1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. KABAKÇI:BÜYÜK ŞEHİR, KAHRAMANMARAŞ’IMIZA HAYIRLI OLSUN
KABAKÇI:BÜYÜK ŞEHİR, KAHRAMANMARAŞ’IMIZA HAYIRLI OLSUN

KABAKÇI:BÜYÜK ŞEHİR, KAHRAMANMARAŞ’IMIZA HAYIRLI OLSUN

Kahramanmaraş Belediye Başkan Yardımcısı Cevdet Kabakçı; ‘Büyük Şehir, Kahramanmaraş’ımıza hayırlı olsun.’ dedi.

A+A-

 Büyükşehir yasası, büyük bir ihtimalle yakında çıkacak. Kahramanmaraş, bu statüye hazır mı?

Büyük şehir konusuna girmeden önce, Kahramanmaraş’ın dünyadaki ve Türkiye’deki konumundan da bahsetmeliyim. Atalarımız der ki; ‘Seni sen övme! Seni eller övsün.’

Başkanımız Mustafa Poyraz, görevinde 10. yılını tamamladı. Kahramanmaraş, nüfusuyla, ekonomisiyle, toprak büyüklüğüyle Türkiye’de ilk 15 ilin arasında yer alıyor. Kültürel olarak baktığımız zaman da tarihimiz, Hititlere, Asurlara kadar gider. Yani Kahramanmaraş her dönemde var olmuştur. Dönem dönem eyalet, sancak, vilayet olmuş. Hep önlerde olmuş.  1958’de ilk defa Rahmetli Başbakan Adnan Menderes’in şehrimize gelmesiyle, Sümerbank  Fabrikası yatırımı olmuş ilimize. O zamana kadar, hep kendi yağıyla kavrulmuş. Aynı zamanda onurlu bir kenttir Kahramanmaraş. Vermeden istemez. 1980’den sonra da teşviklerden iyi bir şekilde yararlanarak belli bir yere gelmiş. Tarımdan sanayiye yönelme olmuş. 1 Milyon 50 Bin nüfusa ulaşmış. Merkezde 500 Bin nüfusumuz var.

Kahramanmaraş, bugün, Gaziantep, Adana ve Kayseri gibi büyükşehirlerin arasında yer almakta. Bir Doğu Akdeniz kenti. Şehirlerin önce alt yapılarına bakmak lazım. Kahramanmaraş alt yapısını tamamlamış, modern bir kenttir. Kentsel dönüşüm kapsamında, Boğaziçi, Doğukent, Güzelevler Esentepe gibi site türünden toplu konutlar yapıldı. Kahramanmaraş bugün, su ve katı atık sorununu tamamen çözmüş. Türkiye’nin en ucuz kaynak suyunu içen bir şehir. Kahramanmaraş %35 oranında yemyeşil bir kent. Katı atık tesisimiz, bu ayın sonunda hizmete girecek. Atık su tesisimizin fizibilitesi yapıldı, ihale aşamasına geldi.  İnşallah 2013’te faaliyete geçer. Bundan enerji üretme düşüncemiz de var. Yollarımız yapıldı. Şu an 220 civarında park var şehrimizde. En küçüğü 3-4 Bin m2’dir. Park yapımında büyük şehirlerle yarışıyoruz. 3-4 Milyon nüfuslu şehirlerle yarışacak kadar yeşil alanlara sahibiz. Temizlik konusuna gelecek olursak; yakında temizlik araç sayımız 50’yi bulacak.  Bunlar hepsi belediyenin emrinde. Kaldırımlarımız, dünya standardında. Belediye binası, gelecek 100 yıl, hizmet görebilecek donanımda. Türkiye’de örnek bir bina. Belediyemizde 3000 civarında çalışan var. Bu da, alt yapısıyla, kültürel etkinlikleriyle, sportif faaliyetleriyle, gıda bankasıyla, yaşlı konuk evleriyle, kadın konuk evleriyle, kütüphaneleriyle, taziye evleriyle, yani her bakımdan büyüdüğümüzü gösteriyor.  Kendimize yeten bir belediyeyiz. 1990’lı yıllarda, Kahramanmaraş Belediyesi, bütçesi kadar borcu olan bir belediyeydi. Bu gün itibariyle, borcu olmayan,  pozitif bir konumdayız.  Ayrıca hükümet tarafından yapılan köy yollarıyla ve her yönüyle büyük şehir olmaya hazır bir şehiriz. Bundan sonra, akademik çalışmaların devam etmesi gerekir. Kahramanmaraş’ın dünyaya açılması ve güzelliklerini tüm dünyaya göstermesi lazım. Bugün kalemizde ve çarşımızda yeni yapılanmalar var. Uzunoluk Hamamı’nı müze haline dönüştürdük. Kalede minyatür müze yapıyoruz. Çarşılarımız restore ediliyor. Osmanlı zamanında da ekonomisi güçlü bir kentti. İstiklal Savaşı’nda nüfusu çok azaldıysa da Kahramanmaraş’ımız daha sonra tekrar silkinde ve kendine geldi.  

