1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ALKAN, İLİMİZ BİR EĞİTİM ŞANTİYESİ DEDİ
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ALKAN, İLİMİZ BİR EĞİTİM ŞANTİYESİ DEDİ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ ALKAN, İLİMİZ BİR EĞİTİM ŞANTİYESİ DEDİ

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürü Sayın Mesut Alkan'ın, gazetemize verdiği röportajı sizlere sunuyoruz.

A+A-

 Kahramanmaraş’ın eğitim durumunu  (Fiziki mekan derslik durumu okul sayıları, öğrenci mevcutları, öğretmen durumu v) genel olarak bir değerlendirir misiniz?

Kahramanmaraş ilimiz büyükşehir olmaya aday bir ilimizdir. İlimizde 2012-2013 eğitim öğretim yılı itibariyle resmi ve özel okullarımızda toplam 256.751 öğrencimiz eğitim öğretim görecek. Bu öğrencilerimize 11.300 öğretmenimizle hizmet vereceğiz. Derslik ve fiziki mekanların iyileştirilmesi konusunda, son yıllarda ciddi çalışmalar yapılmakta, tabiri caizse Kahramanmaraş eğitim şantiyesi haline dönüşmüştür.Hem merkezi bütçeden,hem il özel idaresi bütçesinden hem de hamiyetperver ve hayırsever insanlarımız tarafından  aldığımız destek ile yapılmakta.Buradan; başta sayın valimize, hayırsever işadamlarımıza ve katkı sağlayan herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu katkı ve destekler biz eğitim yöneticilerini yüreklendirmekte ve çalışma azmimizi kamçılamaktadır. Sadece bu sene 960 derslik tamamlandı ve bir kısmı da tamamlanma aşamasında. Fiziki mekanda bir anda her şeyin halledilmesi tabiî ki mümkün değildir, ama ciddi manada rahatlama sağlamaktadır. Hala derslik ihtiyacımız var. Hayırsever iş adamlarımızdan yeni okullar ve yurtlar yaptıracaklarına dair sözler alıyoruz, seviniyoruz. İnsana yapılan yardım ve yatırım; yardım ve yatırımların en güzeli ve en hayırlısıdır.

                Bu  eğitim öğretim yılında yeni bir sisteme geçildi, kamuoyunda  4+4+4 diye bilinen bir sistem. Bu konu üzerinde çok yazıldı-çizildi, konuşuldu; nedir bu yeni sistem, neden buna ihtiyaç duyuldu? Kahramanmaraş bu yeni sisteme hazır mı?

                Gelişmiş ülkeler başta olmak üzere ülkeler, eğitim sistemlerini sürekli gözden geçirme ve yenileme ihtiyacı duyarlar. Nitelikli eğitim vermek; bir milleti geri kalmışlıktan kurtarır, diğer milletlerle rekabet edebilme imkanları hazırlar, modern, ileri ve aydın bir toplum haline getirir.

                Çağımızdaki gelişmelere baktığımızda; artık bireylere bilgi aktarmak, bilgi yüklemek yerine, bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi kullanabilen, özgüveni gelişmiş, soran sorgulayan, kendini ifade edebilen sağlıklı bir nesil yetiştirmeyi hedef olarak belirlenmiştir.

                Bu eğitim-öğretim yılına kadar; temel eğitim dönemi, öğrencilerin yaş grupları ve bireysel farklılıkları dikkate alınmadan 8 yıllık kesintisiz eğitim uygulandı. Ülkemizin en önemli zenginliği olan genç nüfusumuzun bilgi toplumunun gerektirdiği gerekli donatımlarla yeterli olmadığı anlaşıldığından; öğrencilerin yaş gruplarını ve bireysel özelliklerini dikkate alındığı   kademeli sisteme geçildi.

                Kamuoyunda 4+4+4 diye isimlendirilen 4 yıllık üç kademeli zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran bir sistemle yeni eğitim öğretim yılına başlıyoruz. Bunun iki amacı var;  1-Toplumun ortalama eğitim süresini yükseltmek. 2- eğitim sisteminin bireylerin ilgi, ihtiyaç ve yeteneklerinin gerektirdiği yönlendirmeyi mümkün kılacak şekilde düzenlemek. Bu durum bir ihtiyaçtan doğmuştur, birçok kalkınmış ülkede bu ve buna benzer sistemler uygulanmaktadır. İlimizde bu konuda sıkıntı olacağını sanmıyorum.

           Kahramanmaraş’ın eğitimdeki başarı durumu hakkında bilgi verir misiniz? Neredeyiz, nereye ulaşmayı hedefliyoruz, bu konudaki plan ve projeleriniz nelerdir?

