1. Haberler

  2. PAKSU: DOĞALGAZIN EN BÜYÜK FAYDASI ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTMASIDIR
PAKSU: DOĞALGAZIN EN BÜYÜK FAYDASI ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTMASIDIR

PAKSU: DOĞALGAZIN EN BÜYÜK FAYDASI ÇEVREMİZİ TEMİZ TUTMASIDIR

Damla Doğalgaz firma sahibi Hüseyin Paksu, doğalgaz sektörüyle ilgili olarak sorularımızı cevaplandırdı.

A+A-

 Damla Doğalgaz kimdir? Ne zaman kurulmuştur? 

Damla Doğalgaz, 2003 yılında, Damla Tesisat olarak sıhhi tesisat ve kalorifer üzerine kuruldu. 2007 yılında doğal gaz geldikten sonra Damla Doğalgaz olarak isim değiştirerek yine faaliyetimize devam ettik. Doğalgaz, işimizin bir parçası olduğu için doğal gaz sektörüne de makine mühendisi arkadaşlarımızla girdik. Çünkü yetki almak için bir takım işlemler gerekiyordu. Şartları yerine getirerek Damla Doğalgaz olarak çalışmaya devem ettik.

Damla Doğalgaz’ın hedefleri nelerdir?

Kahramanmaraş’a doğal gaz gelmeden önceki hedefimiz, daha önce edindiğimiz çevremizdeki müteahhitlere kalorifer ve kazan dairelerinin işlerini yapmaktı. Bu işte başarılı olduk. Doğal gaz geldikten sonraki hedefimiz de bünyemizde çalıştırdığımız 8-10 kişilik ekiple, hiçbir müşterimizi mağdur etmeden, en iyi şekilde işimizi yapmaktır.

Hizmet kalitesinden bahsedebilir miyiz?

Bizim bünyemizde  sigortalı olarak çalışan personelimiz var. Bunun haricinde makine mühendisimiz ve ortağımız var. Mümkün olduğu kadar, biz müşterimizi memnun etmek için çalışıyoruz. Ama bizim bünyenize 8 tane eleman almamızın esas sebebi, kimseyi mahcup etmeden çalışmak. Yoksa biz 8 tane kişinin masrafıyla uğraşacağımıza, çoğu firmanın yaptığı gibi taşeron çalıştırırdım. Ama müşteriden talep ve şikayet geldiği zaman, her an taşeronu gönderemezsiniz. Oysa kendi elemanımız olduğu sürece, gerekirse gece saatlerinde bile müdahale edebiliyoruz.  Bu da iş memnuniyeti ve müşteri memnuniyetini arttırıyor.

Kahramanmaraş’ta doğalgaz kullanımı, emsal illerle kıyasladığımızda, yeterli derecede mi?

Doğal gaz, gelmeden önce biz, komşu illerde araştırma yaptık. Çevre illerimize göre ilimizde de doğal gaz kullanımı, müşterilerin de artık bilinçlenmesi ile üst düzeylere doğru çıkıyor. Benim gördüğüm bir tek Malatya bize yakın. Onun haricindeki çevre illerden genelde önde gidiyoruz. Müşterimiz veya halkımız doğal gaz konusunda çok da bilinçlendi. İlk başlarda her yerde sıkıntı oluyordu.  Am şu an, iş bilmeyen firmaların da piyasadan yavaş yavaş çekilmesiyle, genelde müşteriler rahat.

Neden doğal gaz kullanmalıyız?

Doğalgaz, tabi ki kömüre göre ucuz, Fakat daha da önemlisi çevreyi temiz tutmasıdır. Doğal gaz kullanan da kullanmayan da, hepimiz aynı çevrede yaşıyoruz.  Önceleri, Kahramanmaraş, çevre kirliliğinde 2. sıradaydı. Çoğu kimse bunu önemsemiyordu. Ama ben bunu birçok müşterime izah etmeye çalıştım. Çünkü hava kirliliği aynı zamanda hepimizi hasta ediyor. Bu daha büyük bir maliyet.  Tabi ki doğalgazın ucuz olduğunu es geçmemeliyiz. Örneğin, 70 TL lpg tüpünün kullanımına eş değer bizim doğal gaz şu an, son zamlarla 10 liraya yaklaşmıştır. Arada korkunç bir rakam var ve aynı zamanda konfor ve rahatlık açısından çok önemlidir. Dediğim gibi Maraş’ta hava kirliliği geçen yıla göre azaldı. Hissedilir derecede havamız temizleniyor.

