1. Haberler

  2. KSÜ’DE MEVLANA VE AŞK, EDEBİYAT VE BİLGELİK
KSÜ’DE MEVLANA VE AŞK, EDEBİYAT VE BİLGELİK

KSÜ’DE MEVLANA VE AŞK, EDEBİYAT VE BİLGELİK

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Kültür ve Medeniyet Topluluğu tarafından Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda “Mevlana ve Aşk, Edebiyat ve Bilgelik” konulu bir konferans düzenlendi.

A+A-

Açılış konuşmasını yapan Kültür ve Medeniyet Topluluğu Başkanı Mehmet Can Tezekici, çağımızın ışık hızıyla ilerlediğini ve bu baş döndürücü devinimin bize köklü mazimizi unutturduğunu belirttiği konuşmasında, değerlerin unutulmaması için birçok organizasyon yaptıklarını, bu konferansın da tefekkür ve muhabbete vesile olmasını dilediklerini söyledi.

Öğretim elemanları ve öğrencilerin ilgisinin yoğun olduğu programda, üniversitemiz öğretim görevlisi İsmail Göktürk’ün Mevlevi Gülbang’ı okumasının ardından, üniversitemiz öğretim görevlileri Ahmet Görüzoğlu ve Arif Yücel, Türk Tasavvuf Musikisi’nin seçkin eserlerinin icra edildiği bir konser verdi.

Şiirlerin okunduğu programa Sadık Yalsızuçanlar ve Mustafa Aydoğan konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmasında Hz. Mevlana’nın hayatı ve Hz. Şems ile tanışmalarını anlatan Yalsızuçanlar, Hz. Mevlana’nın alim olduğunu ve Hz. Şems’in onu 'aşk mektebi'nde aşk ateşinde yakarak eğittiğini belirtti.

Hz. Mevlana’nın sözlerinden örnekler verdiği konuşmasında Mevlevi’nin “B” harfiyle başladığına dikkat çeken Yalsızuçanlar; “Kur’ân Fatiha’da, Fatiha besmele’de, besmele “B” harfinde, B harfi de altındaki noktadadır. Böyle bir rivayet var. ‘İşte o ayırt edici nokta benim’ buyurmuş Peygamberimiz. ‘İlim bir nokta idi, onu cahiller çoğalttı’daki nokta aynı. ‘Hz. Mevlânâ’nın Mesnevî’sinin tamamı ilk 18 beyitte, 18 beyit ilk beyitte, ilk beyit ilk kelimede, ilk kelime ilk harfte yani B’de ve altındaki noktadadır’ derler. Kurân’daki bütün sureler de Besmele ile, ‘B’ ile başlar, yani nokta ile başlar. Bir tek Tevbe Suresi’nin başında Besmele-i Şerif yoktur, o da ‘B’ ile başlar yine. İlk harfi B’dir. Mesnevi şârihleri, ‘Mesnevi-i Şerif, B’nin altındaki noktanın açılımından ibarettir’ derler. Nokta, Allah’ın mutlak tekliğinin simgesidir.” dedi.

“Allah, alemi aşkla yaratmıştır, İslam medeniyeti de aşkla tarif edilir” diyen Mustafa Aydoğan ise konuşmasında, Şeb-i Arus’un ölüm gecesi olduğunun altını çizerek, insanın ölümü düğün olarak görmesi için Allah aşkıyla yanması gerektiğini belirtti.

Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Uğur Yıldırım’ın, konuşmacılara teşekkür ederek, hediye verdiği program, yazarların kitaplarını imzalamasıyla son buldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.