1. Haberler

  2. KAHRAMANMARAŞLI YATIRIMCILARDAN TKDK’YA 52 ADET PROJEYLE 16,5 MİLYONLUK BAŞVURU
KAHRAMANMARAŞLI YATIRIMCILARDAN TKDK’YA 52 ADET PROJEYLE 16,5 MİLYONLUK BAŞVURU

KAHRAMANMARAŞLI YATIRIMCILARDAN TKDK’YA 52 ADET PROJEYLE 16,5 MİLYONLUK BAŞVURU

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı destekleme Kurumu) Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğüne 9.Başvuru Çağrı Dönemi sonunda toplam 52 adet proje başvurusunda bulunuldu.

A+A-

 Projelerin toplam yatırım bedeli ise bedeli 16 Milyon 500 Bin TL.

Kahramanmaraşlı Yatırımcılardan 9. Başvuru Çağrı Döneminde TKDK’ya Büyük İlgi

Kahramanmaraşlı yatırımcılar 26 Mart 2013 tarihinde başvurusu sona eren dokuzuncu başvuru çağrı dönemine büyük ilgi gösterdi. Toplam sekiz farklı yatırım alanında 52 adet proje ile yaklaşık 16,5 Milyonluk proje başvurusunda bulundu. Bu projelere ödenecek hibe miktarı yaklaşık 9 Milyon TL olacak.

 

8 farklı yatırım başlığı şunlar; Süt Üretim Çiftlikleri, Et Üretim Çiftlikleri, Süt İşleme Tesisleri, Et İşleme Tesisleri, Kırsal Turizm (Konaklama) Tesisleri, Zeytin Yağı İşleme Tesisi, Alabalık Üretim Tesisi, Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği. Bu dönemde ilk kanatlı eti üretim tesisi (broiler) projesi de alındı. Yatırımcılar projelerinin kabul edilmesi durumunda %50 ile %65 arasındaki oranlarda hibe alacaklar. 8 farklı yatırım alanında proje sunulması Kahramanmaraş’ın hem yatırım hem de proje potansiyelini ortaya koymaktadır. Bu kadar zengin bir yatırım potansiyeli ülke genelinde çok az ilde mevcuttur. Nitekim İlimiz Kahramanmaraş haricinde ülke genelinde iki tane daha ilde 8 farklı yatırım başlığı altında yatırım projesi alınmıştır.  Bu potansiyeli fırsata dönüştürmeliyiz. İlimizde ciddi bir proje altyapısı oluştu. Proje kültürü yaygınlaştı ve yerleşti. Yatırımlar tamamlandı. İşletmeler çalışmaya başladı.

 

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU yaptığı açıklamada 9.Başvuru Çağrı Dönemi kapsamında yatırıcılardan çok büyük ilgi gördüklerini belirterek, TKDK ailesi olarak bu yatırımların gerçekleşmesi ile Kahramanmaraş’ın daha fazla ve yeni modern tesise sahip olacağını belirtti. Yapılacak olan yeni tesislerin çevre ve insan sağlığına duyarlı AB standartlarını ve kriterlerini sağlamış yatırımlar olarak faaliyetlerine devam edeceğinin altını çizdi.

 

 

USLU “Ayrıca 2012 yılında kabul ettiğimiz projelerin hibe ödemelerine devam ediyoruz. Şu ana kadar Kahramanmaraş’ta yaklaşık 7 milyon TL hibe ödemesi yaptık. Bir taraftan proje kabullerimiz devam ediyor, diğer taraftan kabul edilen projelerin yatırım sözleşmelerini imzalıyoruz. Şu ana kadar 27 milyon TL tutarında yatırım sözleşmesi imzaladık. Hedefimiz ilimiz genelinde daha fazla işletme kurulumunu sağlamak ve daha fazla istihdam oluşturmak. AB fonları ile Kahramanmaraşlı yatırımcıları daha fazla buluşması ilimize çok büyük ekonomik katkı sağlayacak. Kurum olarak yakın bir zamanda 10. Başvuru Çağrı İlanına çıkmayı planlıyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.