1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. KESGİN: İŞİN EHLİ OLMAYANLAR, DOĞALGAZ SEKTÖRÜNE GİRMEMELİ
KESGİN: İŞİN EHLİ OLMAYANLAR, DOĞALGAZ SEKTÖRÜNE GİRMEMELİ

KESGİN: İŞİN EHLİ OLMAYANLAR, DOĞALGAZ SEKTÖRÜNE GİRMEMELİ

Akmar Mühendislik firma sahibi Tibet Kesgin: İŞİN EHLİ OLMAYANLAR, DOĞALGAZ SEKTÖRÜNE GİRMEMELİ

A+A-

Akmar Mühendislikle ilgili bilgi verir misiniz? Bir de öz geçmişinizden bahseder misiniz?

Akmar Mühendislik 2007 yılında 3-4 arkadaşla birlikte kurmuş olduğumuz bir doğalgaz firmasıdır.

Ben aslen Kahramanmaraşlıyım. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimimi Kahramanmaraş’ta tamamladım.  Daha sonra Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun oldum. Askerlik görevimden sonra tekrar Kahramanmaraş’a geldim. O zamanlar tekstil fabrikalarında 3-4 yıl kadar yönetici olarak çalıştım. 2006’da Kahramanmaraş’a doğalgaz geldikten sonra, bu sektöre girdim. Bir yıl başka bir doğalgaz firmasında çalışarak tecrübe edindim. Daha sonra kendi firmamızı kurduk. Şu anda 3 ortaklı bir firma olarak çalışmaya devam ediyoruz.

Akmar Mühendisliğin hizmet kalitesi nasıl?

Bizdeki mantık şu: Her gördüğün işe saldırma! Az yap, öz yap ama temiz yap! Bizim politikamız bu. Biz, işi yaptıktan sonra, olumlu geri dönüşümler alan bir firmayız. Yaptığımız işlerde pek sorun çıkmaz. Satış sonrası hizmetimiz eksiksizdir. Bizim için en önemli şey, işini yaptığımız müşterinin bizden memnun olmasıdır, para ikinci plandadır. Çünkü müşteri müşteriyi çeker. Bir insanı siz mutlu ettiniz mi, olumlu dönüşler otomatikman alırsınız.

Firmanın hedefleri nelerdir?

Mümkün olduğunca fazla insanı memnun edip çok kazanmak, işi doğru ve düzgün yapmak ana hedeflerimizden biridir. Çünkü işin ehli olanların bu sektörde faaliyet göstermesi gerekir. Biz bu konuda yeterli donanıma sahibiz. Hiçbir müşterimizi mağdur etmedik, etmeyiz de. Bu işten anlamayanların bu işe girmemesi ve bu işi yapmaması lazım.

Evine ya da iş yerine doğalgaz çektirmek isteyen vatandaşlara bir tavsiyeniz var mı?

Bu işin hilesi fazla. Örneğin 3 tip boru var. Biz tesisatın ilk kısmında, suyun akışkanlığı fazla olsun diye kalın boru kullanırız. Fakat bu sektörde  ehil olmayanlar ve işi bilmeyenler, sadece işin para boyutuna bakıp kalın boru yerine incesini kullanıyor. Çünkü ince borunun maliyeti daha düşük.

Bu durumda ne oluyor? Peteği iyi ısınmıyor, başlıyor şikâyetler. Onun için, vatandaşın, bu işin ehli olan ve işinde kusur bırakmayan firmaları tercih etmelerini tavsiye ediyorum.

Kahramanmaraş, doğalgazı, emsal şehirlere göre, yeterince kullanıyor mu?