100 m2’lik bir evin doğalgaza dönüşmesinin ortalama maliyet ne kadardır?

Sıfırdan başlandığında, maliyet 3500 TL ile 5000–6000 TL arası bir rakamdır. Tabi ki lükste sınır yoktur. Bizim bazı özel opsiyonlu cihazlarımız var, tüm firmalarda oldu gibi. Alt limit olarak ben 3500–4000 TL civarı olduğunu düşünüyorum.

Firma olarak müşteriye sunduğunuz avantajlar var mı? Taksitlendirme seçeneği çoğalıyor mu?

Firma olarak, müşteriyi en çok rahatlattığımız konu bazı ürünlerimizde 7 yıl garanti vermemizdir. Baymak ürünlerinde iki yıldır 7 yıl garanti veriyoruz. Bunun haricinde müşterilerimize bire bir yardımcı olmak açısından yaklaşık 6–7 bankayla çalışıyoruz. Pos cihazlarımızla 12 taksit imkanı olduğu gibi, çalıştığımız birçok bankayla peşin fiyatına taksit yaptırarak, müşterilerimizi faize bulaştırmadan satın alma yapmalarını sağlıyoruz. Tahsilat sorunlarının yaşanmaması için pos makinesi kullanmak durumunda kalıyoruz. Başka türlü kayıp dediğimiz, gelmeyen dönmeyen paralar çok oluyor. İşte pos makinesi de biraz açığımızı kapatıyor.

Şehrin doğusunda doğal gaz sobası kullanımı artmaya başladı. Doğal gaz sobasını tavsiye eder misiniz? Maliyeti nedir?

Doğal gaz denince hemen akla kalorifer, kombi falan geliyordu. Tabi büyükşehirler bu sorunu aştı. İki seneden beri doğalgaz sobası satışlarımız arttı. Soba satışlarını genellikle dar gelirli vatandaşların oturduğu mahallelere yapıyoruz. Ortalama maliyeti 2000–2500 TL civarını buluyor. Eğer aboneliği katmazsak 1300–1500 TL arası değişiyor. Doğalgaz sobası ağırlıklı olarak, müstakil evlere takılıyor.  Doğalgaz sobası olduğu zaman, aylık ortalama 120 TL’ye kışı geçirebiliyorlar. Bunun içerisine ocakları da dahildir. Başta yapılan masraf, bir yılda amorti ediliyor.  Vatandaş aboneyi de kendi cebinden çıkmış gibi görüyor. Aboneliği de katarsak en fazla 3 yılda kendini amorti ediyor.  Ama konforu da odun kömüre göre çok daha rahat ve isi, pisi, külü vs. yok. Oysa kömür sobası olan ev, iki senede bir boya ister. Çoğu kişi bu konulara bakmıyor.

Sektörün sıkıntıları var mı?

Bu işin ehli olmayan ve yetkisi bulunmayanların bizim sektörde iş yapmalarına karşıyız. Biz sorumlulukla beraber bu iş için yetki almışız. Gelen müşterilerimize de söylüyorum, benim hapis cezam var. İnsan zehirlenmesinde, insanın hayatını kaybetmesinde benim firmamın, makine mühendisimin hapis cezası var. Şimdi çoğu arkadaş bu durumu bilmiyor.

Bunu bilmeyenler, 3-5 kuruş daha aşağı fiyat var diye bu yetkisiz kişilere gidiyor. Tabi ki sonradan yine kendileri mağdur oluyor. Müşterilerin de seçici olması lazım. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.