TKDK DESTEKLEYECEĞİ İLK TESİS İÇİN YATIRIM SÖZLEŞMESİNİ İMZALADI

TKDK Pazarcıkta ilk yatırım sözleşmesini imzaladı

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
TKDK DESTEKLEYECEĞİ İLK TESİS İÇİN YATIRIM SÖZLEŞMESİNİ İMZALADI

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Süt Üreten tarımsal işletmelere yatırım kapsamında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde kurulmak üzere ilk yatırım sözleşmesini imzaladı. Yapılacak olan yatırım ile 300 Başlık Keçi Sütü Üretim Çiftliği kurulacak.

 Yatırımın toplam bedeli 813 bin Türk Lirası olacak

 Pazarcık’ta kurulacak ve Gürçöl İnşaat Madencilik Gıda Tarım Hayvancılık Yakıt Taşımacılık Orman Ürünleri Sanayi Ve Ticaret Limited Şirketi tarafından Pazarcık ilçesi, Derekışla Mevki, İğdeli köyünde gerçekleştirilecek yatırımın toplam bedeli 813 Bin TL olacak. TKDK uygun harcama kalemi olan 661 bin TL’nin yaklaşık 330 bin TL’sini hibe olarak verecek.

 TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU ‘’Pazarcıkta destekleyeceğimiz ilk işletme olacak olan 300 Başlık Keçi Sütü tesisinin yatırım sözleşmesini imzalamaktan kurum olarak büyük mutluluk duyuyoruz. Bu tesiste uygun harcama kalemleri olan yem deposu, sağımhane, ağıl gibi inşat işlerine ve makine ekipman alımlarına hibe vereceğiz. Yatırımın sonunda Pazarcık süt hijyeni, halk sağlığı ve hayvan refahı konularında AB standartlarında bir işletmeye sahip olmuş olacak. Temennimiz Pazarcık İlçesinde çok daha fazla yatırımcıya yatırımları için hibe verebilmek. Pazarcık ilçesinin büyük potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. Amacımız ilimiz genelinde daha fazla işletme kurulumunu sağlamak. Ayrıca var olan işletmelerinde modernizasyonunu gerçekleştirmek. AB fonları ile Kahramanmaraşlı yatırımcıları daha fazla buluşması İlimize çok büyük ekonomik katkı sağlayacak. Şu ana kadar yaklaşık 7 milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirdik. Yakın bir zamanda gerçekleştireceğimiz hibe ödemeleri ile de bu miktarı çok daha yukarılara taşımayı hedefliyoruz. Dokuzuncu başvuru çağrı dönemi proje kabulü 22 Mart sona erecek. Kurum olarak kısa bir süre içinde de 10. Başvuru Çağrı Dönemi İlanına çıkmayı planlıyoruz.’’’dedi.

 300 Başlık Keçi Sütü Üretim Çiftliği yatırımının gerçekleştirilmesi süresi 14 ay olacak. Yatırımın sonunda 5 kişiye istihdam sağlanacak.

 TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü, İlimiz Kahramanmaraş’ta bugüne kadar toplam 24.131.709 TL’lik yatırım sözleşmesi imzaladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.