1. HABERLER

  2. TEKERLEMELER DERLENİYOR
TEKERLEMELER DERLENİYOR

TEKERLEMELER DERLENİYOR

Çocukların öğrenme yeteneğini geliştiren tekerlemeler, “Kahramanmaraş tekerlemelerini derleme projesi” adı altında kitaplaşıyor.

A+A-

 Kahramanmaraş Ticaret Lisesi tarafından hazırlanan projeyle, kente özgü unutulmaya yüz tutmuş tekerlemeler edebiyata kazandırılıyor. Proje koçu Ünal Kalaycı, konuya ilişkin düzenlediği basın toplantısıyla yaptıkları çalışmaları anlattı.
Tekerlemelerin, çocukların masal ve hikaye gibi hayatta karşılaştıkları ilk edebi ürünler olduğuna dikkat çeken Kalaycı, “Buradaki amacımız kaybolmaya yüz tutan anonim tekerlemelerimizi kurtarmak ve hedef kitlemiz olan öğrencilerimize ulaştırmak. Bunun için başlattığımız proje için 1 Haziran’dan başlayarak 30 Kasım’a kadar çalışmalar yaptık. Kentteki tüm kütüphaneleri inceleyerek derlemeler yaptık. Köy köy dolaşıp ulaşabildiğimiz yaşlı insanlardan tekerlemeleri dinledik. İnşallah çalışmaların sonunda kitaplaştırarak öğrencilerimizin istifadesine sunacağız.” diye konuştu.
Tekerlemelerin tarihinin eski Şaman inancına kadar gittiğini anımsatan Kalaycı, öğrencilerin tekerlemeler sayesinde Türkçenin zenginliklerini fark ettiğini belirtti. Kalacı, “Tekerlemelerde kafiye ve kelime tekrarı olması çocuklarda öğrenmeyi kolaylaştırıyor, dilin zenginliklerinin farkına varıyor. İlk etapta eğlence amaçlı olan tekerlemelerle çocuklarımız hecelemeyi öğreniyor ve bu da eğitim hayatına olumlu yansıyor.” ifadelerini kullandı.
Proje sorumlusu Ufuk Çiçek ise projede yer alan öğrencilerin yaptıkları araştırmalarla bin 500 tekerlemeye ulaşıldığını belirtti. Çiçek, daha sonra ortaya çıkartılan tekerlemelerden örnekler sundu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.