1. Haberler

  2. KMTSO'NUN 52. MECLİS TOPLANTISI
KMTSO'NUN 52. MECLİS TOPLANTISI

KMTSO'NUN 52. MECLİS TOPLANTISI

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nın seçim öncesi dönemin son meclis toplantısı gerçekleştirildi.

A+A-

KMTSO Meclis Başkanı Şahin Balcıoğlu, dönemin son Meclis Toplantısı’nı yaparak Meclis Üyelerine katkılarından dolayı teşekkür etti ve Meclis üyeleri ile Oda çalışanlarına birer plaket ve kalem seti hediye etti.

KMTSO’da dönemin son Meclis toplantısının başkanlığını yapan Balcıoğlu, şöyle konuştu; Bugün kırık dökük bir şeyler söylemek istiyorum. Umarım sonunda toparlarım. Temele sormuşlar ne olmak istersiniz diye. Temel Başbakan olmak isterim demiş. Arkadaşı dönmüş sormuş. Ula sen deli misin? Temel cevap verir, şart mıdır? Sahi şart mıdır? Rutini yapanlar, rutin giderler. Ama aykırı şeyler bazen çok güzel şeyler doğurur. Hatırlayınız hepinizin evinde Nokia marka birkaç tane telefon vardı.  Bugün hiçbirinizin evinde bu marka telefondan yok. Çünkü elin adamı geldi böyle bir şey yaptı ve bütün telefonlar değişiverdi. Çok zengin olabilirsiniz. Çok varlıklı olabilirsiniz. Ama bir şey her şeyi allak bullak edebilir. Yeraltı zenginliğiniz var olabilir. Petrolünüz var ki petrol bugün ne huzur getiriyor ne de gelişmişlik. Petrolü olan ülkelerin hiçbirinin huzuru yok.

 ‘Made in Germany’ Markasının İlk Çıkışı İngiltere’nin Zoruyla Olmuş

Birçok arkadaşımızla önceki hafta Almanya’daki Teknoloji Fuarına gittik, Teknoloji Fuarında Türk İşadamları için Almanya’da yatırım fırsatları diye bir panel var.  Bir kısım arkadaşlarımız buna katıldılar ve orada bir şey anlattılar, bugün bizim Çin malları için uyguladığımız şeyleri bizim kafamızda kocaman büyüttüğümüz ‘Made in Germany’ markası ilk çıkışı İngiltere’nin zoruyla çıkmış, ben bilmiyordum bilenler bağışlasınlar ve bilmeyenler de lütfen beni dikkatle dinlesinler. Çünkü o yıllarda Alman malları çok kötü ve İngiltere’ye girmesini engellemek için İngiltere, ‘Made in Germany’ markasını yazmayı mecbur kılmış. Ama şimdi o ülkenin bu sıkıntıyı aşması için hep birlikte, hep beraber, topyekun ve inanarak azimle yola çıkmalarından bugün bizim bildiğimiz manada dünyanın kalite zirvesi haline gelmiş bir ‘Made in Germany’ vardır.

 Almanlar, Türk Yatırımcıya Gelin Burada Yatırım Yapın Diyor

Artık dünya globalleşti, para her an her yerde ve bulunduğumuz ve kaldığımız yerdeki Belediye Başkanını ziyarete gittiğimizde Belediye Başkanlığından bizlere yatırım yapmak için önerilerde bulunuldu. Bu müjde mi? değil mi? Bilemiyorum. Ama sizlerle bizzat paylaşmak istiyorum.

Çünkü arkadaşlarımızla biz bunu gittik ve gördük. Bir hava kuvvetlerinin üssü sanayi bölgesi olarak tahsis edilmiş. Bu yetki orada Almanya’da Belediye’lere verilmiş bir yetki. Gelin burada yatırım yapın diyorlar. Bulunan yerin içinde uçaklar için bir de pist bulunuyor. Büyüklüğünü kafanızda tahayyül edin diye söylüyorum. Her şeyi olan bir yer. Antika binaları olan ağaçlarını kestiğinizde bir servet olan bir yer ve gelin burada yatırım yapın diyorlar.  Gelin ve yatırım yapın. Bir arkadaşımız ismini söylemeyeyim reklâm olur şimdi kendi biliyor ve gülümsüyor aranızda. Dedi ki ben alayım burayı çok güzel bir bina var. Vinçler var içerisinde. Olur dediler. Kaç para? 1 Euro. 10 Euro vereyim dedi. Yok dediler 1 Euro daha fazla değil. Ama bir tek şartı var. Bu şart, yolunuzu kendiniz yapacaksınız. Yani ana asfalta yolunuzu yapmak şartıyla. İstenen standartta yalnızca yol yapmak. Özelliği olan bir yol değil kendi yolunuz. Siz yaparsanız 1 milyon dolar ama Maraş’tan 10 tane yatırımcı giderse her bir yatırımcının vereceği 100 bin dolar 20 yatırımcı giderse 50 bin dolar. Düşünülebilir mi bence gitmeseniz bile düşünmekte fayda var diye düşünüyorum. Çünkü bu teknoloji ülkesinin, teknoloji kentinin teknolojisini burada yatırım için orada teknolojiyi kullanabilirsiniz. Yalnızca düşünce gidin anlamında söylemedim.

 Umarım Çocuklarınızla Çocuk Olabilmişsinizdir!

Biz geçen hafta tam bugün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutladık. Çocuklar, bizi hayata bağlayan dünya tatlısı şeyler. Bizim her şeyimiz. Büyüdüklerinde Dünyaların bizim olduğu çocuklarımız. Dünya’da başka hiçbir ülkede çocuklara has bir bayramın olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Ne kadar sevinsek belki az. Ama siz işadamları, değerli dostlar, çocuğunuzla bayramını kutlayabildiniz mi? onların her istediğini aldınız. İyi okullarda okuttunuz. İyi şeyler yaptınız. Onlarla çocuk olabildiniz mi? Bir sohbeti dinlemiştim. Bir anne doktora dert yanıyor, her şeyi yapıyorum diyor. Lise çağlarında bir çocuğunun olduğunu söylüyor. Sinemaya götürüyorum,  parka götürüyorum, gezdiriyorum, her şeyi yapıyorum diyor. İstemiyor, mutlu değil diyor. Doktorun cevabı o kadar güzeldi ki o sizinle olmak istemiyor. Sen onu götürüyorsun ama o seninle gitmek istemiyor. O kendi dünyasında olmak istiyor. Biraz boş kalmak istiyor. Biraz kendi kendine hayal kurmak istiyor. Biraz yapamadığı şeylerden korkmak istiyor. Yaptığı şeylerden biraz mutlu olmak istiyor. Umarım çocuklarınızla çocuk olabilmişsinizdir. Dedim ya bugün kırık dökük şeyler söyleyeceğim. Umarım sonunda toparlarım inşallah. Çok konuşulan, hepinizin çok bildiği yalnız lütfen bağışlayın eğer biliyorsanız. Ya bu kadar da cahil olunmaz demeyin. Ben hiç düşünmedim. Düşünmediğim şeyleri bu ara çok duydum nedense çok mu kendi kendimi dinliyorum bilmiyorum. Çok mu okuyorum onu da bilmiyorum. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.