Büyük şehir olduğumuzda, Kahramanmaraş Belediyesi, bütün ilçe ve beldelerine hizmet götürebilecek mi?

Kahramanmaraş hep ilkleri yapan bir belediye. Örnek alınan bir belediye. Tabi ki ihtiyaç olduğunda eleman takviyesi de olacak. Kaldı ki Başkanımız Sayın Mustafa Poyraz, artık ustalık döneminde. Çünkü hayatın içinden gelmekle, kendini yenilemekle, ülke sevdalısı olmakla ve donanımlı olmakla olur belediyecilik. Yani, ainesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. 10 yıl öncesine ve 10 yıl sonrasına bakmak lazım. Düşünebiliyor musunuz biz 2007 yılında gıda bankası yaptık. Bazı belediyeler daha yeni yeni yapıyor ve ‘Türkiye’de ilk’ diyorlar.  Osmanlıda Kahramanmaraş büyük suk-i çarşılara sahipti. İşte belediyemiz; hiçbir katkı almadan, bugün Suk-i Maraş Çarşısı, Semerciler Çarşısı, Mazman Çarşısı ve Bakırcılar Çarşısı’nı restore ediyor. 7-8 ay sonra bitecek. Maraş’ın ilk hamamlarından Çukur Hamamı’nı çağdaş bir biçimde restore ediyoruz.

Yani yapılanlar, nasip olur devam edilirse, yapılacakların teminatıdır diyebilir miyiz?

Belediye binası 2 bin m2’den, 42 bin m2’ye çıkarıldı. Yani şehir kendini her noktada yeniliyor. Başkanımız 10 yıl önce göreve geldiğinde belediye bütçesi, 30 Milyon TL idi. Bu sene 220 Milyon civarında gerçekleşmesi bekleniyor. Bu, şehrimizin, kendi kaynaklarıyla sağlıklı büyüdüğünü gösteriyor.  Dışarıdan sempozyumlara gelenler, şehrimizin analizini de de yapıyor. Bunlardan da pozitif değerlendirmeler alıyoruz. İnşallah büyükşehir, şehrimize hayır getirir. Zaten her şeyin de hayırlısını istemek lazım.

Büyük şehir bir kazanım olacak mı?

Onu zaman gösterecek. Türkiye yeniden yapılanıyor. Bazen insanlar belli dönemlerde bulundukları şartları kanıksadıkları için, bunların dışına çıkmak istemezler. Bugün mesela hükümetimizin yaptığı icraatlara bakıyoruz. Örneğin sağlık alanında devrimler yapıldığına şahit oluyoruz. Hakeza duble yollar aynı şekilde. Uçakla seyahat etme imkanı son derece kolaylaştı. Yani Anadolu insanı, efendiliğini bilmeye başladı.

Halkın merak ettiği bir soru var. Cevdet Kabakçı’nın, yapılacak merkez ilçelerden birine belediye başkan adayı olma düşüncesi var mı?

Bizim önceliğimiz, Başkanımız Mustafa Poyraz’ın büyük şehir belediye başkanlığına aday olup  hizmetlere devam etmesidir. Çünkü 10 yıl içerisinde çok büyük çalışmalara imza attı. Buranın insanı. Yememiş, yedirmemiş. Hayırlısıysa isteğimiz, başkanımızın hizmetine devam etmesi yönündedir.

Eklemek istediğiniz herhangi bir şey var mı?

Çıkacak olan büyük şehir yasasının şehrimize ve ülkemize hayırlar getirmesini dilerim. Durmamak lazım. Durdun mu geriye gidersin.  Çünkü biz tarihi sorumluluğu olan büyük bir milletiz. Başbakanımız hedefi  2071’e çıkardı. Bu da, bize çok güzel bir tarihi hatırlatıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.