1. Haberler

  2. Gündem

  3. TKDK KAHRAMANMARAŞ’DA 2013 YILINA DA HIZLI GİRDİ
TKDK KAHRAMANMARAŞ’DA 2013 YILINA DA HIZLI GİRDİ

TKDK KAHRAMANMARAŞ’DA 2013 YILINA DA HIZLI GİRDİ

Elbistan’da 2 Milyonluk Liralık Yeni Süt Üretim Tesisi Kuruluyor

A+A-
 TKDK Kahramanmaraş’ta yatırım sözleşmesi imzalamaya devam ediyor. Şu ana kadar yaklaşık 20 milyon TL’lik yatırım sözleşmesi imzalayan TKDK Kahramanmaraş’ın Elbistan İlçesi Yapalak Bölgesinde yatırım yapacak olan yatırımcı Samet AKSU ile yatırım sözleşmesi imzaladı. Yatırım sonunda Avrupa Birliği standartlarında süt üreten yeni bir tarımsal işletme kurulmuş olacak. Yatırımın toplam bedeli,  2.011.595 TL olacak. Samet Aksu yatırımının uygun harcama bedeli olan 1.516.863 TL’nin 985.960 TL’sını ise TKDK’dan hibe olarak geri alacak.

TKDK İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu, ‘’Hedeflerimizi emin adımlarla gerçekleştiriyoruz’’

USLU 2012 yılında gerçekleştirilen 4,5 milyon TL tutarında hibe ödemesi ile Kahramanmaraş’ın Türkiye genelinde fon kullanımı ve hibe dağıtımı açısından 4. sırada yer aldığını ifade etti. İl Koordinatörü USLU; Türkiye’de dağıtılan toplam hibenin %11’i İlimizdeki yatırımcılara ödendi. Yapılmış bu ödemelerin yatırımcıları cesaretlendireceğini ümit ediyoruz. Bu sebeple 2013 yılı içerisinde daha fazla sayıda başvuru bekliyoruz’’ dedi.

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU 2013 yılında hedeflerinin yaklaşık 30 Milyon TL’lik yatırım sözleşmesi imzalayarak 15 milyon TL civarında hibe vermek olduğunu ifade ederek “mevcut gerçekleşen yatırımlar Kahramanmaraşlı yatırımcılarımıza cesaret veriyor. Modern yeni tesislerin kurulması yatırımcılarımızın ufkunu açıyor. Şu ana kadar süt üretiminden et üretimine, kırsal turizmden yerel ürünlere kadar birçok başlıkta yatırım sözleşmesi imzaladık. Bunların önemli bir kısmının hibe ödemesini gerçekleştirdik. Traktör alımına da hibe vermemiz ve beyaz eti de desteklemeye başlamamız yatırımcılarımızın büyük ilgisine sebep oldu. Bu nedenle hibe dağıtım hedeflerimizi kolaylıkla gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Modern, insan sağlığına uygun, AB standartlarında yeni tesislerin vücut bulması Kahramanmaraş’ın gelişimine çok büyük katkı sağlayacaktır’’ dedi.

 

 

 

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU, TKDK tarafından 2013 yılı içerisinde hibe olarak dağıtılması hedeflenen toplam 170 Milyon AVRO’luk bir kaynak bulunmaktadır. Bu fon miktarından olabildiğince fazla istifade etmek istiyoruz. Bunun için Kahramanmaraşlı yatırımcıların önünde hiçbir engel bulunmadığını, söz konusu hibeden faydalanabilmenin tek şartının  doğru hazırlanmış bir proje ile başvuru yapmak olduğunu vurguladı.

 

 

 

 

Kanatlı Et Sektörü de hibeden yararlanacak

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU Kahramanmaraş’ta kanatlı eti sektörünü de destek kapsamına aldıkları müjdesini verdi. 9. Başvuru Çağrı dönemi ile birlikte kanatlı etine ilişkin projelerin de destekleneceğini ifade etti. USLU, kanatlı eti üretimine hibe desteğinden hâlihazırda faaliyet gösteren işletmelerin yanı sıra yeni kurulacak işletmelerin de yararlanabileceğini belirtti. Broyler (etlik tavuk) üretiminde 5.000-50.000 broyler/dönem, hindi üretiminde ise 1.000-8.000 hindi/dönem kapasitesine sahip işletmelerin destekleneceğini vurgulayan İl Koordinatörü USLU, yatırımcıların KDV hariç 15.000 ile 500.000 Avro arasında olmak üzere proje sunabileceğini ve % 65’e varan karşılıksız destekten yararlanabileceğini ifade etti. Şahısların ve şirketlerin bu desteğe başvurabileceğini belirten Dr. Ömer Süha USLU; “Başvuru kapsamında, kanatlı kümeslerinin inşasından yem hazırlama ve dağıtmaya yönelik makine/ekipmanların alınmasına, gübre ve atık yönetimine dair yatırımlardan AB hayvan refahına uygun nakliye ekipmanlarının alımına, bu tür çiftliklerin ihtiyaç duyduğu özel yazılımlardan traktör (maksimum 82 kW motor gücüne sahip yani yaklaşık 110 Beygire kadar) alımına kadar çok geniş yelpazede yatırımcılar desteklenecek” dedi.

TKDK Traktör Alımına da Destek Veriyor

TKDK Süt Üreten Tarımsal İşletmeler, Et Üreten Tarımsal İşletmeler ve Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ile ilgili yatırımlar kapsamında traktör alımına  % 50 ila % 65 oranında hibe desteği verecek. TKDK’dan başvuru sahipleri tarafından hazırlanacak projelerle IPARD programı kapsamında en fazla 82 KW (yaklaşık 110 HP) gücündeki traktörler için hibe alınabilecek. Başvuru sahibi yatırımında traktör alımı için hibeden istifade etmek istiyorsa, www.tkdk.gov.tr adresinde yayınlanan, “Teknik Proje Hazırlama Rehberi”’nde yer alan “Traktör İçin Yatırım Ölçeği Değerlendirme Tablosu”’nda belirtilen yatırımına uygun traktör gücünü belirleyerek ve maksimum izin verilen gücü aşmayacak şekilde traktör alım talebinde bulunmalıdır.

Traktör alımı yukarıda bahsedilen yatırım konularında projenin bir parçası olarak alınacağından o yatırım konusunda belirtilen hibe oranında desteklenecek. Buna göre;  Süt Üreten Tarımsal İşletmeler veya Et Üreten Tarımsal İşletmeler yatırım konularında %50-65  oranında, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi (arıcılık, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, süs bitkisi yetiştiriciliği) yatırım konularında ise %50 oranında hibe desteği alınabilecek.

Traktöre hibeden yeni bir işletme kurmak isteyen başvuru sahipleri (gerçek ve tüzel kişiler) faydalanabileceği gibi mevcut bir işletmesi olan kişiler de faydalanabilecekler.

Traktör alımında yatırımcılar KDV muafiyetinden de yararlanabilecekler. İkinci el traktör alımı ise hibe kapsamında değerlendirilmeyecek.

TRAKTÖR ALIMINA HİBEDEN KİMLER İSTİFADE EDEBİLECEK?

1)     Süt üretimi yapan işletmeler, çiftlikler, çiftçiler

2)     Et üretimi yapan işletmeler, çiftlikler, çiftçiler

3)     Arıcılık yapan çiftçiler

4)     Tıbbi ve aromatik bitki üreten çiftçiler

5)     Dış mekân, iç mekân süs bitkisi yetiştiriciliği yapan çiftçiler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.