1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. İBRAHİM GÜLSU, DERSHANELERE İHTİYAÇ OLMASA BİZ DE SEVİNİRİZ, DEDİ
İBRAHİM GÜLSU, DERSHANELERE İHTİYAÇ OLMASA BİZ DE SEVİNİRİZ, DEDİ

İBRAHİM GÜLSU, DERSHANELERE İHTİYAÇ OLMASA BİZ DE SEVİNİRİZ, DEDİ

Final Dershanesi Müdürü İbrahim Gülsu: “EĞİTİMLE İLGİLİ ÇOK CİDDİ BİR REFORM YAPILSA DA DERSHANELERE İHTİYAÇ OLMASA, BİZ DE SEVİNİRİZ.”

A+A-

 4+4+4 uygulaması verimli olur mu sizce?

 Birincisi,  4+4+4 sistemi öncelikle, bilimsel anlamda doğruluğu tartışılabilir. Bizim üzerinde durduğumuz konu; alel-acele programlanarak, uygulamaya konuluyor olması. Ülkedeki insanların, eğitimcilerin ve okulun fiziki şartlarının hazır olması gerekir. Ayrıca, okullar ve sınıflar arasında ciddi bir sirkülasyon olacak. Hangi konuda? Mesela binlerce çocuk  A okulundan  B’ye gidecek. Bir kere bu aileye büyük bir sıkıntı ve masraf. Ayrıca çocuk öğretmen değiştirmek zorunda kalacak. Öğretmenler kısmen de olsa, norm kadro fazlalığı olarak yer değiştirecek. Okulların fiziki şartları yetersiz. 50-60 kişilik sınıflar telaffuz ediliyor.  Sistemin doğruluğu ayrı bir konu. Aceleye gelmemeliydi. Okulların alt yapısı, derslik sayısı, belirlenmeliydi ve geçiş iklimi oluşturulmalıydı.

 Okula başlama yaşının düşürülmesinden dolayı veliler çocuklarını okula gönderip göndermemekte tereddüt ediyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

 Maalesef öyle. 1.sınıfta çocuklar sosyalliği yakalayabilecek mi? İlk yıl ana sınıfı gibi olacak. bir yıl ana sınıfı, ilkokul ise üç yıl olmuş oluyor. Akademik çalışma 2.sınıftan itibaren yapılacak. 1. sınıf uyum yılı olacaksa  o zaman ne gereği var? Örneğin 1. sınıf oyun çağıdır. Bunu nerede yapacak? Okul yapısı, bahçesi vs. uygun mu? Okullarda ekstra alanlar yok.  Bırakın onu,  bazı yerlerde sınıf bile yok. Bu durumda nasıl sosyal etkinlik yapılabilecek? Kaç okulda var bu imkan? Kışı var, yazı var. Bu şartlarda sosyal etkinlik ancak göstermelik olur.

 Dershaneler ne için gerekli? Çocuk kaç yaşında başlamalı?

 Bu konuda bilen de, bilmeyen de konuşuyor. İçindekilere sorulmuyor. İçinde  yaşayanına sormalı. Bir karar verilecekse, devlet tepeden karar vermez. Bakanlığın Talim Terbiye Kurulu var, akademisyenler var vs.  Basit bir ifadedir: Müşterisi olmayan mal zayidir. Müşterisi yoksa satılan metanın değeri ne olursa olsun bir kıymeti yok. Bir mal müşteri buluyorsa, zorlamanın gereği yok.  Bu malın, topluma ve bireye zararı varsa, ayrı. Kanun olduğu halde içki ve sigarayı yasaklayabiliyor musun? ‘Satma!’ diyebiliyor musun? Kusura bakma, dershaneler eğitimle uğraşıyor. Bir çocuk eğitim sürecinde eğitilirken, hemen sonuç almak mümkün olmaz. Çocuk duyguları ve tepkileri olan bir varlıktır. Konuya akademik yaklaşıyorum. Öğrenci sınıfta başarılı olamıyorsa, çocuğa destek, ya okuldan ya da okul dışından sağlanmalı. Diyelim ki konu okulda çözülememişse, o zaman devreye ya dershane, ya da özel ders girecektir. 

Basında yazılanlar doğru değil.  Şöyle başlık atmışlar: Veliye büyük külfet,  Lise 1: 4 Bin, Lise2: 6 Bin, Lise 4: 8 Bin  vs. Anadolu’da bir tane dershane gösterebilir misiniz, bu fiyatlardan hizmet veren? Yok. Büyük şehirlerdeki, elit tabakaya hizmet eden birkaç dershane var. Bunları da toplasan sayısı 200 etmez. Ama İstanbul’daki en yüksek fiyat uygulayanı manşet yapıyor, Anadolu’dakilerden haberi yok. Anadolu’daki dershaneler, dokümanlar hariç, lise öğrencisi Bin TL’ye dershaneye gidiyor. Bir yıl emek veriliyor. 

10 milyar dolar dershanelere verildiği söyleniyor. Millet hayret ediyor. Arkadaşlar, 100 Bin kişi çalışıyor sektörde. Devlet 50 Bin kişi çalıştırmak için ne kadar yatırım yapıyor?

Biz resmi kurumlarız. Vergi verip istihdam sağlıyoruz, denetleniyoruz. Peki özel derse verilen para, dershanelere verilen paranın 3 katı. İstihdamı var mı? Vergisi var mı? Peki ne konuşuluyor? Ne kadar çirkin bir yaklaşım. Desteğe ihtiyacı olan öğrenci, bunu bir yerden alacak tabi ki. Özel ders verme, dershaneden çok daha büyük bir külfet. Bu durumda dershaneler daha ekonomik hizmet veriyor.

    Ben bir dershaneci olarak şunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Eğitimle ilgili çok ciddi bir reform yapılsa da, bu kurumlara ihtiyaç olmasa…  Devlet sağlık sektöründeki hizmeti eğitime de vermeli. Kaldı ki eğitim sektörü, sağlık sektörü gibi ekonomik alanda istismar edilecek bir alan değildir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.