1. Haberler

  2. TKDK HİBE ÖDEMELERİNE BAŞLADI
TKDK HİBE ÖDEMELERİNE BAŞLADI

TKDK HİBE ÖDEMELERİNE BAŞLADI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş’ta 2012 yılı içinde kabul edilen projelerin hibe ödemelerini yapmaya başladı.

A+A-

 TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU 2012 yılı içinde kabul edilen projelerin ödemelerinin yapılmaya başladığını belirterek, “2012 yılı içinde kabul edilen ve sözleşme imzalanan projeler için şu ana kadar yaklaşık 4 Milyon 500 Bin TL ödendiğini ve 2012 yılında kabul edilen tüm projeler için ödeyecekleri tutarın 10 Milyon 500 Bin TL’yi bulacağını ve her geçen gün bu miktarın artacağını söyledi. USLU ödenen bu hibeler ile 4 adet süt üreten tarımsal işletme kurulumuna, 2 adet et üreten tarımsal işletme kurulumuna, 1 adet otel yapımına, 1 adet dondurma fabrikası makine alımına, 2 adet zeytinyağı fabrikası kurulumuna hibe verdiklerini belirtti. Kurulan ve kurulacak olan yeni tesislerle Kahramanmaraş’ın farklı bir noktaya ulaşacağını vurgulayan USLU “AB standartlarında tesislerin kurulumunu sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İnsan ve çevre sağlığına duyarlı, reel ekonomiye direk katkıda bulunan üretim tesisleri Kahramanmaraşlı yatırımcılarımızın ufkunu açacak, bilinçli üretimin kapısını aralayacaktır. Bir dünya markası olan Kahramanmaraş’ın değerine değer katacaktır” dedi.

 USLU, 8. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında alınacak projelerin son teslim tarihinin 15 Ocak 2013 olduğunu, İlimizde 9. Başvuru Çağrı İlanı döneminden itibaren Kanatlı Eti Üretimi ve Kanatlı Eti İşleme yatırım başlıkları altında da proje kabul edileceğini, bu sahada yatırım yapmak isteyenlerin İl Koordinatörlüğümüz Yardım Masasına muhakkak danışmaları ve hazırlık yapmaları gerektiğini söyledi.

 IPARD PROGRAMINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

 USLU uygulamakla yükümlü oldukları Kırsal Kalkınma programında çok önemli değişiklikler yapıldığını ve bu değişiklerin yatırımcılara daha büyük imkanlar sunduğunu ifade etti. Kırsal Kalkınma Programında yapılan en önemli değişikler şunlar;Hayvancılık işletmelerinde Kırsal Alan sınırlaması kaldırıldı. Bu tip yatırımlar İl Özel İdaresi ve Belediyelerin izin verdikleri il içerisindeki tüm alanlarda gerçekleştirilebilecek. Süt üreten tarımsal işletmelerin hayvan sayısı 120 baş süt ineğine, süt üreten koyun ve keçi işletmelerinde hayvan sayısı 500 baş süt veren koyun/keçiye çıkarıldı. Hayvancılık yapan işletmelerin maksimum 82 KW (yaklaşık 110 HP) güç limitli traktör ve ekipman alımı hibe kapsamına alındı. Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması yatırım konusunda büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için hem kesimhane hem de kırmızı et işlemenin olduğu bir entegre tesis (kombina) veya kanatlı eti için hem kesimhane hem de kanatlı eti işlemenin olduğu entegre tesis kurulmasının önü açıldı. Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili yatırımlarda meyve ve sebze sektöründeki üretici örgütleri haricinde gerçek ve tüzel kişilikler de destek kapsamına alındı. Bu yatırım alanında 10.000 m3 soğuk hava deposu da yapılabilecek. Kırsal Turizm (butik otel, apart otel, bungalov v.b.) yatırımlarında, konaklama tesislerinin yatırım sonunda en fazla 15 yatak (çift/tek) kapasitesinde olması gerekirken yapılan düzenleme ile bu miktar en fazla 25 yatak (çift/tek) olacak şekilde değiştirildi. Arıcılık faaliyet ile ilgili olarak mevcut işletmelerde kovan sayısı en fazla 200 kovan iken yeni düzenleme ile bu sayı en fazla 500 kovana çıkarıldı. Balıkçılık yapan işletmeler artık yıllık 50 ton değil 200 ton üretim yapan işletmeler kurabilecek. Dış mekan-iç mekan süs bitkisi yetiştiriciliğinde sera büyüklüğü 10 dönüme çıkarıldı. Yerel gıda ürünleri listesine ayçiçeği çekirdeği eklendi.  Böylece ayçiçeği ile ilgili hasat sonra işleme ve paketleme tesisi kurulumuna da hibe ödenecek.

 AB Katılım Öncesi Yardım Aracının  (IPA), 5. Bileşeni olan Kırsal Kalkınma bileşeni (IPARD) kapsamında 2007-2013 dönemi için ayrılan fonun toplam miktarı olan 1,165 Milyar Avronun 2016 yılına kadar kullandırılması amaçlanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.