1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. KARAKÜÇÜK: DEĞİŞİME EN HIZLI AYAK UYDURANLAR, EN HIZLI GELİŞİR
KARAKÜÇÜK: DEĞİŞİME EN HIZLI AYAK UYDURANLAR, EN HIZLI GELİŞİR

KARAKÜÇÜK: DEĞİŞİME EN HIZLI AYAK UYDURANLAR, EN HIZLI GELİŞİR

KMTSO Başkanı Kemal Karaküçük, Büyük şehirle ilgili olarak, ‘Değişime en hızlı ayak uyduranlar, en hızlı gelişir ve büyürler.’ dedi.

A+A-

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO)’nın Türkiye’deki yeri ve konumu hakkında bilgi verir misiniz? Ekonomiye katkıları nelerdir?

Her kurum, kendinin içerisinde kapsadığı kurul ve insanlarla, içinde olan değerlerle değer kazanır. KMTSO’nun bünyesinde olan firmalar, 2011 yılı itibariyle, ilk binde 15 tane şirketi bulunan firmalardır.  Odamız, böyle büyük firmalara sahip üyelerden oluşmaktadır.  Bununla birlikte Kahramanmaraş ekonomisi; Türkiye’de 16. büyük ekonomidir. Aynı zamanda elektrikte kurulu gücünün %8’ini üretmektedir. Türkiye’deki; çimento üretiminin %7’sini, pamuk üretiminin %35’ini, metal mutfak eşya üretiminin %50’sini gerçekleştirmektedir. Bununla beraber odamız, gıda ve hizmet sektörlerinde yatırım yaparak Türkiye’de nadir olarak yapılan franchise  sistemiyle gıda üretimi yapan ve dağıtımını yapan sanayicileri barındırmaktadır.  Kahramanmaraş’ın bu tüccar, sanayici ve işadamları böylelikle bu çatıya değer kazandırmaktadırlar.

Tüm sanayici ve işadamlarımızla, yapmış oldukları ihracatla, sağladıkları istihdamla, verdikleri vergilerle, biz de KMTSO olarak gurur duymaktayız. İnşallah Hedef 2023’te,  Türkiye’nin, Dünya’nın ilk 10 ekonomisine girmesi hedeflendiği gibi, biz de Kahramanmaraş olarak, ülkemizin ilk 10 ekonomisine girmeyi hedeflemiş bulunmaktayız. Türkiye olarak 2023’te, 500 milyar dolar ihracat hedeflendi. Biz de Kahramanmaraş’ta, 2023’te, 5 milyar dolar ihracat hedeflemiş bulunuyoruz. Şu an bu hedefe doğru, adeta koşuyoruz. Bu, bizi motive etmektedir. Geleceğimiz aydınlıktı.

Kahramanmaraş olarak, büyükşehir olursak, ilin her tarafına, yeterince hizmet gidebilecek mi sizce?

Benim yaptığım bir tespit var: En hızlı gelişen ve en hızlı büyüyen; değişime en hızlı ayak uydurandır. Dolayısıyla, şu anda yerel yapılanmada da, Türkiye’de yeni bir büyükşehir yasası çıkıyor. Yeni bir anlayış doğuyor. Tüm il sınırlarını kapsayan bir büyük şehir kavramı çıkıyor. Bu konuda çeşitli tereddütleri olanlar olabilir. Ama bu değişime, hızlı bir şekilde ayak uydurmamız gerekir. Bunda istifade edelim. Bu kanun çıkıyor, bu tren gidiyor, binelim mi binmeyelim mi diye düşünmeyelim, bir an önce binelim ve yol alalım.

Büyükşehir bir kazanım olacak mı size göre?

Evet. Yapılanmamızı buna göre oluşturmalıyız. Yerel ve küçük bazı eleştirilerden sıyrılıp bu anlamda önemli bir il olmaya gayret edelim. İlk etapta, minik bazı aksaklıklar olsa da, hayırlı olacağını düşünüyorum.

Büyük şehirle birlikte, KMTSO’nun yapısında herhangi bir değişiklik olacak mı?

Önümüzdeki Şubat ve Mart ayında odamızın seçimleri olacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’da görüşülen bazı hususlar var. Buna göre, üye sayısı az olan odaların bazılarının kapatılma durumu gibi bir şeyler var. Ama şu andaki yapımız itibariyle, odamız için herhangi bir değişiklik yok. Dediğim gibi, genel kurulumuz var, şimdiden hem ilimize, hem de işadamlarımıza hayırlı olsun.

Maraş’ta, sanayi ve ticaret odalarının birbirinden ayrılması gibi bir durum var mı?

Büyük illerin bazılarında, zamanında ayrılmışlar. Daha iyi temsil edilebilmek düşüncesiyle sanayiciler ayrı oda oluşturmuşlar. Son bir buçuk yılda, yeni çıkan yönetmeliklerle bu ayrılmalar daha da zorlaştırıldı. Hatta mümkün olmayacak derecede zor. Kahramanmaraş’ta bir ve beraber olmak adına, şu anki yapımızın daha iyi olduğunu düşünüyoruz. Tek çatı altında olmamızın güç birliği oluşturduğunu düşünüyorum.  Zaten, bu da zorlaştırıldığı için gündemimizde yok.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.