İŞÇİ DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDAN BASIN AÇIKLAMASI

Değerli kamuoyu, basınımızın güzide mensupları İşçi Dernekleri Federasyonu olarak düzenlediğimiz basın açıklamamıza hoş geldiniz. Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk ÇELİK başkanlığında 12 Ocak 2012 tarihinde taşeron şirket işçilerinin temsilciler

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
İŞÇİ DERNEKLERİ FEDERASYONU'NDAN BASIN AÇIKLAMASI

 Yapılan toplantının sonunda 14 madde ile sorunlar özetlenmiş, iki maddesine dernek başkanları olarak bizler itiraz etmiştik. Diğer 12 madde ise iş kanunda var olan fakat  bürokrat oligarşisinin bizlere uygulamadığı özlük haklarımıza yönelikti.

 İtiraz ettiğimiz o iki madde;

 1- İş Kanunun 2. maddesinde yapılacak düzenleme ile bizlere yargı yolunun kapatılmasını içeriyordu ve maddenin kaldırılması çalışanlarımızın açısından olumsuz olacaktı. Mahkeme kararlarının bertaraf edileceği bu maddeye toplantıda dernek başkanları olarak bizler itiraz etmiştik.

 2- Kıdem tazminatı fonu; Bu fonun çalışanlar açışından işten çıkartılmaları kolaylılaştıracağını ve geriye dönük hakları kapsamadığını bunun da formülünün bulunması gerektiğini toplantıda dile getirmiştik.

 Toplantıda bakan Faruk ÇELİK diğer taraflar ile en kısa zamanda görüşüp, en geç 2012 şubat sonu mart ayı içerisinde taslağı TBMM'sinin gündemine getireceğiz demişti.

Çalışanlarımız adına Sayın Faruk ÇELİK'e cevaplandırmak üzere şu soruları soruyorum

 1- Hala bir taslak yok ortada, şimdi 2013 Haziran ayı olarak tarih veriyorsunuz, biliyoruz yine bu taslak haziran ayında bizlere yeni bir tarih verilmek üzere ertelenecek Neden ? bizlerin sorununu çözmek istemiyormusunuz ?

 2-  Bir yıl içerisinde Kamuda taşeron firmalarda çalışırken işten çıkartılan kişi sayısını biliyormusunuz ? Bilmiyorsanız, bir yıl içerisinde çeşitli sebepler ile parça parça  yaklaşık 3 bin çalışanımız işinden oldu.

 3- Son bir yılda işten çıkartılan işçilerin yaş ortalaması kaç biliyormusunuz ? Bilmiyorsanız 40 yaş ve üzerinde çalışanlarımızı işten çıkardılar, zaman içerisinde atılan işçilerimiz yerlerine 20'li yaşlarda gençlerimizi mi? işe alarak istihdam edeceksiniz ?

 4- İş kanunda yeni bir düzenleme yapma yerine, 4b, 4c gibi bir statü getirerek kamuda çalışan şirket işçilerini istihdam etmeniz halinde çalışma barışını da sağlarsınız. 

 Neden mi ? Özellik döner sermayeli sistemde çalışan şirket işçilerimiz kadrolu bürokrat ve memurlarımızın sanki gelirlerini talan ediyormuşuz gibi bizlerin üzerine sürekli baskı  unsuru olduğu gibi, işten çıkartılmamız içinde bir gerekçe olarak ortaya çıkartılmaya başladı, Sayın bakanım sizler hala çektiklerimizi görmüyormusunuz ?

 5- Sayın bakanım, iş müfettişlerinin tuttukları muvazaa raporları ortada, sizlerle yapılan toplantı öncesine kadar raporlar muvazaalı çıkarken neden artık muvazaalı işleme dayandığı yönünde çıkmıyor ? iş kanunun 2. ve 3. maddesi mi? değişti.

 6- İş kanunda yapılacak bir değişiklikle kazanılmış mahkeme kararlarını bertaraf edileceği yönünde toplumda bir görüş algılanması var, sayın bakanım sizce bu doğru mu?

 Sayın bakanım bizler bu sorunları çoğaltır gideriz, bizlere iş güvencesi sağlamadığınız

müddetçe yapacağınız düzenleme sadece kamuoyunu aldatmadan başka bir şey değildir. Zaman zaman sizlerle yaptığımız görüşmeler ve hazırladığımız çalışma dosyalarında dile getirdiğimiz tek bir cümle var "TAŞERONA HAYIR KAMU İLE SÖZLEŞMEYE EVET " sloganımıza ne kadar daha kulaklarınızı tıkayacaksınız.

 Biz sesiz insan yığınları olarak, feryadımızı basınımız ve kamuoyu aracılığı ile duymanızı istiyoruz. Artık bizleri es geçmeyiniz, bizlerin sorununa da kulak veriniz. Etki alanı yaklaşık en az 2 ile 3 milyon arası olan kamuda çalışan taşeron şirket işçisi ailesinin canın yanmasına daha ne kadar müsade eceksiniz ? İşten çıkartılmalar çoğaldıkça, sabrımız azalıyor, ekmeğimiz elimizden alındıkça toplumda huzursuzluklar artıyor, bizlerde sorumluluk sahibi olarak 12 Ocak 2012'nin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

                                                                                                                             Abdülaziz ÖZEN              

                                                                                                                İşçi Dernekleri Federasyonu

                                                                                                                         Başkanı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.