1. Haberler

  2. TKDK FİNANS SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ
TKDK FİNANS SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

TKDK FİNANS SEKTÖRÜ TEMSİLCİLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş’ta Finans sektörü ie bir araya geldi.

A+A-

 IPARD Programı kapsamında desteklenecek alanlar ile ilgili olarak Kırsal Kalkınmaya yönelik proje sunan girişimcilere toplam yatırım miktarı üzerinden % 50 ila % 65 oranında hibe desteği sağlayacak olan  TKDK ; 2016 yılına kadar kullandırılması planlanan fonların tamamının faydalanıcıya ulaştırılması adına çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU,    TKDK Merkez Ödeme Koordinatörü Ali Recep NAZLI ve uzmanların ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; TKDK ile protokol imzalayan 13 banka ve Tarım Kredi Kooperatifinin yanı sıra Kredi Garanti Fonu ve KOSGEB İl ve ilçe temsilcileri katıldı. IPARD programı ve yatırımcılar için kredi imkânları konuşuldu.

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracının  (IPA), Kırsal Kalkınma bileşeni olan IPARD kapsamında 2007-2013 dönemi için ayrılan fonun toplam miktarı olan 1,165 milyar Avronun 2016 yılına kadar kullandırılabilmesi için Bankalar ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin yatırımcıya yönelik uygun krediler açmasının önemine değinildi.

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU; 3 milyon Avroya kadar gerçekleşme imkânı olan yatırımlara, 1,5 milyon Avroya kadar ulaşabilen hibe desteği dikkate alındığında; yüksek yatırım tutarlarına sahip projelerin finansmanında yatırımcıların TKDK ile protokol imzalayan bankalar finans kurumlarından temin edecekleri “kredi niyet mektuplarının” kabul edilmesinin büyük bir fırsat olduğuna dikkat çekti. USLU,  Kredi alarak projesini gerçekleştirecek yatırımcıların arasında kredi karşılığında bankalara teminat gösteremeyecek olanların Kredi Garanti Fonundan teminat gösterme imkânına da sahip oldukları belirtildi.

TKDK ile sözleşme imzalayan Kahramanmaraşlı faydalanıcıların yatırımları hakkında da bilgi veren TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr Ömer Süha USLU; İlimizdeki yatırımların gerçekleşen kısımlarına ilişkin ödeme taleplerinin kabul edilmeye başlandığını ve ilk ödemelerin en kısa sürede ödeme takvimlerine uygun bir şekilde yatırımcılara ulaştırılmasının planlandığını belirtti. Toplantı 1 Kasım’da Gaziantep yolu üzerinde bulunan MADO tesislerinde gerçekleştirildi.

 

IPARD NEDİR,  NELER DESTEKLENECEK?

 

Avrupa Birliği (AB) aday ve potansiyel aday ülkelerin katılıma yönelik hazırlıklarına destek sağlamak amacıyla aday ülkeler ve potansiyel aday ülkelere, üyelik yolunda Avrupa Birliği standartlarına, politikalarına ve AB müktesebatına uyum çalışmaları konusunda mali destek sağlanacak.

Kırsal Kalkınma (IPARD); Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması için uyum hazırlıklarını ve politika geliştirilmesini desteklemekte ve ayrıca, tarım sektörünün ve kırsal alanların sürdürülebilir adaptasyonuna katkıda bulunmayı amaçlamakta.  

Bu kapsamda; Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Yönetim Otoritesi olarak görevlendirilen Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından diğer kamu kuruluşları ile yakın işbirliği yapılarak ve ilgili yerel kuruluşlar, sosyal, ekonomik ve çevresel ortaklar, sivil toplum kuruluşları ile üniversitelerin de görüşleri alınarak hazırlandı.  Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde kabul edildi.

 

Yatırım Tutarının  Yarısına Hibe Desteği

Kırsal ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi için Avrupa Birliği (AB) üyelik aşamasında standartların yükseltilmesine yönelik AB tarafından kırsal alanlardaki yapılacak olan bazı yatırımlara yüzde 50 ile yüzde 65 arasında hibe desteği sağlanacak.

 

Hibe verilecek alanlar

 

-Tarımsal işletmelerin yeniden yapılandırılması ve topluluk standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlar.

Süt üreten tarımsal işletmeler

Et üreten tarımsal işletmeler (Kahramanmaraş ilinde kanatlı eti üretimi sektörü desteklenmeyecektir)

 

Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasının yeniden yapılandırılması ve topluluk standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlar

Süt ve süt ürünleri işleme ve pazarlanması

Et ve et ürünleri işleme ve pazarlanması ( Kahramanmaraş ilinde kanatlı eti işleme ve pazarlanması sektörü desteklenmeyecektir)

Balıkçılık ürünleri işleme ve pazarlanması

 

Kırsal ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi

Çiftlik düzeyindeki faaliyetler

Yerel ürünler ve mikro işletmeler

Kırsal turizm ,

Kültür balıkçılığı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.