1. Haberler

  2. TARIMSAL METEOROLOJİ İSTASYONLARI ÇİFTÇİLERİMİZE HİZMET SUNUYOR
TARIMSAL METEOROLOJİ İSTASYONLARI ÇİFTÇİLERİMİZE HİZMET SUNUYOR

TARIMSAL METEOROLOJİ İSTASYONLARI ÇİFTÇİLERİMİZE HİZMET SUNUYOR

TPB Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Kahramanmaraş’ta incelemelerde bulundu…

A+A-

“TARIMDA VERİMİ ARTIRMAK VE ÜRÜNÜ DOĞAL AFETLERDEN KORUMAK METEOROLOJİ İLE MÜMKÜNDÜR”

“TARIMSAL METEOROLOJİ İSTASYONLARI ÇİFTÇİLERİMİZE HİZMET SUNUYOR”

Tarımda verimi artırmanın ve alınan ürünü doğal afetlerden korumanın en önemli yolunun meteorolojik tahmin ve analizleri kullanmaktan geçtiğini söyleyen Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, “Küresel iklim değişimi sonucunda son yıllarda giderek artan bir şiddette ve sıklıkta meydana gelen kuraklık, ani sel ve yoğun yağışlarla gelen su baskınlarında önemli artışların olması önemli ekonomik kayıplara sebep olmaktadır” şeklinde konuştu.

 

TPB Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, Kahramanmaraş’ta incelemelerde bulundu ve vatandaşların sorularını cevaplandırdı. Tarımsal meteoroloji istasyonlarının artık çiftçilerin sürekli irtibat halinde olmak zorunda oldukları teknolojik gelişmeler olduğuna dikkat çeken TPB Genel Başkanı Nevzat Pakdil, “Şu günlerde meteoroloji günü kutlanıyor. Bu günü kutlamanın amacı aslında bazı konulara dikkat çekmektir. Aşırı sıcaklar, kuraklık, fırtına, don, sel ve dolu gibi doğal afetleri ve bunların çiftçilere verdiği zararlardan en asgari şekilde kurtulmanın yolu meteorolojik tahmin ve analizleri takip etmekten geçmektedir. İnsanların aylarca emek verdiği ürünlerin doğal afetlerde bir anda yok olduğu bir gerçektir. Meteorologlar iklim değişikliğine bağlı olarak bu afetlerin daha da artmasından korkuyorlar. Büyük düşünen tarım işletmeleri kendi toprakları içerisine otomatik tarımsal meteoroloji istasyonları kuruyorlar. Bu istasyonlar sıcaklık, nem, yağış miktarı, yaprak nemi, rüzgâr, vb. ölçebiliyor. Bu istasyonlar aynı zamanda elmalarda görülen karaleke riskini ve üzüm mildiyösü, vb. gibi riskleri de hesaplayabiliyor. Diğer bir deyişle, dünyadaki birçok çiftçi yaşadığı ilin herhangi bir noktasındakini değil, kendi bağındaki meteorolojik koşulları ve hastalık risklerini otomatik tarımsal meteoroloji istasyonu vasıtasıyla evindeki bir bilgisayarın ekranından kolayca takip edilebiliyor” dedi.

 

HAVA DURUMUNU METEOLOJİNİN İSTASYONLARINDAN MUTLAKA TAKİP EDİN

 

Tarımsal bazlı meteoroloji tahminlerinin çiftçilerimiz tarafından önemli takip edilmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, “Böylece artık dünyanın birçok yerindeki çilek tarlaları ve üzüm bağlarındaki bu tahmin ve erken uyarı sistemine göre tarla, bahçe ve bağlarda bazı hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici önlemler zamanında alınabiliyor. Bu otomatik istasyonlara yapılan cüzi miktardaki yatırım doğru zamanda sulama ve ilaçlamayla kısa zamanda kendini amorti edebiliyor” şeklinde konuştu.

 

Tarımsal uygulamalarda koruyucu ve tedavi edici önlemlerin tam zamanında ve doğru bir şekilde alınmasının kritik öneme sahip olduğunu sözlerine ekleyen Pakdil, “Bu da tarla, üzüm bağı veya meyve bahçesindeki mikro iklimin bilinmesine bağlıdır. Modern dünyada artık çiftçilerin özel olarak bağlarında veya bahçelerinde kurdukları meteoroloji istasyonları ve devletin işlettiği meteoroloji istasyonları internette bir araya getiriliyor. Tüm ülkedeki otomatik meteoroloji istasyonlarındaki ölçümleri, internetten anlık olarak herkes görebiliyor. Çiftçilerimize hem tarım danışmanlarımız, hem de meteoroloji uzmanlarımız destek vermektedir. Ücretsiz verilen bu desteklerden mutlak surette çiftçilerimizin yararlanması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

 

“KAHRAMANMARAŞ AVANTAJLARINI İYİ KULLANMALI”

 

Kahramanmaraş’ın iklimi ve toprağının birçok bölgeden avantajlı durumda olduğunu sözlerine ekleyen Pakdil, “Fakat bu avantajı iyi kullandığımız söylenemez.  Kahramanmaraşlı çiftçilerimiz hala klasik metotlarla çiftçilik yapıyor ve hala klasik ürünler ile üretim yapılıyor. Oysaki birçok sebzede yeni yeni çeşitler var, bunları takip edip bölge çiftçimizin üretim yapması gerekiyor. Bu konuda herkes üzerine düşeni yaparken, çiftçilerimiz de kendi üzerlerine düşeni yapma durumundadır” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.