1. Haberler

  2. Gündem

  3. KALİDA’da TEKNOKENT TANITIM TOPLANTISI YAPILDI
KALİDA’da TEKNOKENT TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

KALİDA’da TEKNOKENT TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Üniversite-Sanayi işbirliğini geliştirmek için Bakanlar Kurulu Kararı ile “ Kahramanmaraş Teknoloji Geliştirme Bölgesi “ olarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde kurulan Teknokent, yapılanmasına ve çalışmalarına hız verdi. Teknokent hakkında bilgi

A+A-

 10.04.2012 tarihinde, Türkiye’de 42.Teknokenti olarak “Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş.” adıyla kurulduklarını söyleyen Mesut Bilginer, kurucu ortaklarının Kahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesi, K.Maraş Tic. Ve San. Odası. Kahramanmaraş Belediyesi, İl Özel İdare Müdürlüğü, K.Maraş Organize Sanayi Bölgesi. Kipaş Mensucat  A.Ş., İskur A.Ş., Matesa A.Ş., Yaşar Dondurma A.Ş., Arsan A.Ş., Gemciler Güven Metal A.Ş., K.Maraş Kağıt Sanayi A.Ş., Arma Metal Ltd. Şti., Mem Tekstil A.Ş., Arıkan Mensucat A.Ş., Türkoğlu OSB, Elbistan Tic. Ve  San. Odası ile Mim Bilgisayar Telekominikasyon Ltd Şti  olduğunu belirtti.

Teknokent’in bölgemize katkılarını, amacını, faaliyet konularını, girişimcilerimizden beklentilerini anlatan Bilginer, “Ülkemizin, dünyanın 17. büyük ülkesi olduğu ifade edilir. Dikkat edilirse sosyo-ekonomik kalkınma düzeyi bizden daha yüksek olan ülkeler,  ya petrol ve doğalgaz rezervlerine sahip veya büyük silah ihracatçısı ya da yüksek teknolojiyi üreten ve ihraç eden ülkelerdir. Biz, petrol ve doğalgazda ithalatçıyız; silah ihracatçısı da değiliz. O halde ülke olarak dünyanın ilk on ülkesinden biri olabilmemiz için milli gelirden AR-GE’ye ayrılan payın artırılması, patent, lisans ve yazılım alanlarında gelişme kaydedilmesi, uluslar arası rekabette markalar oluşturulması kısaca her alanda yüksek teknolojinin üretilmesi ve ihraç edilmesi gerekir. Şöyle basit bir soruya cevap arayalım.

Diyelim ki  yurt dışından bir TIR dolusu teknolojik ürün (makine, cihaz vs.) aldığımızda 100.000,- Euro ödedik. Bu tutarı,  ihracat yoluyla geri alabilmemiz için söz konusu makine ile ürettiğimiz kaç TIR dolusu malı ihraç etmemiz gerekir? Demek ki önem vermemiz gereken konu, katma değeri yüksek ürünler üretmek ve ihraç etmektir.  Bunun sağlanması için 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu çıkarılmıştır. Bu kanunla,  Üniversitelere özel sektörle ortak Anonim Şirket kurarak az önce bahsedilen amaca uygun çalışmalar yapılmasına imkân tanınmıştır. Teknokent veya diğer adıyla teknoparkların kuruluş amacı budur. Yani, Teknokent kavramının temelinde, bilgi, işgücü ve sermaye işbirliğinin sağlanması yatmaktadır. Teknolojinin üretilmesi ve ticarileştirilmesi için üniversiteler ile sanayi arasında, kurumsallaşmış bir işbirliğinin sağlanması şarttır. Bu sistemi tam olarak uygulayabilirsek bölgemiz ve ülkemiz için kalkınmamıza olumlu katkı sağlayacaktır.” dedi.

 

Teknokent’in amacı ve faaliyet konularına da değinen Genel Müdür Mesut Bilginer,  “Üniversiteler, araştırma kurum ve kuruluşları ile üretim sektörlerinin işbirliği sağlanarak, ülke sanayinin uluslararası rekabet edebilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulması maksadıyla teknolojik bilgi üretmek. Üründe ve üretim yöntemlerinde yenilik geliştirmek, ürün kalitesini veya standardını yükseltmek, verimliliği artırmak, üretim maliyetini düşürmek. Teknolojik bilgiyi ticarileştirmek. Teknoloji yoğun üretim ve girişimciliği desteklemek, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunu sağlamak.” diyerek açıklamalarına şu şekilde devam etti. “Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun kararları da dikkate alınarak teknoloji yoğun alanlarda yatırım imkanları yaratmak, araştırmacı ve vasıflı kişilere iş imkânı yaratmak, teknoloji transferine yardımcı olmak, yüksek/ileri teknoloji sağlayacak yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandıracak teknolojik altyapıyı sağlamaktır.” dedi.

Kahramanmaraş Teknokent Yönetici A.Ş. olarak iş adamlarından, bilim adamlarından, girişimcilerden ve araştırmacılardan Teknokent çatısı altında şirket kurmalarını veya kurulacak şirketlere ortak olmalarını bu kapsamda faaliyet göstermelerini kısaca Kahramanmaraş Teknokent’e katılmalarını beklediklerini ifade eden Bilginer, “Teknokentlerde amaca uygun faaliyet gösterilmesi halinde 2023 yılına kadar elde edilecek kazançlar kurumlar ve gelir vergisinden müstesnadır. Örneğin 100.000,-TL kâr eden bir firma yaklaşık 20.000,- TL vergi öder. Ama aynı kâr Teknokentte elde edilirse vergi istisnası devreye girer. Teknokentte faaliyet göstermek isteyen firmalar www.teknokent.ksu.edu.tr adresinden başvuruda bulunabilirler. Kiralık ofislerimiz girişimcileri bekliyor. Gelin ortak çalışmalar yapalım.”dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.