1. Haberler

  2. ENERJİSA’DAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI
ENERJİSA’DAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

ENERJİSA’DAN BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Ceyhan Nehri üzerinde Kandil Enerji Grubu Barajları adı altında 4 ayrı hidroelektrik santrali yapan Enerjisa yetkilileri, çevre sakini köylülerle ile bir araya geldiler.

A+A-

Enerjisa tarafından yaptırılan 68 konut içerisindeki köy konağında yapılan toplantıya Ekinözü Belediye Başkanı Erol Üstü, Ekinözü Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü ve Soysallı Köyü Muhtar Vekili Sait Şahin, Dünya Bankası adına izleme yapan Ayşe Kudat, Enerjisa’ya danışmanlık yapan SRM'den Sadık Avcı, Kandil Barajı Hes Proje Müdürü Erdem Çörekçioğlu ile diğer yetkililerle ve köy sakinleri katıldı.
Toplantıda ilk sözü alan Ekinözü Belediye Başkanı Erol Üstü, Büyükşehir Yasası ile ilgili bilgiler verdi.
Daha sonra konuşma yapan ve köy muhtarlığını yürüten Yazı İşleri Müdürü Sait Şahin, köy halkı ile Enerjisa arasında bir köprü vazifesi yapmaya çalıştıklarını söyledi.
Köy halkının sorunlarının çözümü için Enerjisa yetkilileri ile sık sık görüştüğünü ve sorunları minimuma indirdiklerini dile getiren Şahin, Enerjisa yetkililerinin de köy halkının mağduriyetini gidermek için çaba sarf ettiğini ancak, mevzuattan kaynaklanan bazı sıkıntıların sürüncemede kaldığını ve EPDK yetkililerinin gelmesi ile bu sıkıntıları da aşabileceklerini ifade etti.
Kandil Barajı Proje Müdürü Erdem Çörekçioğlu ise, projenin başarı ile bitirilerek barajda 8 Ocak 2013 tarihi itibarı ile su tutulmaya başlanıldığını belirterek, zaman zaman küçük problemlerin olduğunu ancak, bunu elbirliği ile köy halkının da katkılarıyla çözdüklerini söyledi. Çörekçioğlu, projede emeği geçen herkese teşekkür etti.
Dünya Bankası adına izleme yapan Ayşe Kudat ise, projeden etkilenen köy halkının etkilenmesini tamamen ortadan kaldırmak ve daha iyi bir yaşam standardı oluşturmak için projenin başından beri izlediklerini ve çözüm ürettiklerini, bunun başında zorunluluk olmamasına rağmen 68 konut yaptırdıklarını kaydetti. Kudat, arazilerin mümkün olduğunca daha iyi bir bedelle alındığını ve bundan sonrada köy halkı için hangi kaynakların daha iyi kullanılabileceği konusunda yetkililerle görüştüklerini ve insanlara mihmandarlık yapmaya çalıştıklarını belirtti.
Köy halkının tarımla alakalı olarak yapabileceği işlerle ilgili İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Hanifi Burun’un bilgiler vermesinin ardından, Ekinözü Tarım Kredi Kooperatifi yetkilileri de Tarım Krediden hangi imkânların kullanılabileceğine dair bilgiler aktardılar.
Toplantı, karşılıklı soru cevap şeklinde devam etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.