1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. OKAY: BÜYÜK ŞEHİR, KAHRAMANMARAŞ İÇİN BİR İHTİYAÇ
OKAY: BÜYÜK ŞEHİR, KAHRAMANMARAŞ İÇİN BİR İHTİYAÇ

OKAY: BÜYÜK ŞEHİR, KAHRAMANMARAŞ İÇİN BİR İHTİYAÇ

Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Okay; Büyük şehrin, Kahramanmaraş için bir ihtiyaç olduğunu vurguladı.

A+A-

 Necati Okay kimdir?

1967 Kahramanmaraş doğumluyum. İlk ortaokul ve liseyi Kahramanmaraş’ta okudum. Dokuz Eylül Üniversitesi,  İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü’nde, 1988’de mezun oldum. 1989’da kısa dönem olarak askerliğimi yaptım. 1990’dan bu yana Kahramanmaraş’ta ikamet etmekteyim. Pamuk ve konfeksiyon üzerine faaliyette bulunan aile şirketimizde yöneticilik yapmaktayım.

Siyasi geçmişinizden bahseder misiniz?

İlçe teşkilatının kurulduğu Kasım 2001’d en bu yana, 11 yıldır  parti teşkilatlarında aralıksız görev yaptım. 7 yıl Merkez İlçe Başkan Yardımcılığı yaptım, ilçe teşkilatı kurucusuyum. 5 yıldan bu yana da Merkez İlçe Başkanlığı yapıyorum.

Neden Ak Parti?

Daha önce hiçbir partide siyaset yapmadım. İlk siyasi partimdir Ak Parti. Parti’nin kurulduğu yılları düşünürsek,  Türkiye o günkü,  siyasi, iktisadi, ekonomik, hak ve özgürlükler  konusunda, devletçi ve baskıcı bir yapı altındaydı.  Dolayısıyla Türkiye zor şartlar altındaydı.  O ortamda, yeni bir siyasi oluşum söz konusuydu. Biz de nasıl faydalı oluruz diye,  düşüncelerimizi bu partide  hayata geçirmek istedik.  Kahramanmaraş’ta da parti kurulur kurulmaz, bir Kadir Gecesinde, Merkez İlçeye telefon ederek beni yön kuruluna yazmalarını istedim.  O günden bu yana devam ediyoruz.

Merkez İlçe Teşkilatı olarak yaptığınız bazı çalışmalardan bahseder misiniz?

Kahramanmaraş Merkez İlçe teşkilatı olarak vatandaşla, sürekli birlikteyiz. Şehrimizin merkez ilçesi, şehrin  %55-57’sini kapsamaktadır. Bu alanda 1. derecede sorumlu bir teşkilatız. 90 tane mahallemiz var. 121 tane köy, 11 beldemizde teşkilat var. İlk günden bu yana beraber çalışmaktayız. Bu arkadaşlarımızla birlikte, her türlü siyasi faaliyeti gerçekleştirdik. Seçim yokken de varmış gibi çalışıyoruz. Seçim zamanında yaptığımız faaliyetlerin yanı sıra, normal günlük olarak da yaptığımız faaliyetler var. Ak Parti geniş bir camia.  Merkez ilçe 580 bin kişilik bir nüfusu ihtiva ediyor. Biz haftanın her günü, öğleden sonra her gün, partiye gelip vatandaşa faydalı olmaya çalışıyoruz. İlçe başkanı olduğum günden bu yana da, vatandaşa aracısız, kapımız her zaman açık olarak hizmet etmekteyim.  Bizim siyasi tavrımız bu. Samimiyiz. Bazen günde 50 kişiyi burada dinliyoruz. Biz adamın derdini dinlediğimizde, derdinin yarısı azalıyor zaten. Vatandaş odaklı, tecrübeli ekibimizle , hizmet etmeye çalışıyoruz. Bu konuda genel merkezin teveccühünü kazandık.

Ak Parti’nin Kahramanmaraş’taki durumu nasıl?

