1. Haberler

  2. HİCRET
HİCRET

HİCRET

Hicret: Müslümanların, müşriklerin zulmünden kurtulup, İslam’ı yayma imkanına kavuşması ve İslam inkılabının başlamasıdır. Peygamberimizin ve Mekke’li Müslümanların, miladi 622 yılında Mekke’den Medine’ye göç etmeleridir.

A+A-

İslam tarihinde ve Peygamberimizin hayatında en önemli olaylardan biridir. Çünkü bu olay, İslami tebliğde bir dönüm noktası, baskı altındaki Müslümanların kurtuluşu, adeta yeniden dirilişidir. İslam toplumunun var oluşuna ve güçlü bir medeniyet olarak ortaya çıkışına açılan bir kapıdır.

Medine halkı Rasulullah’ın Medine’ye gelişinden duyduğu sevinci hiçbir şeyden duymamıştır. Peygamberimiz tam şehre girerken damların tepesinden sırtlarından kadınlar “Ay doğdu bize, Allah’a davet eden bulundukça şükretmek düşer bize” Küçük kızlarda defleriyle “Biz Neccar Oğullarının kızlarıyız, ne mutlu bize Muhammed’in komşularıyız” nidalarıyla karşılamışlardır.

Bu nedenle Hicretten 17 yıl sonra, Hz. Ömer’in Halifeliği döneminde, Hz. Peygamberin (s.a.v.) Hicret ettiği yıl (M.622) Müslümanların sosyal ve siyasi ilişkilerini düzenleyen “Hicri Takvim” için “Takvim başlangıcı” kabul edilmiş, senenin ilk ayı olan Muharrem ayının ilk günü ise yılbaşı sayılmıştır.

 AL ve EHL : Şirk’ten ve küfürden takvaya yönelmiş her müttaki Hz. Peygamberin ehli ve Ali dir. Her peygamberin ehli onun ümmetidir. O nun dininden olmayanlar O nun Alinden değildir.

Hz. Nuh’a inanmayan oğlu için Hz. Allah “O senin ehlinden değildir. Çünkü onun yaptığı iyi bir iş değildir” (Tahrim 66) buyurmuştur.

Amr bin As Peygamberimizin kendisine şöyle dediğini anlatır. “Dikkat et benim babamın yakınları olan filanlar benim dostlarım değildir. Benim dostlarım Allah ve Salih müminlerdir.

 KERBELA: Hicri 61 Miladi 680 tarihinde Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin ile aile fertlerinden 70 kişinin şehit edilmesine isim olmuş bir olaydır. Makam ve maddi hırsların Müslüman’ları ne hale getirdiğinin bir göstergesi, fitnenin zirve yapmasıdır.

İslam inancına ve Hz. Muhammed’e bağlı olduklarını söyleyen her kesimin ibret alması ve gözlerinin yaşarması gereken bir olaydır.

Fertler için dünyanın ömrü çok kısadır, O’nun ötesi ebedi alem ise bakidir. Yani ebedidir sonsuzdur. Geçici menfaatler için ebediyet feda edilmemeli dönülmesi mümkün olmayan pişmanlığa düşülmemelidir.

Kerbela olaylarında önemli rol oynamış olan Amr İbni As ölüm döşeğinde, dalgın düşünceli, gözleri yaşlı bir vaziyette “Hz. Muaviye’nin   tahtını kurtardım ama benim halim nice olacak” düşünceleriyle geçirmiştir. Bundan daha acı bir şey olabilirmi.

Kerbela vakası İslam tarihine “ağlatan, gönül sızlatan” acı bir facia olarak geçmiştir. Neticeleri bakımından çeşitli dini ve siyasi olayları etkilemiştir. Tüm İslam alimleri Kerbela olayını Emevi’ler devrinde 1.Yezidin iktidarında, Ubeydullah bin Ziyad’ın kufe valiliğinde işlenmiş büyük bir cinayet, kapkara bir zulüm olduğunda müttefiktirler.

Çünkü bu olayda başlar vücuttan ayrılmış, mübarek başların yere düşmesiylede Emevi iktidarı sallanmıştır. Çünkü zulüm hiçbir zaman sonsuza kadar gitmemiştir, gidemezde.

Hz. Hüseyin’in mübarek başının gövdesinden ayrılmasında alınacak dersler vardır. Şöyleki; Hz. Hüseyin kendini öne çıkarsaydı oda saltanata tabi olurdu. Son peygamberin torunun kendini öne çıkarmamış hakkın  ortaya çıkması hususunda mübarek başını ve canını feda etmiştir.

Burada Kerbelada şehit edilmiş olan Hz. Hüseyin ve 70 arkadaşını rahmetle yad ediyor şefaatlerine nail olmayı Cenab-ı Mevladan niyaz ediyorum.

AŞURE: Muharrem ayının 10. gününe ad olmuştur. İslamdan önce Yahudiler oruç tutarlardı. Hz. Peygamberimiz bu orucu tutmaya biz onlardan daha layıkız diyerek Ramazan orucu farz oluncaya kadar bu orucu tutmuştur. Daha sonraları onlara benzememek için bu orucu 9-10 nuharrem veya 10-11 muharremde günleri tutmaya devam etmiştir. Müslümanlarında bu şekilde yapması sünnettir.

Dolayısıyla Aşure (10 Muharrem) gününe İslamdan önceki din ve mezhepler acısından da hep önem verilmiştir.

Müslümanların hayatında da önemli bir yer tutan aşure muharremin onuncu günü başlamak üzere daha sonraki günlerde de pişirilip dağıtılan tatlıya ad olmuştur. Bu tatlı Osmanlı saraylarında hazırlanıp halka dağıtılırdı. Bu durum ileriki zaman dilimlerinde o kadar yaygınlaştırıldı ki evlerde,  mahallelerde, esnafımız arasında hazırlanıp küçük merasimlerle ve dualarla dağıtılır oldu.

Kuvvetli deliller olmamakla birlikte aşure günü hakkında şu rivayetlerde vardır.

1-      Hz. Musanın firavun un zulmünden kurtulması

2-      Yahudilerin oruç tutmakla mükellef oldukları

3-      Hz. Adem in tevbesinin kabul edildiği

4-      Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması

5-      Hz. Süleyman’a mülkün verildiği

6-      Peygamberimizin medineye hicret etmesi…………… gibi

 

 

Muhammet GEVHER

   Kahramanmaraş

       İl Müftüsü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.