1. HABERLER

  2. Hacivat Karagöz Cami Cemaatini Artırdı
Hacivat Karagöz Cami Cemaatini Artırdı

Hacivat Karagöz Cami Cemaatini Artırdı

Nazilli'de Ramazan ayı nedeniyle yapılan etkinliklerde yardımlaşma, dayanışma ve ibadetin önemi vurgulanırken Yeni Sanayi Sitesinde bulunan bir camide Ramazan ayı boyunca yapılan ilginç etkinlikler camiye gelen cemaatin artmasına neden oldu.

A+A-

     Ramazan ayının başlaması ile birlikte yakınlarında konut bulunmayan ve cemaatin az olduğu caminin imamı ve camiyi yaptıran Sınırlı Sorumlu Nazilli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi'nin 7 kişilik yönetim kurulu üyelerinin maddi destekleri ile cemaatte patlama yaşandı. her gün kar helvası lokum, bisküvi ve soğuk su ikramında bulunulan camide hafta sonları da Hacivat-Karagöz gösterileri yapılınca cami dolup taştı. İlçenin en uzak semtlerinden dahi ilgi gösterilen Yeni Sanayi Cumhuriyet Camideki etkinlikler ilçedeki diğer camilere de örnek oldu. 3 yıl önce başlattıkları uygulama ile Nazilli'de bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade eden Kooperatif başkanı işadamı Nuri Arslan "7 kişilik yönetim kurulumuzun maddi destekleri ile Ramazan ayı boyunca camimize gelenlere zengin ikramlarda bulunuyoruz. Hem hayır yapıyor hem de bu sayede 3 yıl öncesinde imamı dahi tutmakta zorlandığımız camimiz şimdi dolup taşıyor" dedi.

GELENEKSEL KÜLTÜR YAŞATILIYOR

Ramazan ayında yaşanan yardımlaşma, dayanışma amaçlı verilen iftar yemekleri ve geleneksel eğlence kültürümüz olan gölge oyunu Hacivat-Karagöz'de yansıtılmaya devam ediyor. Nazillili Yerel Tiyatrocuların rol aldığı Ramazan eğlencelerinde ünlü gölge oyunu Hacivat-Karagöz tiplemeleri, önce Nazilli Yeni Sanayi Sitesindeki Cumhuriyet Camisinde Cuma, Cumartesi ve Pazar geceleri Teravih Namazı öncesi düzenlenirken daha sonra tüm ilçeye yayılarak iftar yemeklerinin de vazgeçilmezleri arasına girdi. Sınırlı Sorumlu Nazilli Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi'ne ait olan camide kooperatif yönetimince camiye gelenleri eğlendirmek ve cemaati artırmak amacıyla başlatılan ikram ve eğlencelerin aynı zamanda dayanışmanın sembolü olduğunu ifade eden Kooperatif Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Arslan; “Camimiz 14 yıl önce tamamlanarak hizmete açıldı. Ancak gündüzleri sanayi sitesi esnafına hizmet veren camimiz geceleri çalışanlar dışında insan bulunmadığı için yatsı ve akşam namazlarında cemaat bulunmuyor. Biz de hem camimizi tanıtmak hem de cemaati artırmak için 7 kişilik yönetim kurulumuzun maddi destekleri ile Ramazan ayı boyunca camimize gelenlere zengin ikramlarda bulunuyoruz. Hem hayır yapıyor hem de bu sayede 3 yıl öncesinde imamı dahi tutmakta zorlandığımız camimiz şimdi dolup taşıyor. Bunda cami imamımız İsmail Düzyol'un büyük etkisi var. Kişiliği ve cana yakınlığı ile sadece sanayi sitesi esnafının değil tüm Nazilli halkının sempatisini kazandı. Cemaatimizin arttıkça ikramlarımız da artıyor. Destek veren herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

İŞADAMLARI DA GELENEKSEL EĞLENCEYE DESTEK VERDİ

Sanayi Camiinde başlatılan Hacivat-Karagöz etkinliğini daha sonra işadamları da verdikleri iftar yemeklerinde sürdürdüler. Sanayi Sitesinin en eski esnafları arasında yer alan Nalbantoğlu ailesi de geleneksel halde sürdürdüğü iftar yemeklerinde Hacivat-Karagöz oyunu ile yemeğe katılanlara hoş zaman geçirtti. Özellikle çocukları eğlendirmenin hedeflendiği eğlenceye büyükler de ortak oldu. Hacivat-Karagöz gölge oyununun Osmanlı döneminde yaşatılan önemli bir eğlence şekli olduğunu ve yaşatmak istediklerini ifade eden Ahmet Nalbantoğlu; “Sultan Orhan devrinde (1324-1362) Ulucaminin yapımında demirci ustası Kambur Bâli Çelebi (Karagöz) ile duvarcı ustası Halil Hacı İvaz (Hacıvat) çalışmaktadır. Nekre tipler olan ikilinin arasında geçen nükteli konuşmalar diğer işçilerin dikkatini toplayıp, işlerini aksatmalarına sebep olur. Cami inşaatı yavaş ilerler. Durumu öğrenen padişah hiddetlenip her ikisini de idam ettirir. Yaptığı yanlışlığın bilincine varan padişah çok üzülür. Padişahın musahibi Şeyh Küşterî padişahı teselli etmek için beyaz sarığını çıkarıp gerer ve arkasına bir şema (ışık) yakar. Ayağından çıkardığı çarıklarıyla Karagöz ve Hacıvat'ın tasvirlerini canlandırıp nükteli konuşmalarını seslendirir. Günümüzde de Karagöz perdesine Şeyh Küşterî Meydanı denir ve Şeyh Küşterî Karagözcülüğün pîri kurucusu kabul edilir. Biz de Osmanlı kültürümüzün bu önemli olayını geleceğe taşımak ve çocuklarımızı eğlendirmek için çabalıyoruz. Hacivat-Karagöz tiplemeleri ile bizleri eğlendiren yerel sanatçılarımız olan Ersun Beken ve ekibine çok teşekkür ediyorum" dedi.(İHA)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.