1. Haberler

  2. GEVHER’İN REGAİB KANDİLİ MESAJI
GEVHER’İN REGAİB KANDİLİ MESAJI

GEVHER’İN REGAİB KANDİLİ MESAJI

Kahramanmaraş İl Müftüsü Muhammet GEVHER’in üç aylar ve Regaib Kandili mesajı:

A+A-

“Bizlere sayısız nimetler lütfeden, bizleri üç aylara eriştiren Allah’a hamd olsun. Bir yandan Recep ayına kavuşmanın sevincini yaşarken, 16 Mayıs Perşembe gününü cumaya bağlayan gece de Regaip kandilini idrak edecek olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Yüce  kitabımızda “öyleyse bir işi bitirince diğerine koyul, Ancak Rabbine yönel ve yalvar[1] ayetiyle  her anımızın kıymetini bilip değerlendirerek ve rağbetimizi yalnız alemlerin Rabbi Allaha yöneltmek  kulluğumuzun önemli bir esasıdır. Bu sebeple Regaip kandili ve üç aylar hesaba çekilmeden önce kendimizi bir kez daha hesaba çekmenin gereğini hatırlatır bizlere. Hayatımızın muhasebesini yaparak kendimize yeniden bir çeki düzen vermeyi hayatımıza manevi derinlik ve anlam kazandırmayı, bu manevi iklimde hatırlayarak Rabbimizin “Ey huzur içerisinde olan nefis! Sen O’ndan razı, oda senden razı olarak rabbine dön (iyi) kulların arsına gir. Cennetime gir[2] hitabına mazhar olmaya  çalışmalıyız.

Üç ayların içinde yer alan Regaip te Rahmana yeniden ve bütün benliğimizle yöneliriz. Miraçta namazın önemini idrak ederiz. Beratta kendimizi hesaba çeker af dileriz. Bu şuurla ramazanı ve kadir gecesini karşılar, kurtuluşumuz için vesileler ararız. Bu mevsimde Rabbimizin oluk oluk akan rahmetine gark olmak için çabalarız. İşte Peygamberimizin (s.a.v); ”Allahın Recep ve Şaban ayını bize mübarek kıl Ramazana ulaştır[3] şeklindeki duası böyle tecelli eder. Bunun için, mübarek vakitler; kuruyan, çoraklaşan gönül dünyamıza bir ilkbahar yağmurudur. Zaman zaman kendimizi kaybettiğimiz sendelediğimiz hayat yolculuğunda kulluk meşalesini tekrar alevlendireceğimiz zaman dilimleridir.

Gelin bu kandil geceleri vesilesiyle bir nefis muhasebesi yapalım, hatalarımıza tövbe edelim, akrabalık bağlarımızı gözetelim, anne baba hakkına riayet edelim, yetimin başını okşayalım, ihtiyaç sahiplerinin yanında olalım. Hayırda, iyilikte yardımlaşalım. Kurtuluşumuz için yalnız Allaha güvenip dayanalım. Fani olana değil  baki olana gönlümüzü bağlayalım, dua ve münacatlarla aczimizi itiraf edip yüce mavlanın huzurunda boyun bükelim ki üç ayların sonu hepimiz için bir bayram olsun. Bu mübarek zaman diliminde, aramızda  ki çatışma ve kırgınlıkları, şahsi menfaat hesaplarını, bir tarafa bırakalım, yüce dinimizin bizden istediği sevgi saygı ve hoşgörü ortamının oluşması, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesi, insani ve ahlaki meziyetlerimizin çoğalması için çaba sarf edelim.

Bu vesile ile Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde hunharca hayatları söndürülen, hükmen şehit sayılan kardeşlerimize Allah’tan Rahmet, Kederli aile fertlerine ve aziz milletimize taziyelerimi arz eder, bu duygularla üç ayların  ve ragaip kandilinin necip milletimize, İslam alemine ve bütün insanlığa barış ve huzur getirmesini yüce Allahtan diler, üç aylarınızı ve Regaip kandilinizi tebrik ederim.”


 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.