1. Haberler

  2. Gündem

  3. MISIR’DA ORDUNUN YÖNETİME EL KOYMASI
MISIR’DA ORDUNUN YÖNETİME EL KOYMASI

MISIR’DA ORDUNUN YÖNETİME EL KOYMASI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, “Mısır ordusunun darbe yaparak, Mısır’ın geleceğini iyiye ve doğruya götürme ihtimali yoktur” dedi.

A+A-

   Günaydın, partisinin Kahramanmaraş İl Teşkilatı’nda düzenlediği basın toplantasıyla gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. CHP Milletvekili Durdu Özbolat, İl Başkanı Esat Şengül ve teşkilat mensuplarının katıldığı toplantıda konuşan Günaydın, Mısır’daki darbenin ardından 30 vatandaşın hayatını kaybetmesini üzüntüyle takip ettiklerini söyledi.
“CHP, nereden gelirse gelsin ve yönü ne olursa olsun bütün darbelere sonuna kadar karşıdır” diyen Günaydın, “Barışçıl gösteri yapan insanların üzerine ateş açılması ve 30’un üzerinde Mısırlının öldürülmesini insanlık tarihi adına kara bir gün olarak yazıyorum. Tıpkı gezi parkı olaylarında 5’e yakın yurttaşımızın yaşamını yitirmesi, onlarca kardeşimizin gözünü kaybetmesine neden olan şiddette olduğu gibi” diye konuştu.
Darbeler üzerinden Başbakan Erdoğan’ı da eleştiren Günaydın, 12 Eylül ihtilaliyle gelen seçim barajının kaldırılması gerektiğini savundu. Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu güne kadar kendilerini darbelere karşı olan mağduriyetle var edenlerin, 12 Eylül hukukunu değiştirmediklerini, 12 Eylül’ün dayattığı yüzde 10 barajını, CHP’nin bütün kanun tekliflerine rağmen düşürmediklerini ve seçim sisteminde yapmadıkları değişikliklerle, almadıkları oyun milletvekillerine sahip olduklarını bildirmek gerekir. Bu Kenan Evren mantığıdır. Kenan Evren mantığı ile bu çerçeve içerisinde Recep Tayyip Erdoğan arasında hiçbir fark yoktur. Başbakan demokrasiye inanıyorsa, kendisini Kenan Evren’den farklılaştırmak istiyorsa, Kenan Evre’nin koyduğu seçim barajını yarın sıfırlasın, CHP’de buna her türlü desteği versin. Dolayısıyla biz yuvarlak laflar etmiyor, net laflar konuşuyoruz. Umalım ve dileyelim ki Türkiye, 1946’dan beri kurumsallaştırmaya çalıştığı demokrasi deneyimi içerisinde kurum ve kurallarıyla işleyen, insan haklarına dayalı bir devlet düzenini inşa edebilsin ve yurttaşlarımızın güven içerisinde yaşamlarını sürdürebilsin.”
Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Günaydın, çözüm sürecinde yaşanan gelişmeleri de eleştirdi. Türkiye’nin silahların gölgesinde anayasa değişikliği yaptığını ifade eden Günaydın, sözlerini şöyle tamamladı:
“Biz Türkiye’de barışta kardeşlikten yanayız. Türkiye’deki 76 milyon insanı hiçbir nedenle birbirinden ayırmayız. Herhangi bir evde doğmak tesadüfidir. Maraş’ta doğabilirsin, İstanbul’da doğabilirsin. Arka sokakta doğabilirsin, ön sokakta doğabilirsin. Bu kimseye ne bir avantaj sağlamalı, ne de bir dezavantaj sağlamalı. Bu ülkede 76 milyon insan kardeşçe yaşayabilmeli. Biz buna ilişkin görüşlerimizi dile getirdik. Silah bırakma elbette olmalı, elbette barış gelmeli. Ancak ‘ağır silahlarımızı burada bırakıyoruz. Diğer silahlarımızla çekiliyoruz’ yaklaşımını kabul etmiyoruz. Öcalan’ın deyimiyle sınırda Suriye, İran ve Irak’ta yüz bin militan var. Ellerinde silahlar bekliyorlar. Neyi? TBMM nasıl bir anayasa değişikliği yapacak. İstedikleri anayasa değişikliği yapılırsa sorun yok, istemediklerini yaparsa tekrar içeri girecekler. Gazi meclisin silahların gölgesi altında, tehdit ve şantaj altında anayasa değişikliği yapmaya mahkum edilmesi herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kabul edeceği bir davranış mıdır? Başbakan’ın bunu açıklaması gerekiyor.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.