1. Haberler

  2. KMTSO 2013 YILI ORGAN SEÇİMLERİ 11 MAYIS’TA
KMTSO 2013 YILI ORGAN SEÇİMLERİ 11 MAYIS’TA

KMTSO 2013 YILI ORGAN SEÇİMLERİ 11 MAYIS’TA

KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük’ün meclis konuşması:

A+A-

“Türkiye ekonomisindeki son gelişmeler, özellikle sanayi üretimi ve ihracattaki artış trendi bizleri sevindirmektedir.

Şubat ayı itibariyle, sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre %4,4 artış göstermiştir. Enerji sektöründeki %7,2’lik gerilemeye karşın, imalat sanayi sektörü endeksinin %7,0 artış ile lokomotif görevi gördüğü anlaşılmaktadır. 

İhracat cephesinde ise, Türkiye geneli Mart ayı ihracatı %0,3 artışla 12 milyar 550 milyon dolar olmuş, son 12 aylık ihracat ise 153 milyar 714 milyon dolara ulaşmıştır.

2013 yılı Ocak-Mart dönemi ihracatı ise geçen senenin aynı dönemine göre %3,3 artışla toplamda 36,4 milyar dolar olmuştur. 

Kahramanmaraş ihracatını incelediğimizde; Mart ayı ihracatı Türkiye genelinin çok üstüne çıkarak %25 artışla 80 milyon dolar olmuş, Ocak-Mart dönemi ihracatı ise geçen senenin aynı dönemine göre %23 artışla 223 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

İhracattaki bu gelişimi devam ettirmek ve sektörlerimizin dışa açılmalarını hızlandırmak amacıyla geçen yıldan buyana 93 firmamızı KOSGEB ve Odamız desteği ile dört ayrı fuara götürerek ikili işbirliği görüşmeleri yaptırdık. Bu defa da; 7-11 Nisan tarihleri arasında Almanya’daki Hannover Sanayi Fuarı’nı ziyaret etmek, çeşitli temas ve ikili işbirliği görüşmeleri yapmak üzere 60 firmamızla yurtdışı iş gezisi gerçekleştirmiş bulunuyoruz.

Değerli Meclis üyeleri, kıymetli konuklar, yılsonunda uygulama süresi tamamlanan 5084 sayılı teşvik kanunundan sonra, yeni bir istihdam teşvik paketinin hazırlandığı Sayın Başbakanımız tarafından bizzat müjdelenmiş, ancak şu ana kadar açıklanan herhangi bir paket olmamıştır.

Son resmi bilgilere göre işsizlik oranı teşvik paketini bitimini izleyen daha Ocak ayında %10,6 seviyesine çıkmıştır. 

Bu konudaki takip görevimizi sürdürdüğümüzü, özel sektörün sorunlarına çok ciddi ölçüde çare olan bu teşvikin devamı konusunda ısrarcı olacağımızı bir kez daha buradan tekrarlamak istiyorum.  

Değerli Meclis üyeleri, Türkiye’nin bugün içerisine girdiği barış süreci bizleri ziyadesiyle memnun etmekte ve gelecek için ümit vermektedir. Ülkemizin ekonomik olarak gelişiminin önündeki en büyük engellerden birisi olan ve bugüne kadar milyarlarca dolar kaynağımızın heba olmasına yol açan terör süreci yerini barış ve huzura bıraktığında, özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki ekonomik potansiyel açığa çıkacak; verilen teşviklerle birlikte üretimde ve ihracatta ciddi bir sıçrama sağlanacaktır.

Bizler de bu sürece olabildiğince destek olmak ve ülkemizin bu kara bulutlardan kurtulması ve gelecek nesillere daha çağdaş bir ülke bırakmak için elimizden geleni yapmak zorundayız.

Bu çerçevede, ülkemiz genelinde görüşmelerini sürdürmekte olan Akil Adamlar Heyeti önümüzdeki günlerde ilimize gelerek çeşitli temaslarda bulunacakları bilgisini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Değerli meclis üyeleri, kıymetli konuklar; Türkiye’nin bugün geldiği pozisyon itibariyle ticaret ve sanayi odaları reel sektörün en önemli temsilcisi konumuyla; ekonomi aktörlerinin stratejik gelişimini sağlamak ve reel sektör ile kamu organları arasındaki iletişimi ve koordinasyonu oluşturma fonksiyonuna sahip bulunmaktadır. Bu itibarla, sivil toplum kuruluşlarının en büyüğü ve en yaygını olan ticaret ve sanayi odalarının yürüttüğü işler, üstlendiği projeler ülkenin ekonomik büyümesi ve ülkemizin en gelişmişler arasına girmesi bakımından çok daha anlamlı olmaktadır.

Sanayileşmede ciddi şekilde yol almış olan şehrimiz bundan sonraki dönemde yeni yatırımlarla yoluna devam etmek ve değişim ve dönüşümü gerçekleştirerek katma değeri yüksek ürünleri üretmek ve dış ticaretini geliştirmek zorundadır. 2023 hedefi olan 5 milyar dolar ihracatı yakalamayı ve bunu sürdürülebilir hale getirmeyi; sanayi üretiminin artırılması, nitelikli işgücü piyasasının oluşması, üniversite-sanayi işbirliğinin ortaya çıkmasıyla ancak gerçekleştirebiliriz.

Bu vizyon doğrultusunda, Odamız Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla 2013 Yılı Organ Seçimlerimiz 11 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilecektir.

Tüm meclis ve meslek komitesi üyelerimizin, seçimlere katılımı artırmak adına önemli bir rol oynayarak, çevrelerindeki sanayici, tüccar ve işadamlarını teşvik etmelerini özellikle rica ediyorum. Sivil toplum örgütlerinde katılımın yüksek olması çok büyük önem arz etmekte, katılımcı demokrasinin gelişmesi bakımından anahtar unsur olmaktadır.

Seçim öncesi bu son meclis toplantımızda, bugüne kadar bana ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarıma verdiğiniz destek ve Odamız çalışmalarına yaptığınız katkılardan dolayı her bir meclis üyemize ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.

11 Mayıs günü gerçekleşecek seçimlerle ilgili olarak, tüm meslek komiteleri ile görüşmelerimizi yaparak, etkin ve dinamik bir yapı oluşturmak adına makul bir liste hazırlığına başladığımızı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, organ seçimlerimizin hayırlara vesile olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.