1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ERANTEPLİ, SINAV OLDUĞU SÜRECE DERSHANELER OLACAK DEDİ
ERANTEPLİ, SINAV OLDUĞU SÜRECE DERSHANELER OLACAK DEDİ

ERANTEPLİ, SINAV OLDUĞU SÜRECE DERSHANELER OLACAK DEDİ

Eksen Dershanesi Müdür Muharrem Erantepli eğitimle ilgili sorularımıza şu cevapları verdi.

A+A-

 Hocam, 4+4+4 sistemiyle ilgili neler söyleyeceksiniz?

 4+4+4 sistemi, Türkiye’deki eğitim ortamını, rahatlaması açısından, önemli bir fırsat. Tabi ki eğitim, insana yapılan bir yatırım. Dolayısıyla, sonucu da uzun vadede alınacak bir şey. Örneğin, bir binayı yapacağı zaman, yapımında  nelerin kullanılacağı bellidir.  Statik hesabı var, eklektik tesisatı var, ham maddesi bellidir ve belli bir sürede yaparsın. Fakat insana yapılan yatırım, uzun vadeli olduğu için sonucunu beklemek lazım. Yakın tarihe kadar vesayetçi sistemin, olaylara ideolojik baktığı için Anadolu insanının yönetime, Ankara’ya ulaşmasını engellemek üzerine eğitim sistemi kurulmuştu. Mevcut iktidar devlet milleti barıştırmak için adım atıyor. Bunun için eğitimin rahatlaması gerekiyordu. 4+4+4 uygulaması, devletle milletil barıştıracak. Dayatmadan uzak, yetkililerin ilgisine yönelik olarak fırsat imkanı sunan geniş çerçeveli bir sistem. Sosyal olaylar, matematik gibi değildir. Sosyal olaylarda, toplumun durumuna göre, tüm etkenlerle  birlikte bir sonuç ortaya çıkar. 4+4+4 sistemine, vesayetçi sistemin kalıntıları karşı çıktılar. Burada iktidara büyük iş düşüyor. Bu kanunu, TBMM çıkardı, altını dolduracak olanlar da Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarıdır. Şimdi vatandaştan,  kamu oyunda ideolojik bakanların dışında, reel olarak karşı çıkanlar da var. Bunun sebeplerden bir tanesi, eğitime başlama yaşının 66 ayla sınırlandırılmış olmasıdır.

 Bu yaş uygulaması artı mı, eksi mi?

 60 ay isteğe bağlı, 66 ay zorunlu. Önceki eğitim kanununda yaş sınır 7 idi. Bu şimdi 5,5 yaşa inmiş oldu. Sosyal hadiseler, dünya ile karşılaştırılırsa, bazı ülkelerde merhale kat ettiği görülebilir. Türkiye’de de bu sistem var. Mesela şu an, okul öncesi eğitimi mecburi değil ama bu da alt yapının yetersizliği, okulların ve öğretmenlerin ihtiyaca cevap verememesinden kaynaklanıyor. Mecburi değil ama isteğe bağlı olarak, kalite arttırılmaya çalışılıyor. Zaten önce 66 aylık çocuklar okula gidiyordu, okul öncesi olarak. Bu sene 66 ayın mecburi olması,  kamu oyunda olumsuz bir durum oluşturdu. Bu Öğretim yıı başında, 10 Eylül’de okul öncesi ve 1.sınıf çocukları okula gidecek. Dediğim gibi sosyal olaylarda her zaman için aynı netice alınmaz. Ancak yaşandıktan sonra anlaşılır. İşte bunun için diyorum, Milli Eğitim Bakanlığı, uzman kadrosuyla bu işe eğilmeli. Kademeli bir geçiş olabilir, pilot iller uygulamasına gidilerek.

 Bu, önce büyük şehirlerde, daha sonra Anadolu’da uygulansa, daha iyi olmaz mı?

 Elbette olabilir. Doğru. Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları, biraz hazırlıksız yakalandılar. Kamu oyunu yeterince aydınlatamadılar. Bana göre sınıfta kaldılar. Vatandaşın kafasındaki soru işaretlerini gideremediler. 66 yaşında torunum olsa ben de düşünürüm, Benim de, tecrübeli olduğum halde, tereddütlerim var.

 Kahramanmaraş’ta eğitim nasıldı? 4+4+4 ile nasıl olacak?

 Zihinlerde LYS sonuçlarıyla ilgili şöyle bir kanı var: Sonuçlara bakıldığında  LYS,  TS-2’de 72. sırada olmamız görülüyor. Oradan hareketle 81 il arasında 72. sıradayız. Düşük olduğu varsayılıyor. Bunlar, tek kıstas değil. Kahramanmaraş’ın eğitimiyle ilgili, velilerin ve öğrencilerin olaylara bakışı çok farklı, bundan dolayı bir sorun var. Mesela Gaziantep, bazı alanlarda bizden geride.

 4+44+ le sonuç ne olur? Bu sene eğitime başlayan çocukların, 12 yıl sonra semeresi alınacağı için bu konuda net bir şey söylemek zor.  Ama olaya bakış açımız, bu sistemin, Türk eğitiminin bir çok sorununu çözeceği yönünde.

 Dershane eğitimi gerekli mi?

 Dershaneler, özel öğretim kanunu olarak, 5580 No’lu kanunla çıkarılan  ve hizmet veren kuruluşlardır. İhtiyaçtan doğdu. Değişken olmakla beraber bu sektörde, 4000 civarında dershane, 100 bin çalışan, 1 milyona yakın eğitm gören var.  Kayıtlar geniş süreye yayılıyor.  Büyük rakamların olduğu bir hizmet sektörü. Bütün masraflar, öğrencilerin paralarıyla dönüyor. Öğrenci ve veli ihtiyaç duyuyor ki dershaneler ayakta. Genç nüfusun olduğu, üniversiteye girmenin bu kadar önemli olduğu bir ülkede bu sınavlara hazırlayan kurumlar olacaktır. Tamamen ortadan kaldırmak mümkün değil. Sayın Başbakanımızın, ‘Dershaneleri kaldıracağız, özel okul yapacağız, LYS’yi kaldıracağız şeklindeki söylemi, önceki iktidarlar zamanında da dile getirildi. Bunlar siyasetin gereği söyleniyor. Bunlar ondan sonra gündeme geldi.

 Çocuklar kaç yaşında dershaneye başlamalı?

 8. sınıfa hazırlanan her öğrencinin gitmesi lazım. Çünkü fen liseleri en çok talep gören okullar. Dershanelerle ilgili bir püf noktası şudur: Fırsat eşitliği sağlıyor. Çünkü okullarda 50-60 kişilik sınıflar, eğitim kalitesinin farklı olduğu okullar varken, dershanelerde 18-20 kişilik sınıflarda, uzman kadrolarla, çok daha iyi performans gösteriliyor.

 Buralara, çocukların öz güven kazandığı ortam diyebilir miyiz?

 

Tabi ki. Öğretmen öğrenciyle daha çok beraber olabiliyor. Öğretmen öğrencisiyle, yakından ilgilenebiliyor. Çocuğa daha fazla fırsat ve söz hakkı olabiliyor. Çocuk tekrar konu anlatımını isteyebiliyor ve cevabını alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.