1. Haberler

  2. EMİRALİOĞLU:TARIMSAL SANAYİ GELİŞTİRİLMELİ
EMİRALİOĞLU:TARIMSAL SANAYİ GELİŞTİRİLMELİ

EMİRALİOĞLU:TARIMSAL SANAYİ GELİŞTİRİLMELİ

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, Elbistan’daki en büyük sıkıntısının tarımsal ürünlerin işlenmesini sağlayacak sanayi eksikliği olduğunu belirterek, bu eksikliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Türkiye’nin dördüncü büyük ovası olan Elbistan’ın, tarımda önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, buna rağmen tarıma yönelik yapılan sanayi yatırımlarının yetersiz olduğunu söyledi.
Emiralioğlu, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:
“Ayçiçeği ile ilgili gerekli sanayi tesisleri ve paketleme tesisleri kurulmuş. Ayçiçeği ile ilgili bu süreç neredeyse tamamlanmış gibi. Ama başka ürünlerimizde var. Burada bir kayısımız var, mısır potansiyeli var, bir et potansiyeli var ve bunlarla ilgili Elbistan, sürecini tamamlamamış. Elbistan kayısısının Malatya kayısısından daha kaliteli olduğu söyleniyor. Biz de bunun böyle olduğuna inanıyoruz. Ama Elbistan’ın kayısısı Malatya’da işleniyor. İşte buradaki birincil ürünlerin ikincil ürünlere işlenmesi noktasındaki sanayi tesislerinin eksikliği var Elbistan’da. Yine aynı eksiklik ette de var. Elbistan’da eti ya canlı hayvan olarak gönderiyoruz ya da kesip et olarak gönderiyoruz. Ama bunların salam, sosis, sucuk gibi ikincil ürünlere işlenmesiyle ilgili tesis eksikliğimiz var. Bununla ilgili olarak 2013 yılı içerisinde Cihan Et Kombinası et işleme tesisi olarak bakanlık tarafından 300 bin TL’lik bir hibeyle desteklenecek. Projeleri onaylandı ve yakında yatırıma başlayacaklar. Ama bunun gibi yatırımların sayılarının artması lazım.
Elbistan’ın lahanayla ilgili, domatesle ilgili yani sebzeyle ilgili tesis noktasında da eksilikleri var. Yani önemli bir tarım potansiyelimiz var ama bütün ürünleri birincil ürün olarak işliyoruz. Bunların ikincil ürün olarak işlenmesine yönelik tarımsal sanayi tesislerinin kurulması gerekiyor. Bizim gözlemimiz bu şekilde ve arkadaşlarımızın değerlendirmeleri de bu yönde.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.