KAHRAMANMARAŞ -DİYARBAKIR ARASINDAKİ DOSTLUK KÖPRÜSÜ GÜÇLENİYOR

Kahramanmaraş Teknik Elemanlar Derneği (KAT-ED) ve Kimse Yok mu Derneği’nin birlikte yürüttüğü kardeş aile projesi kapsamında Kahramanmaraş ve Diyarbakırlı aileler arasında dostluk köprüleri kuruluyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
KAHRAMANMARAŞ -DİYARBAKIR ARASINDAKİ DOSTLUK KÖPRÜSÜ GÜÇLENİYOR

Proje kapsamında Kahramanmaraş’ı ziyaret eden Diyarbakırlı 42 aile, Kahramanmaraş’ın tarihi ve turistik yerlerini gezdi. Dünyaca ünlü Maraş dondurmasından da tadan aileler, kardeşlik vurgusu yaparak başlatılan müzakere sürecinin umut verici olduğunu söylediler.

 İlk olarak Kahramanmaraş kalesini ziyaret eden aileler burada 12 Şubat kurtuluş müzesini gezdi. Maraş’ın kurtuluş mücadelesi hakkında bilgi aldı. Ardından Yörük çadırında çay için Kahramanmaraşlı ve Diyarbakırlı sivil toplum kuruluşları birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Kahramanmaraş insanının kendileri çok sıcak karşıladığını belirten Diyarbakırlı Ferit Getiren, “Buradaki kardeşlerimiz bize evlerini açtılar. Ziyaretimiz samimi bir havada gerçekleşiyor. İnşallah yapılan bu çalışmalar kardeşliğin başlamasına vesile olur” dedi.

Diyarbakır halkının barıştan yana olduğunu aktaran Getiren, yaşanan olumsuzluklardan bölge insanının çok zarar gördüğünü söyledi. Müzakere sürecinde oluşan huzur ortamının devam etmesi gerektiğini vurgulayan Getiren konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ülkemizde barış hakim olursa ekonomimiz canlanacak. Korkularımız son bularak öğleden sonra dükkanlarımızı kapatmak zorunda kalmayacağız. Erkenden evlerimize çekilmeyeceğiz. Bu da ekonomimizi canlandıracak. Huzur ortamını gören iş adamları doğuya fabrikalar kurarak yatırımlarını artıracaklar”.

Diyarbakır da bir yardım kuruluşunda görev yapan Sezgin Karaduman ise güney doğu insanının müzakere sürecine umutla baktığını bildirdi.

Doğu ve batı arasında hiçbir farkın olmadığını ifade eden Kimse Yok mu Derneği Kahramanmaraş Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Timurbanga ise diyalog eksikliğinin kardeşler arasında yıkıcı hasarlara yol açtığını vurguladı. Dernek olarak Türkiye ve dünya genelinde insanların bir araya getirmek amacıyla kardeş aile projesini geliştirdiklerini hatırlatan Timurbanga, “Güneydoğuda 35 yıldır süre gelen bir gözyaşı var. Birileri tarafından tezgahlanana oyunlarla Anadolu insanın göz yaşı akıtılıyor. Akan bu gözyaşını ise insanların birbirini tanıyarak sevmesi bitirecektir” şeklinde konuştu.

KAT-ED Başkanı Adem Akbaba ise ziyaretlerin iki kent arasındaki ön yargıları kırıldığını söyledi. Proje kapsamında bir yılda Diyarbakırlı 900 kardeş ailenin Kahramanmaraş’a geldiğini anlatan Akbaba, “Bu ziyaretlerimiz sonucunda 42 aile bu gün ilimize iadeyi ziyarete bulundular. Diyarbakırlı kardeşlerimiz dün geceyi daha önceden tanıştıkları üyelerimizin evlerinde geçirdi. Misafirlerimize şehrimizin tarihi ve turistik yerleri gezdirilerek bilgi veriliyor” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.