POLAT:YENİ TEŞVİK YASASINI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ

Elbistan Sanayici ve İşadamları Derneği (ELSİAD) Başkanı Emin Polat, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün Yeni Teşvik Yasası ile ilgili Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamaları işadamları ve sanayiciler için müjde olarak kabul ettiklerini belirter

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
POLAT:YENİ TEŞVİK YASASINI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ

 6 Şubat 2004 günü yürürlüğe giren 5084 sayılı Teşvik Yasası ve sonrasında 12 Mayıs 2005 tarihinde yürürlüğe giren Yatırım ve İstihdamın Desteklenmesine yönelik çıkarılan yasanın 31 Aralık 2012 tarihi itibarıyla sona erdiğini hatırlatan Polat, yasanın devam etmemesi halinde istihdam ve sanayi yatırımlarının sekteye uğrayacağını da daha önce dile getirdiklerini kaydetti.
5084 sayılı Teşvik Yasası’nın sona ermesinin üzerinden henüz 1,5 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen işçi çıkarmaların başladığına şahit olduklarını anlatan Polat, Bakan Ergün’ün Yeni Teşvik Yasası ile ilgili açıklamalarını müjde olarak kabul ettiklerini söyledi.
Yeni Teşvik Yasasında 5. ve 6. bölgelere pozitif ayrımcılık yapıldığını belirten Polat, Elbistan’ın da 6. bölgede yer almasından dolayı yatırım ve istihdam yönünden yeniden bir canlanmanın yaşanacağına inandığını dile getirdi.
Polat, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“6 Şubat 2004 günü yürürlüğe giren 5084 sayılı Teşvik Yasası ve sonrasında 12 Mayıs 2005 tarihinde yürürlüğe giren Yatırım ve İstihdamın Desteklenmesine yönelik çıkarılan yasa 31 Aralık 2012 tarihi itibarıyla sona ermişti. Çıkarılan bu teşvik yasaları sayesinde ülkemizdeki işsizlik sorunu ciddi bir azalma göstermiş ve çalışanları sigortalı istihdam etme sayısında çok ciddi bir artış olmuştu. Bu teşvikler sayesinde Anadolu’daki kobiler ve küçük işletmeler büyüme olanağı bulmuş ve büyük firmalarla rekabet etme fırsatını yakalar hale gelmişlerdi. Ancak, 31 Aralık 2012 tarihinde sona eren yasanın ardından, bizler işçi çıkarılmalarına şahit oluyoruz. Elbistan Organize Sanayi Bölgesi yakın bir zamanda faaliyete başlayacak. Böylesine önemli bir süreçte teşvik olmadan ne Elbistan’daki yatırımcılar ne de şehir dışındaki yatırımcılar bu bölgeye yatırım yapmazlar. Onun için sayın bakanın açıkladığı Yeni Teşvik Yasası, özellikle az gelişmiş bölgeler için büyük önem arz ediyor. Sanayici ve işadamlarının bu yasayı dört gözle beklediklerini biliyoruz ve bir an önce çıkmasını bekliyoruz.” 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.