1. Haberler

  2. Gündem

  3. GAZZELİ ÇOCUKLAR İMKANSIZLIKTAN SAKAT KALMAYACAK
GAZZELİ ÇOCUKLAR İMKANSIZLIKTAN SAKAT KALMAYACAK

GAZZELİ ÇOCUKLAR İMKANSIZLIKTAN SAKAT KALMAYACAK

Gazze Mikrocerrahi Ünitesinin kurulumu ve yaralıların ameliyat ve tedavilerini gerçekleştirmek üzere Gazze'ye giden Yeryüzü Doktorları Türkiye’ye döndü.

A+A-
     Gazze Şifa Hastanesi ve Göz Hastanesinde TİKA işbirliği ile faaliyete geçen Mikrocerrahi Ünitesinde Artroskopi, Mikrocerrahi Mikroskopu ve Göz Cerrahisi için Fako cihazları bulunuyor. Ekip 4 gün boyunda 12 ameliyat 99 poliklinik gerçekleştirdi. Mikrocerrahi Ünitesi özellikle çatışmalarda yaralanmış ve mikrocerrahi yöntemleri ile tedavisi gerçekleştirilebilecek hastalar için hayati önem taşıyor. Gazze’de 2012 verileri itibari ile mikrocerrahi yöntemleri ile tedavi edilemediği için için engelli durumuna düşen 926 erkek, 74 kadın ve 63 çocuk bulunuyor.   

İsrail ablukası altında bir nevi açık hava hapishanesine dönüşen Gazze’ye tıbbi malzeme ve sağlık ekipleri götüren Yeryüzü Doktorları gönüllüleri yurda döndü. ‘Orada ve her yerde’ şifa vesilesi olmak üzere yola çıkan Yeryüzü Doktorları Gazze’nin yaralarını sarmak için çalışmalarını sürdürüyor. Yeryüzü Doktorları bağışçıları ve TİKA işbirliği ile tesis edilen Gazze Mikrocerrahi Ünitesinde Artroskopi, Mikrocerrahi Mikroskopu ve Göz Cerrahisi için Fako cihazları bulunuyor. Ünite Gazze Şifa Hastanesi ve Gazze Göz Hastanesi’ne Yeryüzü Doktorları gönüllüsü Biyomedikal Mühendisi Levent Can tarafından kuruldu ve yerel personele de teknik eğitimleri verildi.

Mikrocerrahi Ünitesinin kurulumu ve Gazzeli doktorlara eğitim vermek üzere Şifa ve Nasser hastanelerinde çalışan gönüllü ekip 4 günde 12 ameliyat 99 poliklinik gerçekleştirdi. Mikrocerrahi ünitesi çatışmalarda yaralanan uzuvlara yönelik ameliyatlar yapılamadığı için Gazze’de büyük önem taşıyor. Gazze’de 2012 verileri itibari ile mikrocerrahi yöntemleri ile tedavi edilemediği için engelli durumuna düşen 926 erkek, 74 kadın ve 63 çocuk bulunuyor. 

Haniye; "Yeryüzü Doktorlarının yardımları siyasi yardımlardan daha önemlidir"

Yeryüzü Doktorları çalışmalarına başlamadan önce Gazze Sağlık Bakanlığını da ziyaret etti. Ziyarette Gazze Sağlık Bakanı Dr. Müfid el-Muhallalati ve Yardımcısı Dr. Muhammed Kaşif ile yapılacak çalışmalar ve gelecekte planlanan projeler hakkında fikir alış verişinde bulunuldu.

Yeryüzü Doktorları gönüllüleri davet üzerine Şati mülteci kampındaki evinde Filistin Gazze Başbakanı Prof Dr İsmail Haniye ile de bir araya geldi. Görüşmede Haniye Yeryüzü Doktorları’nın bölgede yapmış olduğu kalıcı sağlık yardımlarına dikkat çekerek; “Yeryüzü Doktorlarının yardımları siyasi yardımlardan daha önemlidir” dedi.

Yeryüzü Doktorları Gazze Gönüllü Sağlık Ekibi şu isimlerden oluşuyor;

Prof. Dr. Mehmet Akif Kaygusuz (Ortopedi - Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu üyesi)
Prof. Dr. Harun Cansız (KBB – Yeryüzü Doktorları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi )
Opr. Dr. Yunus Emre Karaman ( Ortopedi )
Dr. Süleyman Gündüz 
Ameliyat Hemşiresi Tayyibe Şen
Mühendis Levent Can ( Sağlam Medikal)
Ahmet Yasir Feten (Yeryüzü Doktorları Saha Koordinatörü)

Ayrıntılı Bilgi için:

Lorbi Tanıtım ve Halkla İlişkiler

Aslı Cansız / 0212 249 45 46 / 0530 148 62 07 / acansiz@lorbi.com 
Seçil Şişman / 0212 249 45 46 / 0530 158 14 31 ssisman@lorbi.com

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.