1. Haberler

  2. GÖKSUN’DA HAYVANCILIK VE SORUNLARI TARTIŞILDI
GÖKSUN’DA HAYVANCILIK VE SORUNLARI TARTIŞILDI

GÖKSUN’DA HAYVANCILIK VE SORUNLARI TARTIŞILDI

Göksun hayvancılığının mevcut durumu, sorunları, karlılık ve verimliliği artırmada çözüm önerileri konularının tartışıldığı “Göksun’da Hayvancılık” toplantısı Göksun Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan başkanlığında İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü topl

A+A-

Göksun Kaymakamı Ali Hamza PEHLİVAN’ da İlçemizin hayvancılık için çok müsait olduğunu, sektörün gelişime açık bir sektör olduğunu, ilçe hayvancılığındaki mevcut durumu, yaşanan sorunları öğrenmek, bunlara ilişkin çözüm önerileri geliştirmek için böyle bir toplantıya gereksinim duyulduğunu, bu toplantıdan kısa bir süre sonra da bitkisel üretimle ilgili de bir toplantı düzenleyeceklerini belirtti. Kaymakam Pehlivan; İlçe çiftçisinin tarıma yapacakları yatırımlarda çok çekingen davrandığını, buna Göksun SYDV Başkanlığınca yapılan Çiftçinin Emeği, Göksun’un Çileği projesinde şahit olduğunu ve proje uygulayacak çiftçi bulmada zorlanıldığını ancak projeler yapıldıktan sonra proje uygulanan çiftçilerin gelip memnuniyetlerini belirttiklerini anlattı.

Toplantıda konuşan  İlçe Müdürü Ahmet Mesut KIRAÇ, Göksun’un halkın yaklaşık %70 ininin gerek bitkisel üretim, gerekse hayvancılık yaparak geçimini sağladığı ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma dayalı olan bir ilçe olduğunu, hayvancılığın bitkisel üretimden farklı olarak ilçe ekonomisine yıl boyunca bir hareketlilik ve canlılık kazandıran bir sektör olduğunu ve İlçemizin iklim, bitki örtüsü, sulu arazi varlığı ve ulaşım kolaylıkları gibi coğrafi özelliklerinin de bu sektöre büyük avantajlar sağladığını belirtti. Kıraç konuşmasında “Müdürlüğümüz kayıtlarına göre İlçede yaklaşık 5000 hanede hayvancılık yapılıyor Hayvancılığın bu kadar geniş bir kitle tarafından yapılmasına rağmen İlçemiz hayvancılığında henüz istenilen gelişmişlik seviyesine ulaşılamamıştır. Hayvancılık başlığı altında yapılan Bakanlık ve AB desteklerinden ilçemiz yeterince faydalanamıyor. Bu toplantının amacı da bunun nedenlerini ortaya koymak ve hayvancılığımızı bulunduğu bu noktadan daha ileriye nasıl taşırız bunları tartışmaktır.” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından;

İlçe Müdürlüğü Personeli Zooteknist,  Ziraat Yüksek Mühendisi Mehmet Ali Akyol’ un, Göksun Hayvancılığının Mevcut Durumu, Sorunları ve Sorunlara İlişkin Çözüm Önerileri konulu sunumuyla devam eden toplantıda Akyol, “İlçede yarı açık ahır tipinin tercih edilmesi gerektiği, ekonomik ve karlı bir hayvancılık için küçük işletmelerin tek çatı altında toplanarak hayvancılığı daha profesyonel anlamda yapabileceklerini, hayvancıkta ırk seçiminin çok önemli olduğuna ve ilçede mevcut tarımsal kooperatiflerin daha bilinçli ve etkin çalışması gerektiğine dikkat çekti.

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Ömer Süha Uslu’nunda, Kahramanmaraş hayvancılık yatırımlarıyla ilgili TKDK İl Koordinatörlüğü’nce Sözleşme İmzalayan Projeler ve Uygulama Dönemleri adlı sunumuyla devam eden toplantıda Ömer Süha Uslu Göksun ve iki ilçe haricinde il genelinde her ilçede sözleşme imzaladıkları projelerin olduğunu, hibe desteklemelerinin tanıtımı için ilçeye 5.kez geldiklerini, kurumlarından hibe isteyen kişilere %99 ihtimalle hibe verebileceklerini söyledi. Toplantıda hazır bulunan 3 çiftçimizde “Madem %99 ihtimalle hibe veriyorsunuz bizde buna talibiz” diyerek toplantıda istenen bir sonuçta gerçekleşmiş oldu. İl Koordinatörü USLU; artık hibe projelerinde kırsal alan şartının kaldırıldığını, Göksun’da yapılacak yatırımlarda %60 oranında hibe olduğunu, bunun yanında müracaat sahibi 40 yaş altı ise bu oranın %65’e çıktığını belirtti. Artık işletmelerde traktör, forklift gibi araçlarında uygun harcama kalemi olarak hibeden faydalanabildiğini söyledi.

 Göksun Kaymakamı Ali Hamza PEHLİVAN’ ın “YIL 2013, TKDK PROJELERİNDE EN AZ ÜÇ” sloganıyla renkli dakikalarından yaşandığı toplantı sunumların ardından Göksun Kaymakamı Ali Hamza PEHLİVAN başkanlığında, İlçe Tarım ve Hayvancılık Sektörü ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri ile beraber ilçemiz çiftçilerinin sorunlarının dinlenmesi ve çözüm önerilerinin yapılmasının ardından toplantı sona erdi.

 Toplantıya Göksun Kaymakamı Ali Hamza PEHLİVAN, TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Ömer Süha USLU, İlçe Müdürümüz Ahmet Mesut KIRAÇ, Göksun Ziraat Bankası Müdürü Fatih AY, Göksun Ziraat Odası Başkanı Selim CÜCE, Göksun Tarım Kredi Kooperatifi Başkanı Süleyman UZUN, İlçe Müdürlüğümüz teknik personelleri, TKDK konu uzmanları, serbest veteriner hekimler, çok sayıda çiftçi ve esnaflar katıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.