1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. NOKAY: DOĞALGAZ KULLANIMI HEM EKONOMİK HEM KONFORLU
NOKAY: DOĞALGAZ KULLANIMI HEM EKONOMİK HEM KONFORLU

NOKAY: DOĞALGAZ KULLANIMI HEM EKONOMİK HEM KONFORLU

Martes Mühendislik Firma Sahibi Hilmi Nokay: DOĞALGAZ KULLANIMI HEM EKONOMİK HEM KONFORLU

A+A-

Martes Mühendislik firması sahibi Hilmi Nokay, bize doğalgaz sektörü ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

Martes kimdir? Bize biraz anlatır mısınız?

Biz Martes Mühendisliği 2006 yılının sonlarında kurduk. Martes Mühendislik olarak Vailland ana bayisiyiz. Kurulduğumuz tarihten bu yana Kahramanmaraş halkına hizmet vermekteyiz.

Martes’in hedefleri nelerdir?

Bizim hedeflimiz, her zaman kaliteli hizmet vermektir. Sektörümüz doğalgaz, biliyorsunuz. Doğalgazda hizmet verirken kuruluş aşamasında biz kaliteli ürün seçimi yaptık. Biliyorsunuz çeşitli markalar ve çeşitli markaların faaliyetleri var. Hangi ürünün bayiliğiyle başlayalım diye düşündük. Kendimize bir marka seçmemiz gerekiyordu. Kaliteli olduğuna inandığımız Vailland ile birlikte faaliyete başladık.

Hizmet kalitenizi anlatır mısınız?

Biz şu anda Kahramanmaraş’ta, tüm tüketicilerimizin Türkiye’de alabilecekleri hizmetin üstünde hizmet veriyoruz. Bu nedir diyeceksiniz? Mesela, hiç tesisatı olmayan bir eve girdiğimiz zaman, bir gün içerisinde tüketiciye teslim ediyoruz. Yani kalorifer tesisatını yapıyoruz, kombi, sıcak soğuk su falan tesisatını çekiyoruz, fayansını yaptırıyoruz ve bir gün içerisinde tüketiciye teslim ediyoruz.

Satış sonrası hizmetiniz nasıl?

Kombi kullanımlarında ufak tefek sorunlar olabilir. Biz tüm tüketicilerimize gücümüz yettiği kadar hizmet veriyoruz. ‘Ona yetişemeyiz, gelemeyiz, garantisi bitmiştir.’ Şeklin tam tersine, tüketicimizin bir sıkıntısı olursa seve seve koşuyoruz.

Şirketle ilgili başka söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Zaten firmamızı K.Maraş’ta herkes biliyor. Biz burada bu sektör içerisinde, siz de mutlaka araştırmasını yapmışsınızdır, ilk iki firmadan ya da ilk üç firmadan biriyizdir.

K.Maraş, doğalgazı yeterince kullanabiliyor mu?

Şöyle söyleyeyim, size abone sayısı, doğalgaz kullanan abone sayısı  50 Bin’lere ulaştı. 6 yıl içerisinde ulaştı. Mesela 50.000 e 2 yılda 3 yılda ulaşan şehirler var. Biz 6 yılda ulaştık. Beklenen abone sayısı 90 bin civarında K.maraş’ta. Yani bundan sonra tüketicilerin doğalgaza  geçiş sürecini hızlandırmalıyız. Benim beklentim yıllık 10 bin tane abone. Bu da demek oluyor ki 4 yıl içerisinde falan Kahramanmaraş’ta herkes kullanacak.

Çünkü çok ekonomik. 

İnsanlar neden doğalgaz kullanmalı?

Öncelikle insanlar son zamanlarda biliyorsunuz ilk önce insanların bireysel olarak ekonomileri önemli. Artık devir, hesap devri. Öncelikle doğalgaz ekonomik olduğu için kullanılmalıdır. Bir ilk yatırım maliyeti oluyor mutlaka. Ama bu ilk yatırım maliyeti, 3- 4 yıl içerisinde bilemediniz 5 yıl içerisinde kendini amorti ediyor. Verdiği parayı geri alıyor, kendisine kâr olarak kalıyor. Bu, işin ekonomik boyutu. Sonraki boyutu konfor.  

İnsanlar enerji mi kullanmalı doğalgaz mı?

Şöyle söyleyeyim. Bu, aslında çok geniş kapsamlı bir konu.  Şu anda dünyanın gündeminde zaten yenilenebilir enerji kaynakları var. Tabi ki güneş, rüzgar, alternatif enerjilerdir bildiğimiz kadarıyla. Çünkü bir bedel ödemeden ulaşabileceğimiz kaynaklar bunlar. Ama biz eğer güneş enerjisi varsa, kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Zaten sıcak su da kullanın diyoruz. Eğer yoksa biz tavsiye etmiyoruz, varsa da insanlar zaten kullanıyorlar. Bu da yatırım maliyetinden dolayıdır. Yoksa güneş enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağıdır, nihayetinde.

İnsanlar doğalgaz sobası kullanmalı mı?  Daha tasarruflu olur mu ?

Çok çok tasarruflu doğalgaz sobası. Müstakil binalarda biz, yerine göre doğalgaz sobasını daha çok tavsiye ediyoruz.  Odanın büyüklüğüne göre, yerine göre kullanım alanına göre… Ama daha çok apartman dairesi ve çocuklu binalarda sıcak su ihtiyacı olan yerlerde kombiyi tavsiye ediyoruz.

Doğalgaz kullanan insanlar nelere dikkat etmeli?

Biz, gaz açma sırasında gereken uyarıyı yapıyoruz. Sayaçların üzerinde zaten stikırlar yapıştırılıyor. Doğalgaz son derece zararsız gazdır. Doğalgaz zehirlemez, sadece havadaki oksijeni yutar. Mutfaklar havalandırma ister. Bizim, insanlardan  istediğimiz, mutfak veya banyoya koyduğumuz menfezleri kaldırmamalarıdır. Bazen soğuk ya da rüzgar gerekçe gösterilerek bu menfezleri kaldırıyorlar. Çok yanlış. Çünkü bu menfezler zehirlemeleri önlüyor.  

Yetkili firmalarla yetkisiz firmalar arasındaki fark nedir?

Yetkili firmalar, Armadaş tarafından yetkilendirilmiş firmalardır. Bu işin sorumluluğunu alan firmalardır.  Vatandaşın yetkili firmaları tercih etmesini öneririm. Çünkü bu firmalar sorumluluklarını eksiksiz olarak yerine getiriyorlar. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.