1. HABERLER

  2. ILICA’YA 100 BAŞLIK SÜT ÜRETİM TESİSİ
ILICA’YA 100 BAŞLIK SÜT ÜRETİM TESİSİ

ILICA’YA 100 BAŞLIK SÜT ÜRETİM TESİSİ

Ilıca’ya 1,5 milyon TL’lik 100 başlık süt üretim tesisi kuruluyor.

A+A-

  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kahramanmaraş’ta Ilıca Beldesi’nde yatırımlara destek vermeye devam ediyor. Daha Önce Ilıca Kasabası’nda Bir turizm işletmesi için yatırımcıyla sözleşme imzalayan TKDK, yine ılıca’da Ilıca Alışveriş Merkezi Pazarlama Petrol Turizm İnşaat Hayvancılık Ltd. Şti  tarafından gerçekleştirilecek olan 100 başlık süt üretim tesisi kurulumuna hibe verecek. 3.Çağrı Dönemi kapsamında imzalanan yatırım sözleşmesinin bedeli yaklaşık 1,5 Miyon TL’yi buluyor. 859 Bin TL’si TKDK tarafından karşılanacak olan yatırım Ilıcada bir ilk olarak faaliyete geçecek.

   TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU, ‘Kurulacak olan bu süt üretim tesisinin Ilıca beldemizde kurumumuz tarafından kurulacak olan ilk süt üretim tesisi olarak Ilıcadaki hayvancılık potansiyelinin de önünü açacak çok önemli bir gelişme olduğunu vurgulamak istiyorum. Kahramanmaraş’ta ve dolayısıyla Ilıcada bu ve benzeri işletmelerle AB tarzında çok ciddi ve bakterilerden arındırılmış hijyen şartlarına uygun bir süt üretimi elde edeceğimizi düşünüyoruz. Kurumumuzun bu destekleri bundan sonrada devam edecek.’dedi.

 TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU  ‘’Kurumumuz vasıtası ile İlimizin dört bir yanında yeni tesisler hayat buluyor.  İmzaladığımız tüm projelerin saha çalışmaları aynı şekilde devam ediyor. 7. Başvuru çağrı ilanına çıktık. Ekim ayında proje kabulüne başlayacağız.  8 ve 9. Başvuru Çağrı Dönemine ait takvim de belli oldu.. Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü olarak şimdiye kadar imzaladığımız projelerin yatırım bedeli 20 Milyon TL’dir. Bu yatırım bedelinin yarısından fazlasını ki bu da 10 milyon TL’yi geçiyor, hibe vererek destekleyeceğiz. Bu vesile ile yeni yatırımcılarımızı projelerini vermeleri hususunda teşvik etmek istiyorum. Özellikle, hayvancılık, kırsal turizm-konaklama tesisleri ve dondurmacılık sektöründen çok sayıda proje bekliyoruz. Bugün itibarı ile hayvancılık alanında Kahramanmaraş’ta TKDK hibe desteği ile birçok yeni işletme kurulacak. Yeni aldığımız ve alacağımız projelerle bu sayı daha da artacak’’ dedi.

 Şirket temsilcisi Zeki kaçamaz ise ‘Ilıca kasabasında bölgesel olarak böyle bir projeyi hayata geçirerek, yöremize katkıda bulunmayı amaçladık.TKDK ciddi manada yatırımımıza destek oluyor. Bizlere ışık tutuyor. Yön veriyor. Ekim yada kasım aylarında projeyi bitirmeyi amaçlıyoruz.Yöremize örnek teşkil edecek bir  proje olacağını düşünüyoruz.’dedi.

 Şimdiye kadar yedi Proje Başvuru Çağrı ilanına çıkan TKDK, 1 ekim itibariyle 7.Başvuru Çağrı Dönemi projelerini almaya başlayacak. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.