Kahramanmaraş’taki  durumumuz çok çok güzel. Büyük şehir yapılanması söz konusu. İçe ve beldelerle toplam12 belediye olacağız. Bu 12 belediyenin tamamını kazanacak kapasitedeyiz. Pazarcık ve Nurhak dahil. Merkez ilçe üye sayımız 75 000. Yani kayıtlı seçmenin %22’si. İl bazında da ilk 10 ildeyiz. Teşkilat olarak da yapılması gerekenleri yapıyoruz. Şimdiye kadar ki bütün seçimlerde büyük bir başarıyla çıktık. Yeni hedefimiz 2023 Vizyonu. 2013’te yerel seçimlerde, 2014’te Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 2015 genel seçimlerini hasarsız bir şeklide atlattığımızda, 2071’in alt yapısı da hazır olmuş olacak.

İlimiz geniş bir coğrafyaya sahip. Büyük şehir olduğumuzda, hizmet her tarafa yeterince gider mi?

Kahramanmaraş’ın, büyük şehir olacağını Başbakanımız ilimizde açıkladı. Bununla ilgili çalışmalar belli bir düzeye geldi. Bu yasa tasarısı ötelenerek bu ayın içine kadar sarktı. Önce seçim yasası, ardından büyükşehir yasası imzaya açılacak. Büyükşehir, Kahramanmaraş için bir popülizm değil, bir ihtiyaç. Bazı sorunları mevcut belediyecilik anlayışıyla çözmek mümkün değil. Bu yüzden büyük şehir bir ihtiyaç. Önümüzdeki yerel seçimlerden sonra büyük şehiriz inşallah.

Topoğrafyamızın biraz engebeli olması, popülist bazı yaklaşımlardan dolayı, kırsal kesim az hizmet aldı. Her ne kadar, biz kırsal kesimin de kalkınması için çaba sarf ettiysek de bu, mevcut şartlarda tam olamadı. Büyük şehir yasasıyla birlikte, ilin tüm sınırları belediye kapsamında olacak. Büyük şehir belediyesi, tüm ilçelerden sorumlu olacak. Merkezin iki ilçe olması gerekiyor. İki tane alt belediye olacak. Bunun dışında diğer ilçeler mevcut sınırlarını korumakta. Kamu oyunda şöyle bir algı var: Alan çok uzak, Kahramanmaraş büyük şehir belediyesi, işte Elbistan’a ya da beldelere nasıl hizmet eder? Büyükşehir yapılanmasıyla birlikte personel rejiminde köklü değişimler olacak. Genel müdürler, daire başkanları çalıştırılabilecek.  Çok donanımlı kişiler çalışacak. Bunun dışında, bütçemiz en az iki kat artacak. Dağınık olan hizmet, birleştirilecek. Merkez ilçede 10 tane belde var. 5 tane belediyeye ortalama aylık 250 Bin TL para ödenirse, bu 5 yılda 15 milyon TL demektir.  Bu 15 Milyonu bir tarafa koyalım. Bu paranın dörtte biriyle bile bu beldelerin birçok ihtiyacı giderilir. Çünkü kaynaklar bir arada olacak. Hizmet toplulaştırılması söz konusu olduğu için,  kesinlikle şu anda mevcut aldıklarının fazlasıyla hizmet alacaklar. Köylerimiz de  hizmet alacak.

Büyük şehir bir kazanım olacak mı?

Kesinlikle büyük bir kazanım. İnşallah büyük şehir yapılanmasıyla birlikte şehrimizin çehresi değişecek. Modern bir görüntüye sahip olacak. Benim bu konuda en ufak bire tereddüdüm yok.

Aktif bir siyasetçi olarak, önümüzdeki seçimlerde ilçelerden birine ya da büyük şehre aday olmayı düşünüyor musunuz?

Biz şu an bir görev icra ediyoruz. Teşkilatımız bize bir görev verdi. Bu görevimizi sonuna kadar icra edeceğiz. Bu görevimizin sonunda teşkilatımız ve kamu oyu bize ne görev vermeyi uygun görürse biz onu yaparız. Şu anda, başka bir düşüncemiz yok. Zaman gösterecek.

Biz zaten kutsal bir görev yapıyoruz, partimizde sandık müşahitliği de mahalle temsilciliği de,  yönetim kurulu üyeliği de kutsal bir görev. Dolayısıyla bizim için fak etmez.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.