1. HABERLER

  2. TKDK ANDIRIN’DA YATIRIMCILARLA BULUŞTU
TKDK ANDIRIN’DA YATIRIMCILARLA BULUŞTU

TKDK ANDIRIN’DA YATIRIMCILARLA BULUŞTU

Tarım ve Kırsal kalkınmayı Destekleme Kurumu Kahramanmaraş’ın andırın ilçesinde yatırımcılarla buluştu.

A+A-

. Şehit Yasin Höbek Yatılı Bölge Ortaokulu salonunda düzenlenen toplantıya İlçe Kaymakamı Alper Çifci, TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr.Ömer Süha Uslu, Belediye Başkanı Baki Tezcan, Geben Belediye Başkanı Gökhan Avcı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Süleyman Çınkır, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Öksüz, TKDK personeli ve vatandaşlar katıldı.

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha Uslu; Tarım bakanlığına bağlı bir kuruluş olarak 7.başvuru çağrı dönemine geldiklerini ve şu ana kadar yatırımcılarla yaklaşık 20 milyon TL’lik yatırım sözleşmesi imzaladıklarını belirtti. Uslu; Andırın’lı yatırımcılarında AB hibelerinden faydalanmasını arzu ettiklerini söyledi.

Dr. Ömer Süha Uslu ‘Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu olarak şu anda 20 ilde  faaliyetteyiz. Yakın bir zamanda 22 ilde daha çalışmalarımıza katılacak. Tabi ki Kahramanmaraş’ın Ab fonlarından en fazla faydalanan il olmasını temenni ediyoruz. İlimizin potansiyelinin büyüklüğünün ve girişimcilerimizin etkinliğinin farkındayız.10 ayrı başlıkta vereceğimiz hibelerle Kahramanmaraş çok farklı bir konuma gelecektir. İmzaladığımız tüm projelerin saha çalışmaları aynı şekilde devam ediyor. 7. Başvuru çağrı ilanına çıktık. Ekim ayında proje kabulüne başlayacağız.  8 ve 9. Başvuru Çağrı Dönemine ait takvim de belli oldu.. Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü olarak şimdiye kadar imzaladığımız projelerin yatırım bedeli 20 Milyon TL’dir. Bu yatırım bedelinin yarısından fazlasını ki bu da 10 milyon TL’yi geçiyor, hibe vererek destekleyeceğiz. Bu vesile ile yeni yatırımcılarımızı projelerini vermeleri hususunda teşvik etmek istiyorum. Özellikle, hayvancılık, kırsal turizm-konaklama tesisleri ve dondurmacılık sektöründen çok sayıda proje bekliyoruz. Bugün itibarı ile hayvancılık alanında Kahramanmaraş’ta TKDK hibe desteği ile birçok yeni işletme kurulacak. Yeni aldığımız ve alacağımız projelerle bu sayı daha da artacak’’ dedi

Kırsal Kalkınma Programı (IPARD) nedir?

Avrupa Birliği (AB) aday ve potansiyel aday ülkelerin katılıma yönelik hazırlıklarına destek sağlamak amacıyla aday ülkeler ve potansiyel aday ülkelere, üyelik yolunda Avrupa Birliği standartlarına, politikalarına ve AB müktesebatına uyum çalışmaları konusunda mali destek sağlanacak.

Kırsal Kalkınma (IPARD); Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası, Kırsal Kalkınma Politikası ve ilgili politikalarının uygulanması için uyum hazırlıklarını ve politika geliştirilmesini desteklemekte ve ayrıca, tarım sektörünün ve kırsal alanların sürdürülebilir adaptasyonuna katkıda bulunmayı amaçlamakta.  

Bu kapsamda; 2007–2013 dönemini kapsayan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Yönetim Otoritesi olarak görevlendirilen Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından diğer kamu kuruluşları ile yakın işbirliği yapılarak ve ilgili yerel kuruluşlar, sosyal, ekonomik ve çevresel ortaklar, sivil toplum kuruluşları ile üniversitelerin de görüşleri alınarak hazırlandı.  Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde kabul edildi.

Yatırım tutarının

yarısına hibe desteği

Kırsal ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi için Avrupa Birliği (AB) üyelik aşamasında standartların yükseltilmesine yönelik AB tarafından kırsal alanlardaki yapılacak olan bazı yatırımlara yüzde 50 ile yüzde 65 arasında hibe desteği sağlanacak.

Hibe verilecek alanlar

-Tarımsal işletmelerin yeniden yapılandırılması ve topluluk standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlar.

Süt üreten tarımsal işletmeler

Et üreten tarımsal işletmeler

Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasının yeniden yapılandırılması ve topluluk standartlarına ulaştırılmasına yönelik yatırımlar

Süt ve süt ürünleri işleme ve pazarlanması

Et ve et ürünleri işleme ve pazarlanması

Balıkçılık ürünleri işleme ve pazarlanması

Kırsal ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi

Çiftlik düzeyindeki faaliyetler

Yerel ürünler ve mikro işletmeler

Kırsal turizm ,

Kültür balıkçılığı

Şimdiye kadar yedi  Proje Başvuru Çağrı ilanına çıkan TKDK, 1 ekim itibariyle 7.Başvuru Çağrı Dönemi projelerini almaya başlayacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.