1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. KAVGACI'NIN EĞİTİMLE İLGİLİ MAKALESİ
KAVGACI'NIN EĞİTİMLE İLGİLİ MAKALESİ

KAVGACI'NIN EĞİTİMLE İLGİLİ MAKALESİ

KERVAN YOLDA DÜZÜLÜRDevletin ve devleti yönetenlerin hepimize verebileceği en güzel hediye evlatlarımızın en iyi bir şekilde yetiştirilmesine imkân sağlayan bir eğitim sistemidir.

A+A-

 Kabiliyetlerinin keşfedildiği ve inkişafına imkân veren, düşünmenin ve fikir üretmenin teşvik edildiği, öğrenmenin zevkli hale getirildiği ve öğrenme algısının tahta-sınıf-tebeşir üçlüsüne hapsetmediği, milli ve manevi değerlerimizin kazandırıldığı bir eğitim sistemi geleceğe bırakılabilecek en iyi eser ve mirastır. Yine eğitim sitemimizde yapılacak bir değişiklikle karşı karşıyayız. Bu değişiklik(reform) sadece velileri değil, hepimizi ilgilendiriyor.

 

Yeni sistemle birlikte atılan adımlardan ilki zorunlu eğitimin 12 yıla çıkarılmasıdır. Ülkemizin genel eğitim düzeyini ve okullaşma oranını yükseltmek için zorunlu eğitimin süresini arttırmak makul gibi görünebilir. Ancak zorunlu eğitim kaliteli eğitim anlamına gelmemektedir. Eğitimin süresinden önce eğitimin içeriğine ve kalitesine yatırım yapılmalıdır. Zorunlu eğitim, zorla eğitim verilecek anlamına gelmemelidir. Çünkü zorlama ile yapılan her iş insan dünyasında yaralar açılmasına sebep olmaktadır. Sistemin planlayıcıları eğitimin zorunluluk süresini 12 yıla çıkarırken, eğitimi daha keyifli, daha istenilebilir hale getirmenin yollarını da aramak durumundadır. Bu sebeple müfredatta, okulların fiziki şartlarında, eğitimcilerin motivasyonunda ve öğrenciye yaklaşım yöntemlerinde iyileştirmeler yapmak, öğrencinin öğrenmeye odaklı hale getirilmesi gerekmektedir. Bence okullarımızda öğretmen yerine muallim, öğrenci yerine talebeler olmalıdır. Öğrenme zorlamayla değil zevkli hale getirilerek yapılmalıdır.

Sekiz yıl boyunca kesintisiz olarak aynı binada verilen eğitim, pedagojik açıdan çeşitli sakıncalar içermekteydi. Ergenlik dönemine girmiş gençlerle, küçük öğrencilerin bir arada bulunmasının pek çok sakıncası vardı. Küçük öğrenciler, büyük abileri/ablaları tarafından koridorda, bahçede, kantin sırasında ezilebiliyordu. Dahası büyükler tarafından küçüklere yapılan taciz olayları birkaç defa medyaya da yansımıştı. Bunun yanında yine büyük öğrencilerden bazılarının küçüklerin harçlıklarına ve beslenmelerine zorla el koyduğu biliniyordu. Büyük öğrencilerin olumsuz konuşma ve davranışları küçükler tarafından örnek alınabiliyordu. Tüm bu yaşanan olumsuzluklar nedeniyle ergenlik dönemine girmiş öğrencilerin farklı okullarda eğitim görmesi daha doğruydu. Yeni sistemin buna imkan vermesi hepimizi sevindirmiştir.

Bir başka konu çocukların erken yaşta okula başlatılmasıdır. Renkli ve eğlenceli anaokulu programı yerine yoğun müfredatlı, kalabalık sınıflarda verilen bir eğitime almak sakıncalı olabilir. Bu konu da herkesin kafası karışık görünmektedir. Bizde konuya tereddütle yaklaşıyoruz. Görüştüğümüz öğretmen ve velilerde endişeli.

 Prof.Dr. Özdemir İlter (Türk Pediatri Kurumu Onursal Başkanı-Çocuk Hekimi) diyor ki: “Sağlık Bakanlığı’nın rapor genelgesini doğru bulmuyorum. Çocukların gelişim dönemlerini ayrı ayrı değerlendirmek gerekir. Her yaşın kendine özgü bedensel ve ruhsal gelişim ve özellikleri vardır. Yeni doğmuş çocukla, oyun çağındaki çocuk farklıdır. Oyun çağını geçmemiş bir çocuğu okula başlatmak doğru değil. 66 aylık çocuğun ruh durumunu anlayan kaç öğretmen var? Bana göre 4+4+4 çocukları bir kalıba dökmek için oluşturulan bir sistem. Her çocuğun okuldaki durum ve değerlendirmesini yapacak kişi öğretmenleridir. Çocuğa rapor almak çözüm olmaz. Gerçek bir rapor için çocuk hekimi, çocuk psikiyatristi ve nörolog incelemesi gerekir. Çocuğun beyin-motor gelişimi çok önemlidir. 66 aylık bazı çocuklar vardır, kalem bile tutamaz. Çocuk stres yaşadıkça daha da büyük sorunlar yaşar. Okula başlayacak 66 aylık çocuğun boyu en az 115 santim, kilosu da 20’nin üzerinde olmalıdır. 66 aylık çocuk için okula başlamak çok erken bir yaş. Köy okullarındaki manzaraları göreceğiz. 60 aylık çocukla 72 aylık çocuk aynı sınıfta olacak. Sadece tuvalet yapmakla, sıra koymakla bu işler olmaz.”  Bir okul müdürü “60-66 aylık öğrenci velileri kayıt yaptırmamak için geliyorlar. Görünen o ki, yüzde 90’ı yaptırmayacak” diyor. Görüştüğümüz birçok veli de aynı şeyi söylüyor.

Çocukların gelişim düzeyi göz önüne alındığında, ilkokul birinci sınıfın müfredatı 5 yaş çocukları için uygun değildir. Bilişsel gelişim olarak, çocuklar altı yaş sonrasında sembollerle öğrenmeye, mantık yürütmeye, bilgiyi işlemeye hazır hale gelmektedir. Bu nedenle eğitime başlama yaşını erkene alınmak yerine, anaokulunun yaygınlaştırılmasını daha doğru olabilir.

Gelişen teknolojinin sunduğu iletişim araçları dünyayı küçülttü. Bütün bu sorunlar ülkemizin her köşesinde konuşulduğu gibi bizim şehrimiz ölçeğinde de mevcut. Bununla birlikte her şehrin kendine has bir yapısı var. Bu manada Maraş’ı düşünürsek hali hazırda birçok sorun varken ve eğitimde karnemiz kırıklarla doluyken üstüne birde yeni sistemin getirdiği problemleri eklersek eğitimcilerin ve yöneticilerin işi oldukça zor görünüyor.

Bütün değişimler muhakkak sancılı olur, aksi halde her şey aynı duruyor demektir. Yeni eğitim sisteminin beğendimiz tarafları mevcut, bunun yanında hiç anlamadığımız şeylerde var. Yöneticilerin eğitim sistemimizi daha iyi hale getirmek için gösterdikleri çabayı takdir ediyoruz. Fakat bu çaba tam Türk işine benziyor. Ne demek istediğimi daha iyi anlatacak bir atasözümüz var: “Kervan yolda düzülür.”

Vira bismillah…

MUSTAFA KAVGACI- ERDEM DERSHANESİ MÜDÜRÜ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.