Hayır, Kahramanmaraş’ta yeterince kullanılmıyor. Biz özellikle 2008 ve 2009 yıllarında çok büyük zorluklar çektik. İnsanlar, doğalgaz konusunda çok ön yargılıydı. Faturaların kabarıklığından şikayetçiydi. Burada en önemli konu binaların yalıtımıydı. Bina merkezi sisteme mi uygun, konut kombili sisteme mi uygun, bunun farkında bile değildi. Kulaktan dolma bilgilerle veya yanlış malzeme seçiminden dolayı, insanlar rahatsız oluyorlar, randıman alamadıklarını söylüyorlar. Ön yargılı oluyorlar. Halbuki doğalgazın kalori değeri kömürden çok çok daha yüksek. Doğalgaz, havada karada ısıtır. Dediğim gibi, insanlar, yanlış malzeme, yanlış firma seçmelerinde ya da doğalgaz cihazlarını bilinçsizce kullandıkları için ısınamayabiliyorlar, ya da bilinçsiz tüketim yapıyorlar. Örneğin, vatandaş, sabah evden çıkarken kombiyi tamamen kapatıyor, akşam geldiği zaman hemen açıp, 40 derecede ısınması mümkünken, derecesini birden 80’e çıkarıyor. Bu da, gazın çok yakılması demektir. Böyle yapınca da gazın çok pahalı olduğu ve ısınamadıkları serzenişlerinde bulunuyorlar. Böyle bir tüketim alışkanlığı tabi ki çok yanlış. Oysa cihazı sürekli çalışır halde tutmak gerekir.

Biz neden doğalgaz kullanmalıyız?

Bir kere çok temiz bir yakıttır. Armadaş, bugün itibariyle  50 Bin aboneye ulaştığını söylüyor. Bu da  hava kirliliğini önledi, eskiye nazaran Kahramanmaraş’ın havası temiz. Doğru kullanıldığı sürece çok ucuzdur. Aynı zamanda hayatımıza giren bir teknoloji. Teknolojiye sırt çevirmek de mümkün değil. Kayıtsız kalamayız.

100 m2’lik bir dairenin doğalgaz maliyeti ne kadardır?

Eğer apartman dairesiyse ve  mevcut radyatörleri varsa, maliyeti 2500-3000 TL arasındadır. Eğer sıfırdan bir daireyse, tüm tesisatlarıyla birlikte 3000-3500 TL arasındadır.

Firma olarak sunduğunuz avantajlar nelerdir?

Her şeyden önce ödeme kolaylıkları sağlıyoruz. Müşterinin durumuna göre, taksitlendirmeler yapıyoruz. Örneğin, şu an 12’ye kadar taksit yapıyoruz.

Doğalgaz sobası kullanmalı mıyız? Avantajları nelerdir? Bir ev için maliyeti nedir?

Doğalgaz sobası, kurduğumuz yerlerde çok randıman aldık. Kombiden daha avantajlıdır. Çünkü kombi olunca suyla ısınıyorsunuz, Oysa doğalgaz sobasında doğrudan gazın ısısından yararlanıyorsunuz. Kombide yaktığınız gazın üçte biriyle doğalgaz sobasından ısınıyorsunuz. Bu bürük bir tasarruf. Sadece şu var: Sobayla evin bir kısmını ısıtıyorsunuz, kombiyle tüm evi ısıtıyorsunuz. Ben müstakil evlerde doğalgaz sobası kullanılmasını tavsiye ediyorum. Zaten apartmanlarda çok şık da olmaz.

Maliyeti de; kolon tesisatıyla, gaz tesisatıyla ve doğalgaz sobayla birlikte 2000 TL’yi geçmez.

Sektörde yaşadığınız sıkıntılar var mı? Nelerdir?

En büyük sıkıntımız şu: Kahramanmaraş’ta bu işi, el altında yapan çok kişi var. Bunlar da işin ehli değil ve lisanssız iş yapıyorlar. Güvenliği ve kaliteyi göz ardı ediyorlar. Yani tecrübesiz ve yetkisiz kişilerin bu sektörden elini çekmesini istiyoruz. Müşterilerin, iş yaptıracağı firmanın Armadaş yetki belgesini ve lisansını sorgulamasını istiyoruz. Maalesef olmadık meslek gruplarından bazıları doğalgaz işi yapıyor. Oysa doğalgazın testleri çok önemlidir. Lisansı ve yetkisi olmayanlar bu testleri yapamaz. En büyük sıkıntımız budur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.