1. YAZARLAR

  2. Hanzala Yıldız

  3. ESNAF VE SANATKARLAR ODASI SEÇİMLERİ
Hanzala Yıldız

Hanzala Yıldız

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

ESNAF VE SANATKARLAR ODASI SEÇİMLERİ

A+A-

Esnaf…

Türkiye ekonomisinin bel kemiği, Asayişin sert kemeri, Bulunduğu mahallenin kolluk amiri, Dertdaşı sırdaşı, harçlığı kalmayan Mehmet amcanın oğlunun gideceği tek yer: “Esnaf…”

Peki, Esnaflar sizce hak ettiği değeri görüyor mu?

Esnaflar, Türkiye ekonomisinin bel kemiği olmak ile birlikte, Türkiye’de meydana gelen birçok olağanüstü durumda safını koruyarak ülkenin iç karışıklıkta boğulmaması için set görevi görmüştür.

Gezi Parkı olaylarında hatırlanacak olursa, Oradaki esnafların ifadeleri gerçeğin aynası şeklinde yorumlanabilir. Gezi Parkı’nda yaşanan kısa bir olayı sizlerle paylaşıyorum.

Göstericilerin Devletimizin polisine taş ve sopalarla saldırdığı günlerde esnaflar kendi aralarında toplanıp, ‘Bu göstericilere biz müdahale edelim, Polisin elindeki imkanlar kısıtlı bunlar bizim gözümüzün önünde canımıza malımıza zarar veriyorlar.’ diyerek tepkilerini koymak için sokağa inecekken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın itidal çağrısı televizyonlarda yankılanmaya başlıyor.

Ankara esnafının içerisinde bulunan eşraflardan bir tanesi ayaklanmak üzere olan esnaflara dönerek, ‘Kardeşlerim, biz bugün ayağa kalkarsak, Yarınımızı göremeyiz. Cumhurbaşkanımızın sözlerine kulak verelim.’ Sözleri ile büyük bir itidalin önlenmesine vesile olmuştur.

Bu anı ne kadar küçük gözükse de, Türkiye’de esnafın nasıl ve ne kadar önemli bir konumda olduğunun kısa özetidir.

Esnaflarımıza sahip çıkalım. Oda Başkanlarına buradan çağrıda bulunuyorum:

Esnaflara hak ettiği değeri vermeyen hiçbir başkan kalıcı olamaz.

Odaların ellerinde bulunan tüm imkânların maddi ve manevi olarak esnafların hizmetine sunulması gerekiyor.

Esnaflar ile ayda bir veya üç ayda bir bütün esnaflar toplanarak sosyal aktivite yapılarak aradaki olağan ilişkilerin güçlendirilmesi gerekiyor.

Kepenk kapatan esnaf olmaması gerekiyor. Bütün esnaflar ile ortak bir havuz kurularak bir fon oluşturulmalı ve durumu zayıf olan esnafa tekrar ödeme şartı ile fondan para aktarılmalı.

Bunlar her ne kadar basit ve yüzeysel çözümler olarak görülse de, Bir esnafın kepenk kapatmasını önlemek bütün esnaflara hizmet etmek ile aynı eşdeğere sahiptir.

Yeni oda başkanlarına hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum. Oda başkanları arasındaki koltuk değişimlerini sevinçle karşılıyor, Yeni başkanların esnaflara hizmet etmesi temennisinde bulunarak sözlerimi noktalıyorum.

Dua ile…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.