1. Haberler

  2. KALİDA VE ASKON İŞBİRLİĞİ İLE (UR-GE) DESTEKLERİ ANLATILDI
KALİDA VE ASKON İŞBİRLİĞİ İLE (UR-GE) DESTEKLERİ ANLATILDI

KALİDA VE ASKON İŞBİRLİĞİ İLE (UR-GE) DESTEKLERİ ANLATILDI

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi (UR-GE) programı kapsamında Ekonomi Bakanlığının iş dünyasına proje karşılığında sunduğu avantajlar KALİDA’da iş adamlarına anlatıldı.

A+A-
   ASKON Danışmanlık Yöneticisi Sefa Öngel’in yaptığı sunumda ekonomi bakanlığının destekleri anlatıldı. Bakanlığın desteklerinden ilimizde yeterince faydalanmadığını söyleyen Sefa Öngel, daha fazla yararlı olmak için bilgilendirme çalışması yapıldığını belirtti.

 UR-GE’nin amacının Proje ve kümelenme yaklaşımını esas alan yerel dinamiklerin harekete geçirilmesine olanak sağlayarak, işbirliği kuruluşlarının önderliğinde ihracat seferberliği başlatmak olduğunu söyleyen Öngel, “Bakanlık, proje karşılığında destek veriyor. Bu desteklerden yararlanabilmek için iş birliği kuruluşlarına ihtiyaç var. İşbirliği Kuruluşu; İhracatçı Birlikleri, İl Sanayi / Ticaret Odaları, TOBB, TİM, DEİK, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Organize Sanayi Bölgeleri, Endüstri Bölgeleri, Sektörel Üretici Dernekleri, Sektörel Dış Ticaret Şirketleri (SDŞ), İmalatçıların kurduğu dernek-birlik veya kooperatiflerden birisidir. Bu kuruluşların önderliğinde proje hazırlanabilmekte.” dedi.

Verilen desteğin büyük bütçeler olduğuna değinen ASKON Danışmanlık Yöneticisi Sefa Öngel, Firmaların, işbirliği kuruluşları önderliğinde yapacakları talep sonrasında birçok desteğin olacağını söyledi. Ortak ihtiyaç analizi, Öğrenme (eğitim ve danışmanlık)  Pazarlama (tanıtım, marka, ticaret heyeti, eşleştirme) gibi ihracata yönelik ortak eylem ve faaliyetlerinin desteklenmesi konularında faaliyetler olacak, diyen Öngel amacın işbirliği kuruluşu koordinasyonunda firmalarımızın ortak sorun, ortak fırsat, ortak vizyon anlayışı içerisinde, plan ve program yaparak ihracat stratejileri geliştirmelerinin özendirilmesi olduğunu vurguladı.

Çalışmaların hedef kitlesinin işbirliği kuruluşları  (Şirketler) olduğuna değinen Öngel, “Başvuru merciinin T.C. Ekonomi Bakanlığı, nihai merciin Proje Değerlendirme Komisyonudur. Destek Oranı % 75’tir. Destek Kapsamı ise; İhtiyaç Analizi, Eğitim ve Danışmanlık, Yurtdışı Pazarlama ve Alım Heyeti, İstihdam ve Bireysel Danışmanlıktır.  İhtiyaç Analizi için destek miktarı: Proje Başına 400.000 USD. Eğitim ve Danışmanlık Programları için Destek Miktarı: Proje Başına 400.000 USD. Yurt Dışı Pazarlama destek miktarı program başına 150.000 USD (En fazla 5 adet) Alım Heyeti için program başına 100.000 USD. ( En fazla 10 adet)”dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.