılı “Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi” hakkındaki kanun ve ilgili yönetmeliklerin öngördüğü koşulları sağlayan meyve ve sebze sektöründeki üretici örgütleri ile gerçek ve tüzel kişilikler de (Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olmak kaydıyla)  destek kapsamına alındı.

Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması yatırım konusunda tesis içerisinde yeni kurulacak olan soğuk hava deposu en fazla 4000 m3 ile sınırlandırılmış iken yapılan değişiklikle bu kapasite en fazla 10.000 m3’e çıkarıldı.

Arıcılık faaliyet ile ilgili olarak mevcut ve yeni işletmelerde kovan sayısı en az 50 en fazla 200 kovan ile sınırlıyken yeni düzenleme ile bu sayı en az 50 en fazla 500 kovan olarak değiştirildi.

Dış mekan ve iç mekan süs bitkisi yetiştiriciliğinde proje kapsamındaki sera büyüklüğü en fazla 0.2 ha, (2 dönüm) açık alan üretimi ise en fazla 1 ha (10 dönüm) iken yeni düzenleme ile bu miktar sera için en fazla 1 ha (10 dönüm), açık alan üretimi için ise en fazla 2  ha (20 dönüm) olarak değiştirildi.

Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve geliştirilmesi yatırım konusunda (arıcılık, süs bitkisi yetiştiriciliği, tıbbi aromatik bitki üretimi) desteklenecek proje bütçeleri en az 10.000 AVRO en fazla 250.000 AVRO iken yapılan düzenleme ile alt limit en az 5000 AVRO olacak şekilde değiştirildi.

IPARD (Kırsal Kalkınma) programında İlimiz için destek kapsamına bulunan Yerel (Yöresel) Gıda Ürünleri; Maraş Dondurma, Tarhana, Yerfıstığı ezmesi, Kırmızıbiber (Maraş kırmızıbiberi), Fıstık ezmesi, Üzüm ürünleri (üzüm pekmezi, pekmez sucuğu, köpük (un) sucuğu, samsa, bastık, pestil, cevizli sucuk),  Çörek,  Sumak Suyu, Maraş peyniri (sıkma peynir), Bulgur, Dövme, Zeytinyağı, Ceviz,  Bakliyat (Göksun dermason fasulyesi),  Urmu dutu,  Elma, Soğan, Domates-biber salçası, Trabzon hurması, tatlı fesleğen, içli köfte ve analı kızlı çorba olarak belirlenmiştir. Değişiklik çalışmaları kapsamında bu ürünlere ilave olarak ayçiçeği çekirdeği ile ilgili yatırımlar (işleme ve paketleme tesisleri) destek kapsamına alındı.

Kırsal Turizm yatırımlarında, konaklama tesislerinin yatırım sonunda en fazla 15 yatak (çift/tek) kapasitesinde olması gerekirken yapılan düzenleme ile bu miktar en fazla 25 yatak (çift/tek) olacak şekilde değiştirildi.

Kültür balıkçılığı ile ilgili yatırımlarda Alabalık, Sazan, Yayın, Kerevit, Kurbağa ve Su yosunu (alg) destek kapsamındaki türler olarak belirlendi. Yapılan değişiklik ile bu türlere ilave olarak Sudak, Tatlısu Levreği, Turna, Tilapya, Mersin Balığı, Yılan Balığı, Karayayın Balığı ve Amerikan Yayın Balığı destek kapsamına alındı.

Kültür balıkçılığı ile ilgili su ürünleri işletmelerinde maksimum 50 ton/yıl kurulu üretim kapasitesine sahip küçük ölçekli işletme desteklenmekteydi. Yapılan değişiklik ile maksimum 200 ton/yıl kurulu üretim kapasitesine sahip küçük ölçekli işletmeler de (balıkçılık tesisleri) destek kapsamına alındı.

 

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU 1.,5 milyon Avroya kadar ulaşabilen hibe miktarları dikkate alındığında; yüksek yatırım tutarlarına sahip projelerin finansmanında yatırımcıların TKDK ile protokol imzalayan finans kurumu ve bankalardan finansman ihtiyaçlarını karşılayabileceklerini belirtti. USLU, ‘’Kredi alarak projesini gerçekleştirecek yatırımcılar istedikleri taktirde Kredi Garanti Fonu aracılığı ile de teminat gösterme imkanına sahipler’’ dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.