1. Haberler

  2. TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ GIDA KONTROLLERİNE DEVAM EDİYOR
TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ GIDA KONTROLLERİNE DEVAM EDİYOR

TARIM VE HAYVANCILIK MÜDÜRLÜĞÜ GIDA KONTROLLERİNE DEVAM EDİYOR

Göksun İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Denetim Ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Konu hakkında açıklama yapan İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mesut Kıraç ‘’Kontroller halkımıza güvenli gıda tüketimini temin etme adına Müdürlüğümüzce m

A+A-

Yapılan denetimlerde işyeri hijyen şartları, ürünlerin son kullanma tarihlerinin geçip geçmediği, ambalajın bozuk ve yırtık olup olmadığı, ürünlerin uygun şartlarda muhafaza edilip edilmediği,  konularında kontrol yapılmaktadır. Bu denetimler sonucunda gıda toplu tüketim ve satış yerlerinde uygunsuzluk görülen işyerlerine yasal yaptırımlar uygulanmaktadır. Raf ömrü geçmiş, bozulmuş, kokuşmuş, taklit ve tahşişe uğramış ürünlere el konularak imha edilmektedir.

 

Sağlıklı ve güveniler gıda temini için, tüketicilerimizin de gıda konusunda hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. İşyeri ve personel temizliğinin uygunsuzluğu gibi durumlarda tüketici şikâyetlerinin alındığı ve değerlendirildiği alo gıda 174 hattını aramaları Müdürlüğümüz personellerine yapmış oldukları denetimlere yardımcı olacaktır.

 

Gıda Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

 

Gıda maddesi satın alırken;

Önce kuru ve konserve gıdaları, sonra taze sebze ve meyveleri, sonra da taze et ve balıkları, en sonra da donmuş gıdaları alın.

1- Ambalajı iyice inceleyin: Ambalajı üzerinde delikler, çatlaklar, yırtıklar bulunan olan gıda maddelerini almayın. Her zaman önce meyve ve sebzeleri satın alın ve naylon poşetlere koyun. En sonra balık veya etinizi alın. Ambalajın üzerindeki son kullanma tarihini kontrol edin ve son kullanma tarihi geçmiş gıdaları satın almayın.

2-Raflardaki Sıcaklığı Kontrol Edin: Soğukta muhafazası gereken bir gıdanın soğuk olmadığını hissederseniz almayın. Varsa, soğutucu ve donduruculardaki sıcaklık ölçerleri kontrol edin.

3-Son Kullanma Tarihini Kontrol Edin: Ambalajın üzerindeki son kullanma tarihini okuyun. Bu tarihler yazılırken, gıdanın 4oC veya 2oC sıcaklıklarında saklanacağı dikkate alınır. Bazen raf ömrü sadece tahmini bir değerdir. Bu nedenle gıda bu sıcaklık koşullarında tutulmamışsa, son kullanım tarihinin bir önemi kalmayabilir. Mümkün olduğunca gıdayı taze alın ve uygun koşullarda muhafaza edin, hazırlayın ve tüketin.

4-Taze ürünleri seçin: Meyve ve sebzelerin görünümünün mümkün olduğunca taze olmasına dikkat edin. Çok yaş görünümde, üzerinde lekeler olan ve hafif çürümüş veya üzerine özsuyu bulaşmış sebze ve meyveleri almaktan kaçının. Sadece görünümün gıdanın güvenli oluşunun bir garantisi olmadığını da unutmayın.

5-Süt Ürünlerinin Tarihini Kontrol Edin: Süt ve süt ürünleri satın alınırken orijinal ambalajlı olanlar tercih edilmelidir.

-Süt ürünleri satın alınırken, soğukta muhafaza edildiğinden emin olunmalıdır.

-Ambalajında herhangi bir sızıntı veya başka bir hasar olmamalıdır.

-İmal tarihi ve son kullanma tarihine bakılarak satın alınmalı, son kullanma tarihi geçen ürün tüketilmemelidir.

-Birkaç gün içerisinde tüketilecek miktarda alınmalıdır

-Süt ve süt ürünleri satın alındıktan sonra en kısa sürede buzdolabına konmalı ve orada muhafaza edilmelidir

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.