ENGELLİLER İÇİN EL SANATLARI KURSU AÇILACAK

Elbistan Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından SODES kapsamında hazırlanan ve DOĞAKA tarafından kabul edilen, ‘Engelli Gençlerin Ekonomik ve Sosyal Hayata Entegrasyonu' projesiyle 20 engelliye el sanatları kursu verilecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 00 0000 00:00
ENGELLİLER İÇİN EL SANATLARI KURSU AÇILACAK

 Proje Koordinatörü Özgür Cerit Elbistan Kaymakamlığı Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda proje hakkında bilgiler verdi. Elbistan Kaymakamı Metin Maytalman, Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik ve Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Cehiz'in de katıldığı toplantıda konuşan Cerit, projenin 38 bin TL’lik bir bütçeyle hayata geçirileceğini, masrafların ise DOĞAKA tarafından karşılanacağını belirtti. Cerit, şunları söyledi:
“Projemizle, bedensel 20 gence el işi ürünleri yapma becerisi kazandırarak. Yılda 40 bin kişinin ziyaret ettiği Pınarbaşı bölgesinde, stant hazırlamak suretiyle, kendi ürettikleri ürünleri pazarlayarak elde ettikleri kazançlar ile yaşam standartlarını yükseltmeleri ve fırsat eşitliğini yakalamaları imkanı verilecek. Böylece gençlerin monoton hayattan kurtarılıp yaratıcılıklarının ön plana çıkartılması, atık malzemelerden çeşitli süs eşyaları, yöreye özgü desen ve motiflerle süslenmiş çeşitli dokuma ürünleri ile takı tasarım ürünleri üreterek diğer insanların engellilerin yeteneklerinin farkına varmalarının sağlanması, Elbistan Mesleki Eğitim Merkezine yapılacak atölye ile dezavantajlı gruplara yönelik yapılan eğitici çalışmalara çok sayıda engellinin katılımının önünün açılması hedeflenmektedir.” 
Kursun açılacağı Mesleki Eğitim Merkezi’ndeki atölyede gerekli tadilat ve altyapı çalışmalarına başlandığını da ifade eden Cerit, kurs süresince kullanılacak malzemelerin de karşılanacağını sözlerine ekledi
Elbistan kaymakamı Metin Maytalman ise gerek Türkiye'de gerekse dünyada el sanatlarıyla evini geçindiren birçok kişi bulunduğunu belirterek, "O nedenle de bu proje çok önemlidir. Madem proje bizim vakfın projesi, kurs sonrasında bir defaya mahsus olmak üzere engelli kardeşlerimizin yapacakları süs eşyalarında kullanacakları malzemeleri biz temin edebiliriz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.