KAHRAMANMARAŞ'IN TEMİZ HAVA EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR

KAHRAMANMARAŞ'IN TEMİZ HAVA EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR HAVA KALİTESİ ÖLÇÜM İSTASYONLARININ VERİLERİ IŞIĞINDA TEDBİRLER ALINACAK

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
KAHRAMANMARAŞ'IN TEMİZ HAVA EYLEM PLANI HAZIRLANIYOR

 Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonunda bir araya gelen ve ‘Temiz Hava Eylem Planı’ çalışmalarını yürüten komisyon, ikinci toplantısını yaptı. 
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonunda, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Meteoroloji Müdürlüğü, Kahramanmaraş Belediye Başkanlığı, Elbistan Belediye Başkanlığı ve Şoförler ve Otomobilciler Derneğinden müteşekkil komisyon üyeleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü toplantı salonunda ikinci toplantısını gerçekleştirdi.
Toplantıda; hava kirliliğini azaltmaya yönelik yapılacak çalışmalar ile Kahramanmaraş’a ait ‘Temiz Hava Eylem Planı’nın 2012 yılı sonuna kadar tamamlanarak, Mahalli Çevre Kuruluna sunulması karara bağlandı.
Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Hasan Topak, hava kirliliği verileri dikkate alınarak tedbirlerin planlanması amacıyla bu eylem planının hazırlandığını ifade ederek, Mahalli Çevre Kurulu’na sunacakları eylem planının onaylanması halinde, Kahramanmaraş’ın yasası haline geleceğini söyledi.
Temiz Hava Eylem Planı’nın tüm Kahramanmaraş’ı kapsadığını dile getiren Hasan Topak, şunları söyledi:
“Bakanlığımızın genelgesi doğrultusunda Temiz Hava Eylem Planı için müdürlüğümüz koordinasyonunda bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyona, nüfus ve sanayi olarak en büyük ilçemiz olan Elbistan’da dahil edildi ve Elbistan Belediyemiz üye olarak katıldı. Hava Kalitesi Ölçüm İstasyonlarının verileri dikkate alınarak, tedbirlerin planlaması yapılıyor. Yakıt kalitesi, yakımı, vatandaşların bilinçlendirilmesi, kaloriferlerin ihtiyaç halinde yakılması, lastik, atık yağların yakılmamasına kadar birçok konuda planlama ve ilgili kurumlarla koordinasyonu sağlayacak olan eylem planı, Kahramanmaraş Valimizin başkanlığındaki Mahalli Çevre Kurulu’na sunulacak. Onaylandığı zaman artık şehrimizin yasası haline gelecek ve tüm ilimizi kapsayacak.”
Komisyonda Elbistan Belediyesi’ni temsilen bir yetkilinin de yer aldığını anlatan, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Hasan Topak, “Elbistan’da zaman zaman hava kalitesinin kontrolü amacıyla denetimler yapıyoruz. Bu denetimlerimizde belediyemiz bize çok büyük destek veriyor. Oluşturulan komisyonda Elbistan Belediyemiz de yer alıyor. Elbistan ilçemiz hem nüfus olarak hem de sanayi olarak diğer ilçelerimizin önünde yer alıyor. Temiz Hava Eylem Planı dahilinde her kurum katkı sağlayacaktır. İnşallah Temiz Hava Eylem Planı ile birlikte şehrimizdeki hava kalitesi daha da artacak” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.