MAR-KASİD’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Türkiye İşçi Dernekleri K.Maraş Dernek Başkanı Bayram Akdere’nin basın açıklaması:

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
MAR-KASİD’DEN BASIN AÇIKLAMASI

“Kamu İşçi Dernekleri Federasyonu olarak düzenlediğimiz basın açıklamamızın hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Emek örgütlerinden yükselen tepki üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, teklifini revize ederek, 12 Nisan 2013 tarihinde yapılan Üçlü Danışma Kurulu’nda işçi ve işveren konfederasyonlarına iletmiştir. Bakanlık 8 başlık altında durum tespitleri yapmış, ardından değişiklik önerilerini sunum olarak ortaya koymuş ve bu sunumu taraflara iletmiştir.

Bakanlığın tespit ve önerileri incelendiğinde, çalışma yaşamından birinci derecede sorumluluğu ve yetkisi bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, taşeron sorununa ilişkin yasal düzenlemelere, sorunlara, uygulamalara, yargı kararlarına ve iş hukuku öğretisine vakıf olmadığı, ya taşeron gerçeğini bilmediği ya da bilip de bilmezden geldiği, nihayetinde Bakanlığın yanlış tanılar koyarak, yanlış tedaviler önerdiği görülmüştür.

Bakanlığın teklifinin asıl amacı, asıl işlerin taşerona verilebilmesi için aranan “işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektirme” koşullarının kaldırılması/gevşetilmesi ve asıl işlerin de kolayca taşerona verilebilmesidir. Bakanlığın teklifine göre, “işletmenin ve işin gereği olma” koşulları tümüyle kaldırılacaktır. “Teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektirme” koşulu ise kelimelerle oynanarak fiilen kaldırılacaktır. Bakanlığın teklifi, “teknoloji” ya da “uzmanlık” gerektiren tüm asıl işlerin başka bir koşul aranmaksızın taşerona verilebilmesini öngörmektedir.

Asıl işlerin büyük çoğunluğunun doğası gereği, teknoloji ya da uzmanlık gerektirdiği göz önünde bulundurulduğunda, asıl işlerin taşerona verilmesinin çok büyük ölçüde mümkün kılındığı görülmektedir. Mevcut sınırlamalara rağmen bu denli yaygınlaşan taşeron uygulaması, bu değişiklik yapıldığı takdirde, istisna olmaktan tümüyle çıkarak, kural haline gelecek, “Taşeron Cumhuriyeti”ne giden yol tümüyle açılacaktır.

Öte yandan Bakanlık, muvazaa kavramının, iş müfettişlerinin muvazaa incelemesi yapma yetkisinin, muvazaalı (kanuna aykırı) taşeron uygulaması durumunda işçilerin ilk işbaşı yaptığı tarihten itibaren asıl işverenin işçisi sayılmasına ilişkin düzenlemenin tümüyle kaldırılmasını önermektedir. Türkiye’de muvazaa tespitine ilişkin mevcut yargı kararları uygulanmayarak Anayasa ve hukukun üstünlüğü ilkesi yok sayıldığı gibi bu öneri ile kanuna aykırı taşeron uygulamalarına da kılıf hazırlanmaktadır

Artık bıçak kemiğe dayandı. Ülkenin her yerinde işçi kıyımları işten çıkartılmalar özelleştirmeyle gelen taşeron işçi mağduriyetleri artarken Sn. Bakanın yıllık izinle ihale süresi ile maaşların zamanında alınmasıyla uğraşmasını hazmedemiyoruz. Ve buna bunca çileyi bilerek evet diyen sendika patronlarını da hazmedemiyoruz.

Sn. Bakanım artık vazgeç bu sevdadan. Taşeron işçilerin sorunları yıllık izinden mesai saatinden ibaret değil. Bizim asıl sorunumuz statümüzün olmaması iş garantimizin olmamasıdır. Sen bizlerin sorunlarına vakıf olmadığın gibi sosyal taraf diye yanına aldıklarında bizlerin sorunlarına vakıf değil.

Bakanlıkça hazırlanan ve sadece sizleri tatmin eden bu taslak içerisinde iş garantisi ve statü olmadığı müddetçe bu tasarıyı kabul etmiyoruz. Bu nasıl taslak anlamadık. Yaklaşık 2 yıldır yıllık izinden öte geçmedi. Sn. Bakanım hatırlatmakta fayda var. Bu Ülke Hukuk Devleti. Kazanılan mahkeme onaylanan kadro davalarımız var. Neden bu taslak içerisinde bunlara yer vermiyorsunuz? Neden bu hakkımızı tırpanlıyorsunuz? Merak buyurmayın bizlerin iş garantisini sağladığınız zaman Türkiye batmaz. Ülkemize gelen göçmenlere ödediğiniz paralardan birazda bize verirseniz sorun çözülür. IMF ye borç verene kadar b ize verseniz sizde bizde rahat ederiz.

Her yerde tepkimizi dile getirmeye devam edeceğiz. Konunun asıl muhatapları olan bizlerle masa etrafına gelmedikçe sizin çalışmanız başarısız olacak ve milyonlarca işçinin tepkisini alacaksınız.

Ya bu sorunu beraberce çözeriz ya da bu sorunu biz meydanlarda çözmeye devam ederiz.

Sn. Başbakanım… Sn. Faruk ÇELİĞİ sana şikayet ediyoruz. Siz dediniz ki sosyal taraflarla tekrar görüş ve konuyu çöz. Ama sn. Bakan sosyal taraf olarak bizi muhatap almadan sadece sendikaları muhatap alıyor. Bu konuya lütfen el atın. Sn. bakan bu şekilde devam ederse toplumsal hareketlilik daha da artarak devam edecek.    Artık mağduriyet yaşamak istemiyoruz. Artık birilerinin sebepsiz zenginleşmesini istemiyoruz. Adalet istiyoruz. Adalet istiyoruz. Adalet istiyoruz.

İş garantisi ve güvenilir gelecekten başka talep yok. Bu taslakla resmi olarak alt işverene bağlamaya çalışması, işveren ağzıyla yapılan taslaktır. Biz adil ve eşit bir tasarı iş garantisi istiyor ve bu hakkımız için sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Bütün bu tablo karşısında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, amacı  taşeron işçilerin sorunlarını çözmek değil, sorunları bahane ederek, işverenlerin talepleri doğrultusunda asıl işlerin de kolayca taşerona verilebilmesi ile Taşeron Cumhuriyeti’ni inşa etmek, taşeronlaştırmayı kural haline getirmek, işçi sınıfını bir bütün olarak taşerona mahkum etmek olduğu ortaya çıkmaktadır.

Asıl talebimiz taşeronun kaldırılması; kırmızıçizgimiz ise taşerona ilişkin mevcut sınırlamalar ve yasal yaptırımlardır. MAR-KASİD bu çerçevede her türlü mücadeleyi yürüteceğini ilan ederken, mevcut sınırlamaların kaldırılması yönünde atılacak her adıma karşı, tüm emek ve meslek örgütlerini, emekten yana tüm güçleri, taşeron işçisi olsun olmasın tüm işçileri ortak bir mücadele hattında buluşmaya, Taşeron Cumhuriyeti’ne karşı mücadeleye davet etmektedir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.