1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. KAYMAKAM ÖNER: BÜYÜKŞEHİR OLMAK!
KAYMAKAM ÖNER: BÜYÜKŞEHİR OLMAK!

KAYMAKAM ÖNER: BÜYÜKŞEHİR OLMAK!

BÜYÜKŞEHİR OLMAK!

A+A-

 Çağlayancerit 01.06.1986 tarihine kadar Kahramanmaraş İli Merkez İlçeye bağlı Köy iken, bu tarihte belediye teşkilatı kurulmuş, sonrasında 04.07.1987 tarihinde  3392 sayılı kanunla ilçe statüsüne kavuşmuştur. Yeni kurulmuş bir ilçe olduğumuzdan, ilçede hizmet yönünden eksiklikler bulunmaktadır. İlçemizin en önemli sorunlarından birisi yol sorunudur. İlçemizi Pazarcık ilçesi üzerinden Kahramanmaraş’ a bağlayan 112 Km’ lik yolun 30 Km’lik kısmı ile ilçeyi Boylu-Beşenli köyleri üzerinden Kahramanmaraş’a bağlayan ve karayolları ağında olan 62 Km’ lik yolun tamamı asfalt olmasına rağmen çok virajlı, dar ve bozuk satıh olması nedeni ile ilçemize gelen tüm vatandaşlarımız yollarımızdan şikayetçi olmaktadır. Bu nedenle yatırım için gelen vatandaşlar da ilçeye yatırım yapmaya yanaşmamaktadır. İlimiz Büyükşehir statüsüne kavuştuğunda belediyenin bütçeden alacağı pay artacağından yol sorununun düzeleceğini düşünüyorum.

Buna rağmen, ilçemizin il’e uzak olması nedeni ile merkezi yönetimin hizmet bakımından sıkıntılar yaşayacağı, hizmetlerin yerinde ve zamanında ulaşamayacağı yönünde de tereddütlerimiz bulunmaktadır.

İl genelindeki bütün belde belediyeleri ile köylerin tüzel kişilikleri kaldırılarak bunlar belediyelere 'mahalle' olarak katılacağından, hizmet akışında belirli bir dönem sıkıntılar yaşanabilecektir. Bütün ilçelere ve mahalle hâline getirilmiş köylere hizmetin yerel ihtiyaçlar doğrultusunda götürülmesinde gecikmeler yaşanabilecektir.

İlçe halkı haneleri genelde kalabalık bir nüfus yapısına sahiptir. İlçede ekilebilir arazi sınırlı olduğundan, geçim kaynaklarının yetersizliği sonucu mevsimlik göç yaygındır. İlçe halkının bir  kısmı Mayıs-Aralık ayları arasında Adana, Diyarbakır, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta tarım işçisi olarak çalışmaktadır. Büyükşehir olmamız ile yeni tesisler kurulacak, yeni projeler yapılacak ve ilçemize yeni yatırımlar yapılacaktır. Vatandaşlarımız kendi ilçesinde, ailesinin yanında çalışarak geçimini temin edeceğinden mevsimlik göç yaşanmayacaktır.

Büyükşehir olmakla birlikte ilçemizin, merkezden her yönü ile görülmesini, ulaşılabilir ve daha çok fark edilebilir olmasını temenni ederim.

Olgun ÖNER

                                                                                              Çağlayancerit Kaymakamı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.