1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. POYRAZ: BÜYÜK ŞEHİR KAHRAMANMARAŞ'IMIZA YAKIŞIR
POYRAZ: BÜYÜK ŞEHİR KAHRAMANMARAŞ'IMIZA YAKIŞIR

POYRAZ: BÜYÜK ŞEHİR KAHRAMANMARAŞ'IMIZA YAKIŞIR

Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, 'Büyük şehir, Kahramanmaraş’ımıza yakışır.' dedi.

A+A-

 Kahramanmaraş geniş bir coğrafyaya sahip. Büyük şehir olduğumuzda, hizmet her yere yeterince ulaşabilecek mi?

 Büyük şehir kanunu inşallah çıkar. Model olarak Kocaeli ve İstanbul modeli olacak. Yani il sınırları belediye sınırları olacak şekilde, büyük şehir olacak ilimiz.  Çıkacak olan kanunda bölgeye özel bir şey çıkacak mı, onu bilmiyoruz.  Bildiğimiz şey, il sınırının esas olacağıdır. İl sınırı esas olması demek, Kahramanmaraş merkez büyükşehir belediyesi, büyükşehir yasa statüsünde olan bir takım alt yapı hizmetlerini buradan oraya götürecek demektir. Bu, her şeyin merkezden alınıp uzak yerlere götürüleceği şeklinde değil tabi ki.  Bir kere her şeyin bir geçiş dönemi olur. İlk Etapta bazı ezberler bozulacak belki de. Uygulamalara bakıldığı zaman, birçok ilçenin fotoğrafı zaten belli, nerenin nesi var, nesi yok, bunlar tespit edilecek. Örneğin bir ilçenin fotoğrafı çıktığı zaman, belirlenen ihtiyacı ortaya çıkacak. Büyük şehir belediyesinin daire başkanlıkları olacak. Mesela su idaresi ayrılıyor. Bu daireler, ilçelerde birer birim oluşturacak. Kaç ilçeyse o kadar birim olacak.  Bu birimler o ilçedeki fotoğrafı çıkaracak, büyükşehir belediyesi, onları ihale edecek.  İş, ihale edildikten sonra geriye kontrol kalıyor. Kontrolü, Kahramanmaraş büyükşehir belediyesine bağlı, o ilçedeki ilgili birim yapacak.

Büyükşehir belediyesi, gelecekte,  ülkenin geleceği açısından da iyi olacak. Uzaklığın artık bir gerekçe olmadığı ortaya çıkacak. İlimizde 53 belde var, belediye başkanları hizmet etmek için çırpınıyorlar fakat kifayet etmiyor. Maddi imkanlar kısıtlı. Kaynakların tek elden toplanmasıyla, iyi bir planlamayla ve iyi bir çalışmayla Kahramanmaraş’ın geleceği için, %99 oranında hayırlı bir şey olacağını söyleyebilirim. Kahramanmaraş’ın  90 mahallesi olmayacak, 150 mahallesi olacak. Büyük ilçelerin imkanları katlanacak. İlçelerin alt yapısını büyükşehir yaparsa, ki yapacak, geriye zaten az iş kalır demektir.

Büyük şehir bir kazanım olacak mı ilimiz için?

Evet, kesinlikle. Gelecek adına da çok önemli bir karardır. Büyük şehir Kahramanmaraş’a da yakışır. Diğer büyük şehirlerden ne eksiğimiz var ki? Belediyemizde zaten her şey var,  her hizmet görülüyor. Örneğin, birçok büyük şehir belediyesinde olmayan itfaiye hizmeti var bizde. Bir de merkez, iki ilçe olacak. Merkez nüfusu 600 bine çıkacak.  Bazı merkez köylerimizin yol sorunları var, o zaman bunlar rahatlıkla yapılabilecek.

Büyükşehirle ilgili hedefleriniz, projeleriniz var mı?

