1. Haberler

  2. PROF. OKUYUCU: MEVLANA, HAYATIN MANASINI TEKRAR ÖĞRETİYOR
PROF. OKUYUCU:  MEVLANA, HAYATIN MANASINI TEKRAR ÖĞRETİYOR

PROF. OKUYUCU: MEVLANA, HAYATIN MANASINI TEKRAR ÖĞRETİYOR

Hz. Mevlana'yı anma etkinlikleri çerçevesinde Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Dil ve Edebiyat Öğrenci Topluluğu tarafından Cahit Zarifoğlu Konferans Salonu’nda “Mevlana’dan Günümüze Mesajlar" konulu bir konferans düzenlendi. Akademisyen ve yazar P

A+A-

Çağımızın hasta bir çağ olduğunu belirten Okuyucu, “çağımızda insanlar yaşama sevincini yitiriyor, işte tam da bu noktada Hz. Mevlana, insanlara hayatın manasını tekrar öğretiyor.” dedi. Okuyucu, konuşmasında ayrıca Hz. Mevlana’nın yaşadığı çağın Anadolu’nun en karanlık çağı olduğunu vurgulayarak Hz. Mevlana’nın mutluluğu iç şartlara bağladığına değindi. Hz. Mevlana eczanesinde aşksızlığın, sevgisizliğin ilacı olduğunu, insanların Hz. Mevlana’yı tanıyarak ihtiyaç duydukları bütün ilaçları bu eczanede bulabileceklerini belirten Okuyucu,  Hz. Mevlana’nın kendi çağında “Hz. Peygamberin Varisi” olduğunu söyleyerek rahmet dininin temsilcilerine, sevgi ve şefkat indiğini de sözlerine ekledi.

Prof.Dr. Cihan Okuyucu, Mesnevi’nin herhangi bir eser gibi yazılmadığının altını çizerek, Mesnevi bir ilham eseridir. Mesnevi’de hem aşk hem bilgi vardır” dedi. Okuyucu ayrıca, kıssa metodunun kullanıldığı Mesnevi’deki nüktelerden örnekler vererek, Mesnevi’nin sadece yaşadığı dönemi değil bütün dönemlerde geçerli olan olayları anlattığını sözlerine ekledi.

Hz. Mevlana’nın coğrafyaları, insanları kucaklayan büyük bir gönüle sahip olduğunu belirten Okuyucu,  “Hz. Mevlana iki dilden bahseder ve insanların, birbirini anlaması için mahalli dilleri aşan gönül diliyle konuşması gerektiğini vurgular.” dedi.

Son olarak kamışın ney’e dönüşmesini anlatan Okuyucu, Hz. Mevlana’nın insanları içi oyulmadıkça ötmeyen kamışa benzettiğine değinerek, “insanlar aşk ateşinde yanmadıkça, üfleyenin sesini çıkaramaz ” dedi.

Konferans Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sinan Baş’ın, Cihan Okuyucu’ya teşekkür ederek, hediye vermesiyle son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.