1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. ELBİSTAN'DA ORGANİK TAVUKÇULUK YAPILACAK
ELBİSTAN'DA ORGANİK TAVUKÇULUK YAPILACAK

ELBİSTAN'DA ORGANİK TAVUKÇULUK YAPILACAK

Elbistan Meslek Yüksek Okulu (EMYO) tarafından hazırlanan yeni bir proje daha hayata geçiriliyor. Bu yıl ek yerleştirme ile öğrenci alınacak olan Laborant ve Veteriner Sağlık Programı’nda görev yapacak olan öğretim görevlileri tarafından uygulanacak pro

A+A-

 Elbistan Meslek Yüksek Okulu’nda, kapari, organik karpuz ve organik domates yetiştiriciliğinin ardından, insanların en çok tükettiği tavuk etinin organik olarak üretilmesi amacıyla yeni bir projeye daha imza atılıyor.
EMYO Müdürü Doç. Dr. Hanifi Binici, bu yıl açılan ve ek yerleştirme ile öğrenci alacak Laborant ve Veteriner Sağlık Programı için 3 yeni öğretim görevlisinin kadroya dahil edildiğini belirterek, bu öğretim görevlilerinin bilgilerinden istifade edilerek, organik tavukçuluk projesinin hazırlandığını söyledi.
Okul arazisinde bulunan ve kullanılmayan küçük bir binanın proje için hazırlanacağını ifade eden Binici, amaçlarının üretim yapmak ve ticari gelir elde etmek olmadığını belirterek, akademisyenlerin bulundukları bölgelere katkı sağlayacak projeler üreterek, o bölgenin müteşebbislerine yol göstermek olduğunu kaydetti.
Organik olarak ürettikleri karpuz ve özellikle domatesten yüksek verim aldıklarını dile getiren Binici, “Bizim buradaki amacımız, tarım şehri olan Elbistan’da organik olarak ürün yetiştirilebileceğini göstermek, çiftçilerimize alternatifler sunmaktır” dedi.
Elbistan’ın tarım ve hayvancılık şehri olduğuna dikkat çeken EMYO Müdürü Doç. Dr. Hanifi Binici, tarım projelerinin yanı sıra hayvancılık alanında da bir proje hazırladıklarını söyledi.
Organik tavukçuluk projesini hayata geçirdiklerini belirten Binici, şöyle konuştu:
“Bilindiği gibi bu yıl Türkiye genelinde çok popüler olan yeni bir bölüm açtık. Laborant ve Veteriner Sağlık Programına bu sene ek yerleştirme ile öğrenci alacağız. Bölümümüz için atanan 3 yeni arkadaşımız var. Öğretim Görevlileri Zooteknist Seyhan Şerife Işık, Veteriner Hekim Serkan Ali Akarsu ve Biyolog Şakir Akgün arkadaşlarımız ile birlikte organik tavukçuluk projesini uygulayacağız. Bu amaçla okulumuz arazisinde bulunan ve kullanılmayan bir binayı, bu amaca uygun hale getireceğiz. Burada, Ayşe teyzemiz köyünde, bağında, bahçesinde nasıl tavuk yetiştiriyor ise bizde aynı şekilde organik olarak tavuk yetiştireceğiz. Burada, 3 akademisyen arkadaşımızın bilgi ve becerilerini de projeye katarak, bu işi daha bilimsel hale getireceğiz. Tavuklar, büyük çiftliklerdeki gibi yatarak büyümeyecek. Gezecek, dolaşacak, yumurtasının sarısı kocaman olacak. Bizler projeyi hazırlayıp uygulamaya koyacağız. Bu konudaki üretim fikirlerini ise tabiî ki müteşebbislerimiz geliştirecek. Bizden üretim teknikleri ve metotları konusunda destek isteyen yatırımcılara kapımız her zaman açık olacaktır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.