Büyükşehirle ilgili hedef derken, seçime daha çok zaman var. Ben, aday adayıyım diye ortaya çıkmam. 10 yıldır, ekip arkadaşlarımla, belediyeyi nereden alıp nereye getirdiğimiz ortada. Geldiği nokta itibariyle, bütçesiyle, yaptığı tesislerle, yaptığı yatırımlarla nasıl bir mesafe kat ettiğimiz belli. Eğer Sayın Başbakanımız, tensip buyururlarsa, ‘devam et’ derlerse, ederiz, ‘etme’ derlerse, biz de Allah razı olsun deriz. Çok şükür biz 10 yıl boyunca, Allah’ın kullarına hizmet etme zevkini yaşadık. Nasip olursa tüm ilçeleriyle nerden nereye getireceğimizi herkes görecek. Yoksa aday adayı olarak ortaya çıkmam. Yaptıklarımız ayan beyan ortada. Şehrin her köşesinde bir eserimiz var. Artık işin süsleme kısmına geldik. Bize görev deruhte edilirse, 2002’de olduğu gibi aynı heyecanla ‘Nerden kalmıştık?’ deriz, yola devam ederiz.

Başbakan, 2023 Vizyonunda Türkiye’yi çok ileri yerlerde görmek istiyor. Siz Kahramanmaraş’ı nerede görmek istiyorsunuz?

Başbakanımız bunu söylerken tabi, 10 sene öncesinden bu yana geldiği noktayı görerekten bunu söylüyor. Çünkü Ak Parti iktidarında,  30-40 yılda yapılabilecek işler 10 yılda yapıldı. Biz de Kahramanmaraş belediyemizde aynısını yapıyoruz. 10 senede ihlasla, samimiyetle Allah’ın bize neler lütfettiğini gördük. İşte buna bakarak,  2023’te de, 10 yıl gibi bir süre sonra da nereye geleceğimiz ayan beyan ortada.  Başbakanımız, buna dayanarak söylüyor.   Çünkü Başbakanımızın ve ekibinin niyet samimi, Allah da onların ayağını kaydırmıyor. Dolayısıyla biz de o şekilde düşünüyoruz. Allah’ın inayetiyle, neyi niçin düşündüğümüzü bildiği için Allah, bize yardım ediyor. Başbakanın niyeti sağlam olduğu için Allah da onun önünü açıyor. Bizim de niyetimiz sağlam. Mesela 2009 seçimlerine girerken, söylemediklerimizin de bir kısmını, sonra yaptık.

Şu bilinsin ki, yepyeni bir şehir imar planıyla,  Kahramanmaraş’ta, uydu kentlerin olacağı zamanlar, çoktan geldi. Kahramanmaraş, kabuğuna sığmıyor. Sağlıklı bir kent haline geldi. Yeni dönemde Trabzon Caddesi’ne alternatif  olacak bir cadde planlıyoruz. 30 milyon TL’lik bir proje. Bu, bir tanesi. Önsen tarafında köprü çalışmamız bitti. Büyükşehir olmayı bekliyoruz. İlçelerimiz de büyüyor. Elbistan, Afşin vs. Nasip olursa ilçelerimizde 1, 2 ve 5 yılda neler yapılabilir, onu planlayacağız. İlçelerin mevcut belediye başkanları çalışıyor ama imkansızlıklardan zorlanıyorlar. Gelen bütçeleri nüfusa ve ihtiyaca göre paylaşacağız. Kısa, orta ve uzun vadedeki ihtiyaçları belirleyeceğiz.  Zaten ilçelerin belediye başkanları otomatikman büyükşehir belediyesi meclis üyesi oluyorlar. Planlamaları halka da deklare edeceğiz. Sadece merkeze değil, ilçeleri de plana dahil ederek çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Mesela hala susuz olan köy varsa, bu sorunların hepsini çözeceğiz. Ama tabi ki bunlar, bir süreçtir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.