1. HABERLER

  2. RÖPORTAJLAR

  3. ERKOÇ: BÜYÜK ŞEHİR, KAHRAMANMARAŞ’IMIZI İHYA EDECEK
ERKOÇ: BÜYÜK ŞEHİR, KAHRAMANMARAŞ’IMIZI İHYA EDECEK

ERKOÇ: BÜYÜK ŞEHİR, KAHRAMANMARAŞ’IMIZI İHYA EDECEK

Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı M.Fatih Erkoç, hizmetleri ve beklenen büyük şehir yasasını değerlendirdi.

A+A-

Ak Parti'nin, Kahramanmaraş'ta yaptığı hizmetleri anlatır mısınız?

 Ak Parti, iktidara geldiği günden bu yana, Türkiye’de olduğu gibi, Kahramanmaraş’ımızda da  tarihi hizmetler yaptı. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse; Sağlık alanında, Kahramanmaraş’ta mevcut bulunan devlet hastanesinin dört katı büyüklüğünde, bölgenin merkezi haline gelecek 82 bin m2 kapalı alana sahip Şehir Hastanesi hizmete açıldı. Çağlayancerit'te, Nurhak'ta yeni hastaneler yapıldı. Elbistan'da mevcut bulunan hastanemiz modernize edildi. Elbistan’a, yeni kurulacak 330 yataklı hastane projesi hazır hale getirildi. Pazarcık'ta ek bina yaptık. Kahramanmaraş merkezde Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi yaptık. Tıp Fakültesi Hastanemiz bitmek üzere. Sağlık alanında Türkiye'de  önemli bir merkez olacağız.

Eğitim alanında,  şu an inşaatı devam edenlerle beraber 3500 dersliğimiz olacak. Türkiye’de İlk defa Kahramanmaraş'a mesleki eğitim kampüsü ihalesi yapıldı. Üniversitenin gelişimi için çalışıyoruz. Vasıflı okullar bazında önemli ve  teknolojik imkanlara sahip okullarımız var.

Kahramanmaraş'ta,Ak Parti iktidarından önce yapılan duble yolun tamamı yaklaşık 40 km idi. Bu gün Kahramanmaraş ve çevresine 200 km'lik duble yol yapıldı. İlimize Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından büyük yatırımlar yapılıyor. Sırf Tekir ile Göksun arasına 259 Milyon TL'lik bir yatırım yapılıyor. Viyadükleriyle, köprülü kavşaklarıyla vs. Türkiye'nin önemli şehirlerinden biri olacağız.

Türkoğlu'nda bir lojistik merkezimiz yapılıyor. Demir yolu ulaşımında da çok önem arz ediyor. Gelişmemize büyük  katkısı olacak. Teşvik yasasıyla birlikte, Kahramanmaraş'ta çalışan sayısı 40 binden 110 bine çıktı. Bunlar birer zenginlik. Yeni teşvik yasasında 5. Bölge'de olmamız, büyük yatırımların önünü açıyor. KÖYDES Projesiyle, köylerimize 150 milyon TL'lik yatırım yapıldı.  Özel İdare bütçesi hariç. Adliye sarayımız, şu an 25 bin m2 alanda hizmet veriyor. Tek merkezde değil, birçok ilçemizde de adliye sarayları yapıldı. Tarımsal hayvancılıkta, son 10 yılda aldığımız destek, 1 Milyar TL'yi buldu. Diğerlerini saymıyorum. Birçok komşu ilimizden önce Kahramanmaraş doğalgazla tanıştı. Bu büyük bir avantaj. Barajlar, kanallar, yapılıyor. Böylece sulama imkanımız ve sulanacak arazi miktarımız artacak. Kılavuzlu Kanalı'nın, birinci kısım bitirilmek üzere. Kahramanmaraş'tan sonraki Gaziantep ve Hatay kısmı ihalesi yapılmakta şu an.

Belde ve ilçelerde büyüklü, küçüklü göletler yapılmakta. Çağlayancerit'te Çetintepe Barajı planda var. O da bölgemize çok büyük bir zenginlik getirecek. Tarımsal alanda çok büyük atılımlar olacak.

Büyük şehir olursak ilimizdeki uzak noktalara da hizmet yeterince gidebilecek mi?

Tabi tabi, ziyadesiyle gidecek. Kahramanmaraş'ın coğrafyası geniş ama büyük şehir olacak birçok ilden de geniş değil. Bu sistem insanların hayatını çok kolaylaştıracaktır. Büyük şehir olmakla birlikte Özel İdare kalkıyor. En uzak köylerimiz, en yakınındaki ilçenin mahallesi olacak. Şimdi en uzak köylere, Özel İdare hizmet götürüyor.  Fakat büyük şehir olduğumuzda, merkeze uzak olan o köyler, il merkezinden değil, yakınındaki ilçeden hizmet alacak. Aslında böylece hizmet yakınlaştırılmış oluyor. Yani vatandaşın hayatı kolaylaşmış olacak. Amaç budur. Vatandaşlar bundan mutmain olsunlar, sıkıntı olmayacak. Bu sistem uygulamaya girdiğinde bunun çok verimli ve faydalı bir sistem olduğu görülecektir. Büyük şehirle beraber ilin genelinde planlama yapılacak. Şehrimiz bir marka şehir olacak. İmar sıkıntıları ortadan kalkacak. Büyük ivme kazandıracağı inancındayım. 2011'de şehrimizdeki belediyelere gelen para 250 milyon TL idi. Büyükşehir olsaymış bu para 420 Milyon TL olacaktı. Bu tür imkanlar şehrimizi ihya edecek. En ücra yerdeki vatandaşımızın da hayat standardı yükselecek. Biliyorsunuz birçok il büyük şehir olmak için uğraşıyor. Bu, şehrimiz için çok güzel ve iyi bir fırsat.

Büyük şehir, Kahramanmaraş için ciddi bir kazanım mı?

Çok ciddi bir kazanım. Aynı zamanda siyasi bir reformdur. Her vatandaşımıza büyük şehir belediye başkanlığı uygulanacak ki, bu da büyük bir reformdur. Bu sistem Kahramanmaraş'ımızı birleştirecek, bütünleştirecektir. Çünkü her kesin ortak kararıyla büyük şehir belediye başkanı seçilecek.

Adaylık için zikredilen isimler var, sizin de isminiz geçiyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Ben Ak Parti İl Başkanlığı görevini yürütmekteyim. Partimin, büyük şehir belediye başkanlığı için başlattığı bir süreç yok. 2013 Ekimde seçimler yapılacaksa, burada Yüksek Seçim Kurulu'nun da bir cetveli olacak. Daha çok erken, bu konuda konuşmak için. Görevimi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.