1. Haberler

  2. KARAKÜÇÜK KANAL24’ÜN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU
KARAKÜÇÜK KANAL24’ÜN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

KARAKÜÇÜK KANAL24’ÜN CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Karaküçük Kanal24 Televizyonunun “Konuşan Ekonomi” programına Kahramanmaraş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Duran BALSUYU ile birlikte konuk oldu.

A+A-

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Binasından canlı yayınlanan ve kentin ekonomisine dair konuların konuşulduğu programda konuklar sunucu Mustafa YAR’ın sorularını cevapladılar.

Şehrin ekonomik görüntüsünü çizen Kararküçük: Rahmetli Turgut Özal Döneminde verilen teşviklerle birlikte kentin tarımsal toplumdan sanayi toplumu olma yönünde değişim gösterdiğini pamuk üretmekten daha ileriye giderek artık tekstil; metal mutfak eşyası üretimi, gıda üretiminde söz sahibi olunduğunu; yeni yapılan yatırımlarla da çimento ve ambalaj sektörlerinin de ön plana çıkmaya başladığını vurgulayarak; 2002 yılından itibaren başlayan istihdam temelli teşvikler sayesinde bugün 110 bin işçi sayısına ulaşıldığını belirterek, bunun devam etmesi için ilgili Bakanlıkların bir an önce gerekli mevzuat çalışmasını tamamlaması gerektiği dile getirdi. “2012 sonu itibariyle biten 5084 sayılı Kanunla işsizliğin %8,5 seviyelerine indirilmesi için çok önemli mesafeler alınmıştı ancak şimdi görüyoruzki bu rakam %10,6 seviyelerine ilerlemiş durumda. Bunun önlemi istihdam temelli teşvik sistemi. Bu bir devlet politikası olmalı” dedi. Ayrıca, bankaların faiz oranlarının çok yüksek olduğunu ve dünyada sıfırlı rakamlara düşen faizin ülkemizde hala yüzde 6 seviyelerinde olmasına anlam vermediklerini de ifade etti.  

Sanayicinin yaptığı yatırımların çeşitliliğinin sağlanması, üretimin artırılması ve 2023 hedefi içerisindeki 5 milyar dolar ihracat hedefine ulaşılabilmesi için yatırım yerinin hazır olması gerektiğini söyleyen Karaküçük “Tomsuklu bölgesinde yeni bir organize sanayi bölgesi kurmaya çalışıyoruz. Umuyorumki birkaç ay içerisinde gerekli izinler alınmış ve talep toplamaya başlamış oluruz.  Ayrıca Türkoğlu ilçemizde 1.700 dönüm alan üzerine kurulacak olan Lojistik Merkezimizde sanayicinin ürettiği malın maliyetinin düşürülmesinde önemli rol oynayacaktır” dedi.

Karaküçük buna ilave olarak İlimizin çok zengin olan kültürel mirasına kentsel dönüşüm kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığının sahip çıkması ve  Germenicia Antik Kenti Kalıntılarının mutlak suretle gün yüzüne çıkartılarak insanlığa bir değer olarak sunulması gerektiğini böylelikle İlin ticaretinin de canlanacağını vurguladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.