                Ölçülebilir değerler dediğimiz sınav sonuçlarına  odaklı bir soru sanıyorum. 8. Sınıf öğrencileri için uygulanan SBS ve Lise son sınıf ve mezunlar için uygulanan LGS LYS . SBS sonuçlarına göre; geçen yılkı puan ortalamasına göre ilimiz iyi bir gelişme göstermiş ve il ortalaması 27 puanlık bir artış göstermiştir. Bunların içerisinde Nurhak ilçemiz geçen yıla göre 42 puana, Ekinözü ilçesi 40 puanlık artışlar göstermiştir. Uygulanan ve uygulamaya devam ettiğimiz projeler var; KABGEP (Kahramanmaraş Akademik  Başarıyı Geliştirme Projesi), Bilinçli Aile başarılı Öğrenci projesi ile 50 bin civarında aileye ulaşılmış ve Eğitimin önemi, öğrencilerini okutmalarının önemi,öğrencilerin eğitimi için gerekli şartları hazırlama,özel zevklerinden fedakarlık yapmaları konularında bilinçlendirme çalışmaları yapıldı. Yine;  özellikle YİBO’larda uyguladığımız  Gönüllü Öğretmenler Okulda öğrenciler etütde projesi ile, gönüllülük esasına dayalı, ücret talep etmeden, ders saatleri dışında ve C.tesi Pazar günleri öğrencilerimize ekstra kurslar vermek suretiyle takviye çalışmaları yapıldı. Bunun çok güzel geri dönüşünü aldık. Mesela bir örnek verecek olursam Çağlayancerit ilçemizde 73 öğrencimiz SBS de 400 ve üzeri puan aldılar. Buradan emeği geçen yönetici ve öğretmenlerimizi  tebrik ediyorum,teşekkür ediyorum. Günlük Okuma Saatleri, haftanın her günü değişik saatlerde 20 dakikalık okuma saatleri ile öğrencilerin daha hızlı ve düzgün okuma alışkanlığı kazandırılarak; okuduğunu daha çabuk kavrama ve cevap verebilme özelliği geliştirilmeye çalışıldı. Sınavlara hazırlama ve Yetiştirme Kursları ile, dershanelere gidemeyen dezavantajlı çocuklarımıza ders saatleri dışında Kurslar düzenledik ve takviye yaptık. Bütün bunlar başarı olarak geri dönüşünü gördük.Yönetici ve  Öğretmenlerimize yönelik alanında uzman olan akademik kariyeri olan kişileri getirerek seminer ve konferanslar düzenledik,yeni eğitim öğretim yılında da bunları devam ettireceğiz.

Ayrıca; SBS46.com diye bir site hazırladık, okullarımız sınav sonuçlarını girerek sınıf  ve şubeler bazında,dersler bazında görüp sınav analizlerini yapıyoruz,nereden nereye geldik,nerede aksamalar var nerede eksikliklerimiz var;bunları görüp çözüm üretiyoruz.Bu sitede aylık yapacağımız deneme sınavlarının sonuçlarını bu siteye girerek analizlerle yapılması gerekenleri gecikmeye meydan vermeden çözüm üreteceğiz.Başarımıza çok olumlu katkı yapacağına inanıyoruz.

                LYS sınavlarında, biliyorsunuz ÖSYM ilk 10 ve son 10 sıradaki illeri veriyor, diğerlerini açıklamıyor. TM,MF,TS ve Genel olmak üzere 4 kategori var; sadece TS de son on içerisinde yer aldık;bu da bizi üzdü.Elbette bu kadar çok şairi edibi ,yazarı olan bir ilin daha üst sıralarda olması gerekir. Sadece başarısızlıkların değil, başarıların da konuşulduğu ve değerlendirildiği durumlarını olması gerekir; bu, toplumsal motivasyonu sağlar.

                Tabiî ki eğitimde başarı dünden bugüne veya bugünden yarına oluverecek şey değildir. Şartlara ve sürece bağlıdır. Üç yıl sonra inşallah ilk onlarda olmayı hedefliyoruz.10 olmaz da 15 olur,12 olur..Önemli olan hedefi belirlemek ve hedefe kilitlenmek…Başarı aynı zamanda ekip işidir. Milli Eğitim Müdüründen Md.Yrd. Şube Müdürleri, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenci ve veliler bir ekiptir.

              Fiziki şartları ne kadar iyileştirsek, çok üst düzeyde projeler hazırlasak da; eğitimin  asıl aktörler olan öğretmen ve  öğrenciyi işin içine almazsak başarıyı yakalayamayız. Öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi motive ederek, motivasyonlarını en üst seviyeye çekerek, velilerimizi bilinçlendirmek suretiyle işin içine katarak bunu başaracağımıza inanıyorum. Ben yönetici ve öğretmenlerime güveniyorum ve onların da  bana güvenmesini istiyor.

 Halil Cibra’nın bir sözü var: “Bir ağacın en tepe dalının ucundaki bir yaprak sararmaya başlamışsa, en dipteki kökün ona etkisi vardır.” diye

                Eğitim konusu herkesi ve her kurumu ilgilendiren bir konudur. Sadece Milli Eğitim Müdürlüklerine havale edilmekle kimse sorumluluktan kaçamaz.Bu konuda herkesin yapacağı bir şeyler vardır ve bunları yapmak görevdir.Belediyeden,Sağlık Müdürlüğüne,Emniyetten Orman Müdürlüğüne Basın yayın kuruluşlarından  STK’lara kadar herkes bu işin içinde kendini hissetmeli ve katkı sağlamalıdır.

        Yeni eğitim öğretim yılının ülkemize, Kahramanmaraş halkımıza, tüm eğitim  çalışanlarımıza, öğrencilerimize, velilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Sağlık sıhhat içerisinde yeni bir eğitim öğretim yılına başlamayı ve yine sağlık sıhhat içerisinde başarılı şekilde tamamlamayı temenni ediyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.