1. Haberler

  2. KARAKÜÇÜK: SURİYE’DEN DOLAYI ZARAR GÖREN İLLERDE, TEŞVİK YASASI DEVAM ETSİN
KARAKÜÇÜK: SURİYE’DEN DOLAYI ZARAR GÖREN İLLERDE, TEŞVİK YASASI DEVAM ETSİN

KARAKÜÇÜK: SURİYE’DEN DOLAYI ZARAR GÖREN İLLERDE, TEŞVİK YASASI DEVAM ETSİN

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası(KMTSO) Başkanı Kemal Karaküçük, Doğu ve Güney Doğu Bölgelerinde, Suriye’den dolayı zarar gören illerde, 5084 Sayılı Teşvik Yasası’nın 3 yıl daha uzatılmasını istedi.

A+A-

Başkan Karaküçük şunları söyledi:

    “5084 Sayılı Teşvik Yasasıyla, Kahramanmaraş’ta,  2005 yılı itibariyle  46 Bin olan kayıtlı istihdam sayısı, 2012 yılı itibariyle 110 Bin’e ulaştı. Burada, 80 yıllık Cumhuriyet tarihinde tüm kazanımların ve tüm çalışmaların sonucunda gelinmiş olan sosyal güvenlik rakamlarında,  son teşvik yasasıyla birlikte son 7 yıl içerisinde %150 gibi bir artış sağlandı.

Türkiye’de ve dünyada en büyük ekonomik gelişmişlik içerisinde önemli bir kriter olan işsizlik oranı Türkiye’de %12’lerden, %8.8’lere kadar indi. Şu anda uygulanan bu teşvik politikasının, bilhassa Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ve bizim gibi az gelişmiş şehirlerde doğru bir reçete olduğuna inanıyorum.           Bu reçetenin devam etmesini arzu ediyoruz. Bununla birlikte özellikle, Güney Doğu ve Doğu Anadolu Bölgelerinde,  Suriye’deki sınır ticaretinden dolayı zarar gören sanayicilerimiz ve işadamlarımız var. En azından şu anda Suriyeli mültecilere bir sığınma kampı oluşturulduğu gibi, ekonomik olarak zarar gören bizler için de, Suriye ile sınırı olan, sınır ticareti yapan ve bundan  zarar gören bu 49 ilde en azından 3 yıl daha, 5084 sayılı teşvik yasasının uzatılmasını istiyoruz.  Bu bölgeler, 5084’le tekrar yeniden yeşerdi, hayat buldu. Bu gelinen tedavinin yarıda bırakılmasını istemiyoruz. Bu şekilde, hem vatandaşlarımız sosyal güvenlik çatısı altına giriyor, hem de bunun, işverene verilen bir somut destek olduğuna inanıyoruz. Göstergeler, gayet açık olarak görünüyor. Teşvikle verilen doğru politikanın, verdiği meyveleri  bir anda, tekrar geri kaybetmek istemiyoruz.  Burada,  Malatya, Adıyaman, Osmaniye, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, gibi illerimiz, Suriye’de yaşanan iç savaştan dolayı, ciddi zaralar gördü. Oradaki pazarlarımızı kaybettik. Bu teşvik, bize merhem oldu. Bu yüzden teşvikin, bu 49 tane ilin tamamında mümkün değilse bile, Suriye’den dolayı zarar gören bizler için 5084 sayılı yasanın 3 yıl daha devem etmesini arzu ediyoruz. Biz, Türkiye’nin de artık bu tip sosyal politikaları, bu tip teşvikleri götürebildiğini, bu teşviklerin doğru olduğuna inanıyoruz. Ekonomi Bakanımızın, Maliye Bakanımızın ve sayın Başbakanımızın, bu konuda destek ve himmetlerini arzu ediyoruz.”

    Bu yılın sonunda, kaldırılması düşünülen pamuk ipliğindeki koruma önlemiyle ilgili olarak da KMTSO Başkanı Kemal Kraküçük şunları söyledi:

“ 31.12.2012 itibariyle pamuk ipliğindeki koruma önlemi kaldırılıyor. Pamuk ipliğindeki koruma önleminin olması şu demektir: Şu anda dışarıdan gelen pamuk ipliğine belli bir vergi uygulanıyor. Ucuza gelen, bizim maliyetlerimizin çok altında, Çin, Hindistan gibi ülkelerden gelen pamuk ipliklerine, devlet şu anda yapmış olduğu koruma önlemiyle, gümrüklerde hazine yararına belli bir vergi ve fon alıyor. Dolayısıyla ucuz olan fiyat, içerideki fiyatlarla aynı düzeye getiriliyor. Aradaki marjı devlet kazanıyor. Almış olduğu vergiyle, tüccar değil, devlet kazanıyor. Bunun, bu yıl sonunda bitmesi söz konusu. Biz, pamuk ipliğinde koruma önleminin kaldırılması durumunda, işsizlikte en büyük istihdam deposu olan tekstil sanayisinin büyük bir zarar göreceğini düşünüyoruz.  Koruma önlemi, 2008’deki dünyada ve Avrupa’da yaşanan ekonomikle krizlerle birlikte, şu anda büyük gelişmişlik gösteren ülkelerde bile ciddi olarak uygulanıyor. Herkes, kendi ülkelerinde yerli üretimi destekliyor. Şu anda koruma önlemi bitmiş olabilir ama devlet yine bununla ilgili olarak değişik önlemler alabilir, ek vergiler koyabilir, antidampingler oluşturabilir. Biz sonuçta Türk sanayisini, Türk sermayesini, Türk işçisini, Türk Malı anlayışını, tekrar canlandırarak, Türk Devleti’nin, bunu korumasını arzu ediyoruz. Çünkü koruma önlemiyle, o çok ucuza gelen ürünlerden, aradaki farkı devlet kazanıyor. Bununla birlikte fiyatlar tekrar rehabilite edilerek, içeri giren mallarla elde edilen kazançla, aynı zamanda sanayi tesislerimiz çalışıyor. Biz, bunlarla sosyal güvenlik giderlerini ödüyoruz. Bu kadar işçi, işveren ve yan sanayi çalışıyor, çok ciddi bir kazanç sağlanıyor. Koruma önlemi olmadığı zaman, sadece Asyalı sanayici ve Asya’dan mal getiren tüccar kazanıyor. Kendi işçimizi, kendi sanayimizi, Türk malı ve Türk sermayesini, milli bir düşünceyle, korumamız gerekiyor. Bu yüzden, ekonomik krizler devam ettiği sürece, bizim koruma önlemine devam etmemiz gerektiğine inanıyorum.”

Ramazan AYDIN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.