1. HABERLER

  2. FİKİRLERİNİZ KAHRAMANMARAŞ’IN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK”
FİKİRLERİNİZ KAHRAMANMARAŞ’IN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK”

FİKİRLERİNİZ KAHRAMANMARAŞ’IN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK”

KSÜ EĞİTİM FAKÜLTESİ DEKANI PROF. DR. NİYAZİ CAN: - “FİKİRLERİNİZ KAHRAMANMARAŞ’IN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK”

A+A-


 

 Kahramanmaraş’ta Gençlerle Kültür ve Sanat Projesi kapsamında “Gençler Kahramanmaraş’ı konuşuyor” konulu panel düzenlendi. 
Bilgi, İletişim, Sanat, Eğitim ve Kültür Gençlik Kulübü (BİLSEK) tarafından organize edilen panel, Saffron Hotel’de gerçekleştirildi. Kahramanmaraş’ta eğitim gören öğrencilerin katıldığı panelde, 8 ayrı masada beyin fırtınası gerçekleştiren gençler, kentin sorunları için öngördükleri çözüm önerilerini belirlediler.
Paneli yöneten Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Niyazi Can, bu tür etkinliklerin oldukça önemli olduğunu belirterek, buradan çıkacak fikirlerin Kahramanmaraş’ın geleceğine ışık tutacağını ifade etti. Bir akademisyen olarak yıllarca bürokraside görev aldığını kaydeden Can, şöyle konuştu:
“Buradan şunu söyleyebilirim. Edindiğimiz tecrübelerin yüzde 10 veya 15’ini okullarda, kalan kısımları ise bu tür kültür ve sanat kurumlarında, sivil toplum kuruluşlarında edindik. Bu nedenle sizin burada olmanız, bu yerlerde görev ve sorumluluk almanızı çok önemsiyorum.”
 

Bürokraside veya siyasetteki söz sahibi kişilerin yoğunluk nedeniyle zaman zaman toplumun beklentilerini kaçırabileceğini dile getiren Can, bu noktada sivil toplum kuruluşlarına görevler düştüğüne değindi. Can, “Bu eksiklikleri gidermenin yolu da sivil toplum kuruluşlarının bürokrasiye ve siyasilere yön göstermesidir. Benim bu gün sizden isteğim, belirlenen tüm konularda açık yüreklilikle fikirlerinizi tartışın. İnanıyorum ki çok güzel sonuçlar ortaya çıkacaktır.” diye konuştu.
Panelde konuşan Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Gökhan Gökşen ise gördüğü tablo karşısında büyük mutluluk yaşadığını söyledi. Gençlerin kentin sorunlarının çözümüne katkı sağlayacak olmasının memnuniyet verici olduğunu vurgulayan Gökşen, şu ifadeleri kullandı:
 

“Kahramanmaraş gerçekten çok güzel ve zengin bir yer. Bu şehir ülkenin edebiyat ve fikir hayatına yön vermiş, kimi zaman dünya tarihine yön vermiştir. Bugün burada yapılan bu etkinlikte kentin geleceğine yön verecektir. İnşallah bundan sonraki süreçte daha hızlı yol alan bir Maraş ortaya çıkacaktır. Bu da sizler sayesinde olacaktır.”
BİLSEK Yönetim Kurulu Üyesi Abdulgaffar Polat’da, Mehmet Köşk başkanlığındaki BİLSEK’in her zaman şehrin ve toplumun menfaatlerine olan çalışmalarda yer aldığını kaydetti. Yaptıkları çalışmalarla toplumun her kesiminden teveccüh gördüklerinin altını çizen Polat, bu etkinliklerin bundan sonra da devam edeceğine vurgu yaptı. Polat, “Daha önce liselerimizde şiire ilgiyi artırmak için şiir yarışması düzenledik. Daha yaşanabilir bir şehir için neler yapılabileceği noktasında resim ve makale yarışmaları düzenledik. Çok sayıda faaliyete imza attık ve hep takdir gördük. Bu günde gençlerimiz Kahramanmaraş’ı nasıl görüyor, beklenti ve talepleri neler onları belirleyeceğiz. İnanıyorum ki bu fikirler yöneticilerimize de ışık tutacaktır. Panelimizin sonuçlarını da kentimizle paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.
Açılış konuşmalarının ardından, 8 ayrı masada kümelenen gençler, ulaşım, ekonomi, sağlık, eğitim, kültür ve sanat ile turizm konularını ele alarak fikirlerini ortaya koydular. Masalarda yapılan beyin fırtınalarının ardından ortaya çıkan görüş ve düşünceler, deglare edilerek katılımcılarla paylaşıldı. Panelden çıkacak sonuçların da kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.