1. HABERLER

  2. KIRSAL TURİZM TESİSİ ILICA’DA HAYAT BULUYOR
KIRSAL TURİZM TESİSİ ILICA’DA HAYAT BULUYOR

KIRSAL TURİZM TESİSİ ILICA’DA HAYAT BULUYOR

TKDK ile Kahramanmaraş’ta Avrupa Birliği fonları ile yatırımlar devam ediyor.

A+A-

 Tarım Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kahramanmaraş’ta yatırımlara destek vermeye devam ediyor, İlimizde Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma Yatırım Fonları yatırımcılarla buluşuyor.

 Şimdiye kadar 6 Proje Başvuru Çağrı ilanına çıkan TKDK, Kahramanmaraş’a Merkez ilçeye bağlı Ilıca Beldesi’nde Mustafa KAÇAMAZ isimli yatırımcıya ait Apart Otele destek verecek. İnşaat çalışmalarını yerinde inceleyen ve Ilıca’da TKDK destekli yapılan ilk turizm işletmesi olması sebebiyle bir ilki daha gerçekleştirdiklerini belirten TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU, ‘’Ilıca Beldesinde TKDK hibe desteği ile kurulan bu termal turizm işletmesi, Ilıca gibi potansiyeli yüksek olan bir bölgede diğer yatırımların da önünü açacaktır. Avrupa Birliği fonları Ilıca’nın daha çok tercih edilen bir turizm beldesi olmasını sağlayacaktır. Yeni ve daha modern tesislerin yapılması ve eski tesislerin modernize edilmesi beldedeki turizm kapasitesinin verimliliğini artıracak, yeni istihdam imkânları oluşturacaktır. Şimdiye kadar Ilıca bölgesindeki yatırımcılara yönelik, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile 5 tane Kırsal Turizm Kursu açıldı. Bu kurslar aracılığı ile toplam 150 kişi Kırsal Turizm yatırımı yapabilecek şekilde sertifika sahibi oldu. İşte Mustafa Kaçamaz bu kursiyerler arasından yatırımı gerçekleştiren ilk müteşebbistir. Otelin önümüzdeki aylarda yani bu sene faaliyete geçmesini bekliyoruz. Proje, sözleşme imzalandıktan 3-4 ay kadar sonra, çok kısa bir zamanda bu aşamaya gelmiştir. Ilıca Beldemizde yapılacak çok iş var. TKDK olarak arzumuz ve gayretimiz, bölgeye hem yeni ve modern işletmeler, oteller, pansiyonlar kazandırmak, hem de bilhassa eski, atıl ve amatör işletmelerin yıkılarak yerine yeni ve dünya standartlarında konaklama tesisleri yapılmasını sağlamaktır. Biz bu hedefe yönelik elimizden gelen gayreti veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Ancak yöre insanının da bu hususta yapacağı çok şey var. Onlardan da azami derecede gayret bekliyoruz. TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü olarak her zaman Ilıcalı yatırımcının yanındayız.’’dedi.

 TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU  ‘’Kurumumuz vasıtası ile İlimizin dört bir yanında yeni tesisler hayat buluyor.  İmzaladığımız tüm projelerin saha çalışmaları aynı şekilde devam ediyor. 7, 8 ve 9. Başvuru Çağrı Dönemine ait takvim de belli oldu. En yakın proje kabulünü Ekim ayında yapmayı planlıyoruz. Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü olarak şimdiye kadar imzaladığımız projelerin yatırım bedeli 20 Milyon TL’dir. Bu yatırım bedelinin yarısından fazlasını ki bu da 10 milyon TL’yi geçiyor, hibe vererek destekleyeceğiz. Bu vesile ile yeni yatırımcılarımızı projelerini vermeleri hususunda teşvik etmek istiyorum. Özellikle, hayvancılık, kırsal turizm-konaklama tesisleri ve dondurmacılık sektöründen çok sayıda proje bekliyoruz. Bugün itibarı ile hayvancılık alanında Kahramanmaraş’ta TKDK hibe desteği ile 8 tane yeni işletme kurulacak. Yeni aldığımız ve alacağımız projelerle bu sayı daha da artacak’’ dedi.

 ILICA’DA TKDK TARAFINDAN DESTEKLENEN İLK TURİZM İŞLETMESİ

 Kurulan Kırsal Turizm tesisi TKDK tarafından Kahramanmaraş’ta desteklenen ilk tesis olacak. TKDK 1 milyon TL’yi geçen yatırımın uygun harcama bedeli olarak kabul edilen harcama kalemlerinin %50’si kadar kısmını hibe vererek destekleyecek. İnşaatı tamamlanan tesis inşaat, makine-ekipman, görünürlük ve danışmanlık hizmeti harcamalarında KDV muafiyetinden de istifade edecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.